(0:0, 0:0, 0:0, d. 0:1)

• Kaleinikovas (67)

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko - Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Lehtimaki - Wanacki, Cook, Smal, Michalski, Marklund - Lebek, Chodor, Hitosato, Maciaś, Kovalchuk.

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, Kowalówka R. - Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas - Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen - Bezuska, Ackered, Kowalówka S., Lorraine, Denyskin - Noworyta, Łukawski, Wanat, Krzemień, Sołtys.

O losach hokejowego mistrzostwa Polski w 2024 roku miało zadecydować siódme spotkanie finałowe rozgrywane w „Satelicie” przy komplecie publiczności gorąco dopingującej GKS Katowice walczący o trzeci tytuł z rzędu. Katowiczanie wystąpili w najważniejszym meczu sezonu bez Hampusa Olssona, zawieszonego na jeden mecz za nieprzepisowe zachowanie podczas meczu numer 6 w Oświęcimiu. Z kolei do składu Unii wrócił nieobecny wcześniej Erik Ahopelto.

Pierwsze minuty gry należały do GieKSy, w której szeregach bardzo dobrą okazję bramkową miał Bartosz Fraszko po podaniu Grzegorza Pasiuta, a następnie pozostawiony sam sobie na lewej stronie Shigeki Hitosato. W oczy rzucała się spora aktywność trzeciej formacji, w której w miejsce Olssona występował Igor Smal. Gra przebiegała płynnie i bez kar; mimo większej aktywności w ofensywie i kilku bardzo obiecujących dograń przed bramkę Lundina katowiczanie nie zdobyli gola, nie zdołali zrobić tego też goście, którzy swoje najciekawsze okazje mieli po solowych zagraniach Kaleinikovasa i Heikkinena. Do tego w ostatniej minucie pierwszej tercji zrobił się kocił pod naszą bramką po wgraniu krążka spod bandy przez Diukowa, ale John Murray zachował chłodną głowę.

Niestety drugą tercję zaczynaliśmy od osłabienia po karze dla Marklunda za grę wysokim kijem. Okazało się, że oświęcimianie nie mieli błyskotliwego pomysłu na rozegranie tej przewagi, dlatego szybko wróciliśmy do równowagi. Oglądaliśmy podobnie jak w pierwszej tercji grę nieprzerywaną karami, dosyć ostrożną, gdzie z jednej strony na lodzie było sporo walki i zamykania przestrzeni rywalowi, a z drugiej nie przekładało się to na dużą liczbę celnych strzałów. W połowie tercji pojawiła się okazja w postaci powerplay'u po karze dla Heikkinena, jednak nie wykorzystaliśmy tej szansy, a tuż po wyrównaniu sił na lodzie Bepierszcz był o włos od skutecznego dobicia strzału Wanackiego z daleka.

Jeszcze bliżej radości był Sam Marklund w 36. minucie, ale Szwed trafił tylko w słupek. GKS miał coraz bardziej klarowne sytuacje strzeleckie, pod koniec tercji swoich popisowych zagrań próbowali Iisakka i Michalski, jednak wyglądało na to, że na gole będziemy musieli czekać na trzeciej odsłony meczu. Od jej startu trwał nieustanny napór GieKSy walczącej o pierwsza bramkę w meczu. Na przebój ruszali na bramkę Unii Lehtimaki oraz Iisakka, a Sam Marklund miał dobrą okazję po szybkim obrocie przed bramką rywala. W powietrzu wisiała bramka dla GieKSy, która dominowała w statystyce celnych strzałów, ale Unia przypomniała o sobie po kąśliwej próbie Karjalainena i solowej akcji Sołtysa, który był najbliżej bramki ze wszystkich graczy przyjezdnych. Ostatecznie do końcowej syreny mimo starań obu ekip nie padła ani jednak bramka, co oznaczało czwartą w tej rywalizacji dogrywkę.

Po mocnym strzale Koponena z podania Pasiuta, próbie Iisakki, która prawie przełamała łapaczkę Lundina i strzale w słupek Ackereda wiedzieliśmy, że w „Satelicie” będzie się działo. W 67. minucie najważniejszą bramkę meczu zdobył Kaleinikovas i tym samym mistrzostwo Polski trafiło do Oświęcimia. GKS Katowice został wicemistrzem Polski.

Kaleinikovas zdobywa bramkę dla Unii. GKS Katowice wicemistrzem Polski.

Fraszko miał krążek na bekhendzie, czujny Lundin.

Sadłocha wyjeżdzał sam na sam, ale Murray go ubiegł!

Murray znów lepszy od Ackereda!

Bepierszcz poszedł z krążkiem po wyłuskaniu go Valtoli, ale nasz były gracz naprawił własny błąd.

Bepierszcz strzelał z dalszej odległości, a potem Dziubiński ruszył z kontrą.

Valtola wybił kijem krążek uderzony przez Pasiuta.

Po weryfikacji, bez gola.

Sprawdzana jest na wideo sytuacja ze strzałem Ackereda w słupek.

Ackered w słupek!

IISAKKA! Krążek przetoczył się obok słupka!!

Varttinen skutecznie blokuje przy bandzie Ahopelto.

Koponen po podaniu Pasiuta! Blokuje Ackered.

Zaczynamy dogrywkę!

• Przypominamy: czeka nas 20 minut dogrywki 3 na 3. W przypadku braku bramek rozgrywane będą kolejne dogrywki aż do złotej bramki.

A zatem dogrywka!

Dogrywka się zbliża...

Rozpędził się Sadłocha, strzelał dwa razy w krótkim odstępie czasu.

Fraszko uratował akcję pod bandami i zagrał do Bepierszcza, który zaskoczył bardzko szybkim strzałem.

Marklund nie utrzymał się przy krążku po podaniu zza bramki Unii.

Kolejna próba oświęcimian z dystansu.

Karjalainen strzela celnie, ale bez kłopotu dla naszego bramkarza.

Sędziowie milczą po przewróceniu Marklunda w kontrze.

Bardzo nieprzyjemne uderzenie Krzemienia, niesygnalizowany strzał broni Murray.

Obita boczna siatka naszej bramki po akcji Bezuski.

Zwolniła nieco gra, GKS częściej przy krążku.

Sołtys umknął naszej obronie po błędzie Koponena, Murray staje na wysokości zadania.

Przypomnieli o sobie Karjaleinen i Kowalówka, aktywniejsi rywale.

Delmas walczył długo z Sołtysem, a potem ruszył na bramkę. Ale broni Lundin.

Denyskin holował krążek za naszą bramką, ale akcja bez wyraźniej pointy.

Szybki rajd Fraszki, podanie do Marklunda, a efektem... złamany kij Valtoli.

Wybronione uderzenie Karjalainena spod band na krótki słupek.

Przed chwilą strzelał Michalski, potem samotnie wyjechał Sadłocha, ale nie przedarł się przez Cooka.

Iisaka minął dwóch obrońców, ale jednak obok bramki!

Marklund z szansą przy strzale po obrocie!

Lehtimaki poszedł na przebój z naszej tercji, ale został wzięty w kleszcze.

Michalski uderza po nodze Ackereda, krążek mija słupek.

Bepierszcz szukał luki w gąszczu nóg przy strzale z lewego bulika.

Czas na trzecią tercję, oby z golami GieKSy!

I tym razem bez goli!

Nieczyste uderzenie Cooka.

Michalski szukał chytrego uderzenia na krótki słupek po objechaniu bramki.

Iisaka chciał dobić w swoim stylu krążek do bramki, ale Lundin blokuje rakiem.

Teraz groźnie po akcji Denyskina i strzale Ackereda, Murray broni!

Już się wydawało, że po zgraniu Cooka Michalski zdąży z dobitką...

SŁUPEK po strzale Marklunda! Błyskawiczna kontra Unii i Murray broni strzał Heikkinena.

Lehtimaki mimo asysty obrońcy posłał dobry strzał po lodzie, który sprawił kłopoty Lundinowi.

Ahopelto próbował strzału z zerowego kąta.

Koponen! Przymierzył obiecująco na lewy słupek.

Nieustanny napór GieKSy, która przeważa na lodzie.

Szansa Bepierszcza po strzale Wanackiego, nie uderzył czysto.

Gramy już po 5.

Strzelał Joona Monto, ale za lekko, by zaskoczyć golkipera.

Bezuska zatrzymał dynamiczne podanie Koponena za bramkę.

Diukow wypuścił gumę z kija, Hitosato bliski bramki!

Będzie kara dla Unii, Heikkinen w boksie.

Marklund czyhał na dobitkę po strzale Macieja Kruczka.

Zmuszany Denyskina do wyjazdu za naszą bramkę i skazany na niepowodzenie strzał z bekhendu.

Niecelna akcja Sadłochy, tercja pod znakiem walki przy bandach.

Próba zbicia krążka do bramki po uderzeniu Noah Delmasa.

Kowalczuk pognał na bramkę, ale Bezuska w ostatniej chwili zatrzymał jego najazd prawą stroną.

Walczył Bepierszcz w gąszczu łyżew o krążek, ostatecznie akcja przeniesiona do naszej tercji.

Dość spokojna, opanowana gra obu drużyn.

Jakobsons potraktował ostro Koponena pod bramką gości. Coraz więcej napięcia na lodzie.

Przewaga obroniona!

Bronimy akcję Sadłochy i Ahopelto.

Pierwsza minuta przetrwana, zatrzymana kontra Fraszki.

Zaczynamy grę 4 na 5.

• Drugą tercję zaczniemy od gry w osłabieniu po karze dla Marklunda za grę wysokim kijem.

Gorąco pod naszą bramką po strzale Diukowa, Denyskin polował na dobitkę z bliska.

Wyłapana guma po akcji Ackereda.

Iisakka zmuszony do uderzenia z ok. 7 metrów, poszło mu nieźle, bo Lundin był zakłopotany podczas obrony.

Pasiut z ostrego kąta z lewej strony! Broni Lundin.

Fraszko po dobrym rozegraniu dogrywa przed bramkę, nie było adresata podania.

Kowalówka na szczęście nie wykorzystał niepewnego zagrania Koponena w naszej tercji.

Po raz drugi dobrze wstrzeliwał krążek na bramkę Varttinen.

Wanacki uderza w światło bramki. Ostrożna, zachowawcza gra obu ekip.

Odważne zagranie przed pole bramkowe Smala, ale zostało ono zatrzymane.

GKS szuka wolnej przestrzeni na bokach lodowiska, w odpowiedzi Unia i strzał Sołtysa.

Maciaś wykazuje się w ataku, ciekawa próba zagrania bekhendem z bliska.

Solowo poszedł Heikkinen, Murray łapie strzał na krótki słupek.

Dziubiński na nasze szczęście nie trafia po zagraniu Sadłochy zza bramki.

Iisakka po przechwycie do Bepierszcza, który dobrze uderza w lewą stronę bramki!

Pasiut mógł wykorzystać niedbałe rozegranie krążka przez rywala w tercji obrony.

Rozpędzony Ahopelto prawie nas zaskoczył strzałem pomiędzy obrońcami.

Kruczek próbował swoich sił w ofensywie.

Wanacki podstawił kij strzelającemu Krzemieniowi i zapobiegł zagrożeniu.

Nieudane trącenie krążka po strzale Varttinena z linii niebieskiej.

Koponen jeszcze szuka pełnej mocy swojego uderzenia.

Kowalczuk odgrywa do Hitosato, Lundin musiał się wykazać.

Wypad Unii, obroniona akcja Kaleinikovasa i Dziubińskiego korzystającego z zasłoniętego Johna Murray'a.

Bardzo dobra interwencja Varttinena na lewym buliku.

Pasiut do Fraszki, potem Marklund szukał domknięcia uderzenia na lewy słupek.

Próba Koponena zza bramki, poza tym sporo walki o krążek w tercji rywala.

Kaleinikovas z krążkiem na bekhendzie, zatrzymujemy Litwina.

GRAMY!

• Za chwilę zaczynamy, jeszcze zostanie odegrany Mazurek Dąbrowskiego.

• Dziś rozstrzygną się losy mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie. GKS Katowice staje przed szansą zdobycia trzeciego tytułu mistrzowskiego z rzędu.