• Cubars (23)
  • Poulsen (19)

GKS Katowice: Murray (Kieler) - Kruczek, Delmas, Fraszko, Pasiut, Marklund - Koponen, Varttinen, Olsson, Monto, Iisakka - Cook, Wanacki, Lehtimaki, Sokay, Hitosato - Maciaś, Lebek, Bepierszcz, Smal, Michalski.

Herning Blue Fox: Andersen (Carruth) - Hansson, Englund, Poulsen, Derzins, Bau - Suistio, Cibulkis, Thornberg, Thompson, From - Boll, Mieritz, Cubars, Schleicher, Carlsen - Jessen, Braendgard, Eskildsen, Lund, Bang.

W pierwszym meczu finałów Pucharu Kontynentalnego w Cardiff mierzyliśmy się z duńskim Herning Blue Fox, z którym mieliśmy porachunki do wyrównania za porażkę podczas turnieju PK we włoskim Cortina d'Ampezzo. Na trybunach Vindico Arena w Cardiff zebrała się silna i rozśpiewana grupa kilkuset fanów GieKSy, wspierająca z całych sił naszą drużynę.

Mimo dobrego startu ze strony zdeterminowanych rywali to GKS Katowice lepiej zaczął spotkanie, bo od bramki Shigekiego Hitosato w pierwszych sekundach gry w przewadze. To trafienie dało GieKSie sporo pewności siebie i to katowiczanie lepiej wykorzystywali wolne przestrzenie na lodzie. Szansę na drugą bramkę dla naszej drużyny mieli kolejno Fraszko, Olsson i Marklund, jednak brakowało tym razem większej celności. Zagraniczni rywale wysłali sygnał ostrzegawczy w postaci strzału w słupek bramko Johna Murray'a w 17. minucie, ale GKS radził sobie przez większość czasu w gry w obronie i nikt nie spodziewał, że Herning w ciągu ostatnich 20 sekund tercji odbierze nam prowadzenie. Obie bramki dla oponentów zdobył Morten Poulsen, który dwukrotnie urwał się naszej obronie i wykończył celnie serię podań swojego zespołu.

Tym samym GKS wracał na lód mocno zirytowany przebiegiem początku spotkania i z zamiarem poprawy sytuacji. Niestety już w 23. minucie Cubars zdecydował się na wrzucenie krążka na nasza bramkę z prawej strony spod band, co zaskoczyła naszego bramkarza i przegrywaliśmy 1:3. Dwie minuty później odrobiliśmy część strat po tym, jak Sokay zdecydował się na soczysty strzał w dogodnej pozycji, a Jakub Wanacki przekierował skutecznie krążek do bramki Andersena. Do końca tercji mimo starań obu ekip rezultat nie zmienił się, choć pod koniec tercji to Duńczycy częściej zamykali nas w strefie obronnej. Skutecznie obroniliśmy się w osłabieniu po karze dla Wanackiego i liczyliśmy na remis po akcjach Iisakki i Hitosato, ale plany na wyrównanie musieliśmy odłożyć na trzecią tercję.

Wystarczyły nam niecałe dwie minuty i gra w przewadze, by doprowadzić do remisu po celnym strzale Olssona w zamieszaniu podbramkowym. Pojawiła się szansa na przełamanie ambitnych oponentów, a obrońcy GKS-u twardo zastawiali drogę Duńczykom szukającym strzałów z bliskiej odległości. Ciekawe sytuacje strzeleckie stworzyli Maciaś z Fraszką, korzystając z niepewności po stronie Herning. Niestety w 50. minucie błąd w kryciu sprawił, że rywale wyprowadzili akcję lewą stroną i krążek do bramki GieKSy wpakował Bau. Za to kilka sekund później nastroje się zmieniły, bo wyrównaliśmy za sprawą Bena Sokaya i jego refleksu po wznowieniu gry! Obie drużyny mocno przyspieszyły tempo i nastawiły się ofensywie, zwietrzając szansę na efektowną wygraną.

Ostatecznie doszło do dogrywki trzech na trzech, w której zrobiło się groźnie po samotnym rajdzie Froma między dwoma obrońcami i karze dla Olliego Iisakki. Musieliśmy się bronić w arcytrudnej sytuacji i doprowadziliśmy wielkim wysiłkiem w obronie do karnych, przy czym nie zabrakło groźnych prób ze strony Pasiuta i Kruczka. W serii najazdów dzięki obronom Murraya i trafieniom Sokaya i Fraszki zdobyliśmy cenne dwa punkty!

Bau nie trafia i wygrywamy!

Aj, tym razem pudło.

Poprzeczka Froma!

Sokay i 2:0!

Po raz kolejny broni Murray! Thornberg bezradny.

Fraszko, tak jest!

Nie trafia Thompson!

- Jasiu, Jasiu! - krzyczą nasi kibice.

Czekają nas rzuty karne.

Kruczek obok bramki!

Szukał okazji do dobrego podania Sokay.

Szukał szczęścia Pasiut po długim słupku.

Zatrzymuje nagranie na długi słupek Wanacki.

I jeszcze jeden. Uff...

Dużo szczęścia, strzał obok bramki Baua.

Instynktownie Murray, brawo!

Nieudana akcja Cooka, potem dwójkowa akcja Herning i rywale gubią gumę.

Czas dla GieKSy.

Rajd Froma, którry minął dwóch naszych graczy, a potem kara dla Iisaki.

Kruczek agresywnie wszedł w tercję rywala, próbował wepchnięcia gumy z bliskiej odległości.

Trzech na trzech, zaczynamy.

Broni Cook na koniec i mamy dogrywkę.

Ciężki okres, ale utrzymujemy remis.

Na nasze szczęście Schleiler nie przymierzył celnie w dogodnej sytuacji.

From nie sforsował parkanów Murray'a.

Wychodzimy z kontrą prawą stroną, ale brakuje kończącego uderzenia.

Mocne wejście ofensywne Delmasa z objechaniem bramki.

Varttinen zażegnał niebezpieczeństwo. Oglądamy zdecydowany, dobry hokej z obu stron.

Murray broni barkiem strzał Baua.

Kolejne dogranie GieKSy na krótki słupek. To spotkanie nabrało solidnego tempa!

Błyskawiczne wyrównanie GieKSy!! Sokay wykorzystał moment zawahania rywala!

Błąd w kryciu, rywale urywają się lewą stroną i wpakowują krążek do bramki,

Koponen zaskoczył rywali swoją szarżą lewa stroną.

Maciaś strzelał po nieco przypadkowym uzyskaniu krążka, walczymy!

Bau nieco zagubił się w próbie podania przy czterech naszych graczach pilnujących strefy.

Kolejna niemal stuprocentowa sytuacja duetu Fraszko-Pasiut po niepewnej interwencji rywala.

Ależ perfekcyjna interwencja Varttinena, który wybił krążek podawany rywalowi.

Była szansa Pasiuta, który dobrze wyjechał z prawej strony i uderzał na krótki słupek.

I mamy remis po wykorzystaniu zamieszania po bramką! Olsson spisał się na medal.

Nie korzystamy z gry w przewadze, jesteśmy wypchnięci za strefę gości.

Czas na zmianę rezultatu na korzyść, jedziemy!

Koniec tercji numer 2.

Kara dla Duńczyków na 6 sekund przed końcem tercji.

Bronimy się przed atakami rywali, pół minuty do końca.

Bau uderzał mocno w kierunku spojenia bramki GieKSy.

Gramy po pięciu!

Suistio strzela z daleka, Murray łapie. Na razie spokojnie bronimy się w osłabieniu.

Wanacki w boksie kar po spęciu z rywalem.

Iisakka ponownie, ale obok bramki.

Zgubione tempo kontry podaniu do Fraszki na lewo. Brakuje dynamicznej kontry po naszej stronie.

Thornberg wykorzystał wolną przestrzeń i Murray musiał kłaść czym prędzej na bezpański krążek.

Iisakka bez szans na oddanie dobrej i silnej próby po dograniu.

Ożywa się doping w sektorze kibiców GieKSy, Andersen musiał się wykazać przy strzale na krótki słupek.

Zablokowane uderzenie Jessena po podaniu pomiędzy buliki.

Hitsato walczył o skuteczne przekierowanie krążka.

Obrońcy rywala dwa razy wyłuskują krążek Olssonowi, trudno jest się nam teraz przebić.

Cook naruszył bramkę po odważnym najeździe.

Koponen miał gumę na kiju w dobrej sytuacji, ale został powalony na lód od tyłu, gwizdek sędziego milczy.

Zgubiony krążek Marklunda, ale GKS odzyskuje rezon w akcjach ofensywnych.

Jest druga bramka, jest odpowiedź!! Sokay przymierzył z dalszej odległości, Wanacki przekierował i zaskoczył bramkarza Herning!

Są zawsze tam, gdzie GieKSa gra!

Zgubione tempo gry w kontrze przez Marklunda.

Rozpędzony Fraszko wjechał w bramkarza duńskiej ekipy, wszyscy cali.

Trzeci gol dla rywali, celny strzał Cubarsa z daleka spod band.

Celny strzał Iisakki, ale za lekki, by przełamać łapaczkę Andersena.

Niewiarygodne. Drugi gol rywali na 10 sekund przed końcem tercji. Znowu zaskoczył nas Poulsen.

Kontra rywali, trzy podania i remis...

Wzmagają się ataku Duńczyków, znowu trzeba było pilnować Poulsena.

Zatrzymana akcja Poulsena, który przedzierał się między trójką zawodnikow.

Słupek po kontrze gości z prawego bulika! Sygnał ostrzegawczy.

Marklund miał nieco przestrzeni, ale nie trafił czysto w gumę.

Wzorowa praca linii obrony GieKSy przy akcjach pierwszej piątki rywali.

Krążek przypadkowo odbił się w kierunku Olssona, ten uderzył bez zastanowienia. Dominacja GKS-u na lodzie.

Fraszko w ostatniej chwili blokuje podanie przed bramkę.

Iisaka w dwójkowej kontrze do Wanackiego, mogła być druga bramka.

Suisto przedarł się przez obronę, ale takim strzałem nie mógł zaskoczyć Murray'a.

Fraszko... Powinno być 2:0, bo miał idealnie odsłonięta bramkę po szybkim zagraniu.

Varttinen i Cook wygrywają wazne starcia o krążek, wygląda to bardzo dobrze.

Odzyskali inicjatywę mistrzowie Polski, kolejna obiecująca akcja lewa stroną.

Pierwsze sekundy gry w przewadze i GOL!! Ale przymierzył Hitosato po podaniu Pasiuta!

Dogrywał po rajdzie zza bramki Schleicher, ale bez konsekwencji.

Thornberg nad poprzeczką, daliśmy się zamknąć we własnej tercji.

Niebezpieczny przechwyt rywal, ale krążek mija słupek naszej bramki.

Dość spokojne tempo meczu, brakuje strzałów, więcej gry w destrukcji obu ekip.

Spokojna interwencja Murray'a po dograniu spomiędzy bulików na wolne pole.

Let's go!

• Obie drużyny już na lodzie, za chwilę zaczynamy.

• Będzie to nasz drugi mecz z Herning Blue Fox w ramach Pucharu. W pierwszym spotkaniu, podczas turnieju PK w Cortina d'Ampezzo przegraliśmy z rywalem 2:3 po dogrywce, ale ta porażka nie zaważyła na naszym awansie do finałów. Liczymy na udany rewanż!

• Ważna informacja: transmisja na stronie gospodarzy turnieju Cardiff Devils jest płatna, z kolei transmisja na stronie IIHF ma geoblokadę ustawioną m.in. na Polskę.