• Kalinowski (27)
  • Bagiński (11)
5-0
(1:0, 2:0, 2:0)

GKS Tychy: Murray (Lewartowski) - Pociecha, Ciura, Galant, Kalinowski, Witecki - Bryk, Górny, Gościński, Rzeszutko, Bagiński - Kotlorz, Kogut, Huovinen, Cichy, Szczechura - Kolarz, Jachym, Klimenko, Komorski, Jeziorski.

GKS Katowice: Owen (Kosowski) - Wanacki, Cakajik, Strzyżowski, Rohtla, Łopuski - Devecka, Martinka, Malasiński, Wronka, Fraszko - Rąpała, Grof, Vozdecky, Sawicki, Themar - Krawczyk, Skokan, Dalidovich, Krężołek, Majoch.

TAURON KH GKS Katowice i GKS Tychy, zaledwie dwa dni po zakończeniu serii półfinałowej katowiczan z Comarch Cracovią, stanęły do walki o złoto. Inaugurację śląskiego finału oglądaliśmy na lodowisku w Tychach. W pierwszej tercji padł tylko jeden gol. GieKSa mimo gry w przewadze nie zdążyła wrócić do obrony po kontrze Mateusza Gościńskiego i Adama Bagińskiego. Ten drugi w 11. minucie otworzył wynik spotkania wykorzystując dogodną sytuację dwóch na jednego. Ostatnie minuty były z kolei dominacją gości z Katowic. Groźne strzały oddawali Bartek Fraszko, czy Radek Sawicki. Krążek nie znalazł jednak drogi do bramki Johna Murraya.

Tyszanie na drugą tercję wyszli z większą agresją w swoich poczynaniach. Przejęli inicjatywę i zmusili Shane’a Owena do wytężonej pracy. Ostatecznie bramkarz GieKSy kapitulował dwa razy. W 27. minucie Kamil Kalinowski znalazł lukę z prawej strony bramki Kanadyjczyka, a dziesięć minut później tłok wykorzystał Gleb Klimenko. Posłał lekki strzał pod poprzeczkę i zasłonięty Owen nie był w stanie odpowiednio szybko zareagować. Po dwóch tercjach gospodarze prowadzili trzema bramkami.

Podczas ostatnich 20 minut gospodarze starali się kontrolować grę. Katowiczanie próbowali wrzucić drugi bieg, ale oddawali jedynie desperackie strzały z daleka. Rywalizację zakończyło trafienie Gościńskiego, który wychodząc sam na sam wpakował krążek w krótki róg bramki Owena. Na 5:0 w przewadze pięciu na trzech podwyższył Mateusz Bryk. Mecz numer dwa w czwartek o godzinie 18:00, również na lodowisku w Tychach.

Tyszanie nie rezygnują i polują na kolejne bramki.

Mocne uderzenie jednego z rywali w Cakajika. Spadł mu kask, ale szczęśliwie bez urazu.

Wracamy do gry pięciu na pięciu.

Tym razem Mateusz Bryk.

Kara także dla Devecki. Bronimy w trzech.

Kara dla Sawickiego.

Power-break.

Czwarta bramka dla gospodarzy. Tym razem Gościński.

Strzelał Strzyżowski przed twarzą Murraya. Krążek nadal dla GieKSy nie znalazł drogi do siatki.

Wronka się nie poddaje, próbuje sam, ale obrona GKS-u nie zawodzi.

Ostre starcie Komorskiego z Łopuskim przy próbie strzału tego drugiego.

Chwilowa przewaga GieKSy, groźne strzały Strzyżowskiego i Rąpały.

Gospodarze starają się kontrolować spotkanie i narzucić swoje tempo.

Zaczynamy trzecią tercję spotkania.

Koniec drugiej tercji pierwszego finału.

Kilka prób gości, ale nadal bez strzału, który znalazłby drogę do bramki tyszan.

Klimenko lekkim strzałem zaskoczył obronę i Owena. 3:0.

Cichy przed szansą, ale oddał nieprecyzyjny strzał. Owen odbił parkanem.

Niestety kolejna kara dla katowiczan. Tym razem Boguś Rąpała.

Groźny strzał Koguta. Miał otwartą przestrzeń tuż przed Owenem. Gramy 5 na 5.

Błąd Murraya, wyjechał z bramki. Strzelał Łopuski, ale bramkarz Tychów uratował swoją sytuację.

Kara dla Martina Cakajika. Bronimy w czterech.

Malaś próbował z daleka, ale krążek obok bramki.

Gra się uspokoiła. Cisza przed burzą?

W tej tercji to tyszanie stwarzają znacznie więcej groźnych sytuacji. Próbujemy przetrzymać ataki i szukamy szans w kontrze.

Kontra GieKSy, ale obrona rywala na razie bezbłędnie.

Kalinowski dobija krążek skierowany w kierunku bramki. Drugi gol dla gospodarzy.

Tychy szukają swojej szansy prawym skrzydłem. Niezwykle groźny jest zwłaszcza Galant.

Oskar Krawczyk próbował z daleka, Murray pewnie łapie.

Tyszanie testują odporność Owena. Ten zmuszony do wytężonej pracy.

Groźne podanie Koguta tuż przed Owena. Krążek przeleciał bez konsekwencji.

Zaczynamy drugą tercję w Tychach.

Koniec pierwszych 20 minut spotkania.

Fraszko po podaniu miał otwartą całą prawą stronę. Nie trafił czysto w krążek.

Kara dla Kotlorza! GieKSa teraz stroną dominująca.

Teraz Sawicki objechał bramkę i próbował podawać do nadjeżdżającego kolegi. Murray czujny.

Świetna jazda Wronki, próbował wymanewrować bramkarza, ale zabrakło wykończenia.

Wracamy do gry pięciu na pięciu, wytrzymaliśmy.

Łopuski próbował w kontrze, ale bez oddanego strzału.

Kara dla Themara, bronimy się w czwórkę.

Grof próbował z niebieskiej, ale krążek obok prawego słupka.

Tracimy gola, mimo że graliśmy w przewadze.Skuteczna kontra tyszan.

Krótka przerwa, czyli tzw. power-break.

Kara dla Klimenko. Teraz my gramy w przewadze.

Kara dla Vozdecky'ego. Bronimy w czterech.

Groźny strzał Sawickiego!

Od początku szybkie tempo. Drużyny próbują swoich sił w szybkim ataku.

Goście starają się kontrolować krążek i spokojnie konstruować akcje.

Katowice szukają szansy przy bramce Murraya.

Ruszamy! Pierwsza odsłona na lodowisku w Tychach.

• Katowiczanie już na tafli, za moment zaczynamy.

• Hokeiści przed chwilą zjechali z tafli, by usłyszeć ostatnie wskazówki sztabu. Do rozpoczęcia meczu zostało niecałe 20 minut!

• Mamy zatem Śląski Finał! Liczym na to, że przyniesie wiele emocji i rzecz jasna zwycięstwo GieKSy.

• Obie drużyny w półfinałach rozegrały pięć meczów. TAURON KH GKS pokonał zespół z Krakowa, natomiast Tychy wyeliminowały TatrySki Podhale Nowy Targ.

• Dla tyszan to piąty finał z rzędu. Rok temu polegli w pojedynku z Comarch Cracovią. Katowice wracają do gry o złoto po piętnastu latach przerwy.

• O godzinie 20:00, TAURON KH GKS Katowice i GKS Tychy rozpoczną Finał Polskiej Hokej Ligi sezonu 2017/2018.