GKS Katowice: Murray (Kieler) - Delmas, Varttinen, Marklund, Pasiut, Fraszko - Maciaś, Koponen, Iisakka, Monto, Olsson - Wanacki, Cook, Lehtimaki, Bepierszcz, Hitosato - Lebek, Sokay, Smal, Michalski. Trener: Jacek Płachta

Zagłębie Sosnowiec: Szczepkowski (Spesny) - Charvat, Naróg, Karasiński, Tyczyński, Krężołek - Kotlorz, Kozłowski, Salo, Valtola, Niemi - Andreikiv, Krawczyk, Dostalek, Nahunko, Lindgren - Menc, Włodara, Bernacki, Butsenko, Sikora. Trener: Piotr Sarnik

Sędzia: Michał Baca (Polska)
Sędzia 2: Patryk Kasprzyk (Polska)

W ostatnim meczu fazy zasadniczej sezonu 2023/2024 rozgrywanym w „Satelicie” GKS Katowice mierzył się z Zagłębiem Sosnowiec. W składzie meczowym zabrakło zawieszonego za karę meczu Macieja Kruczka, wrócił do niego natomiast Aleksi Varttinen. Po pierwszej tercji na tablicy wyników nadal widniał wynik 0:0, chociaż oba zespoły miały swoje bardzo dobre okazje do przełamania bezbramkowego impasu. W 16. minucie szalenie blisko gola był Ben Sokay, ale po najeździe i minięciu Szczepkowskiego trafił on w słupek bramki rywali. Zagłębie mogło wcześniej pokusić się o niespodziewane trafienie, ale na nasze szczęście Valtola nie podał dobrze do Salo w dwójkowej akcji po przechwycie. Tercja stała pod znakiem skutecznych przechwytów i bloków w obronie, a także zdecydowanej walki pod bandami, która udowadniała, że obie drużyny szykują swoją mentalność na fazę play-off rozgrywek.

Drugą tercję zaczęliśmy od trafienia Pasiuta w słupek podczas gry w przewadze, a w 23. minucie Sam Marklund wykorzystał zagranie Olssona spod bandy i dał nam zasłużone prowadzenie, korzystając z ospałości defensywy Zagłębia. Dwie minuty później krążek przekierowany po strzale Delmasa znowu wpadł do bramki przeciwników, ale po wideoweryfikacji sędziowie nie uznali tego trafienia. Kilka minut później za zawahanie w obronie mogli nas skarcić Krężołek z Tyczyńskim, ale na posterunku był John Murray. Po jakimś czasie rozwiązał się worek z karami dla GKS-u, co bezlitośnie wykorzystał Michał Naróg w 33. minucie, przeprowadzając solową akcję, która sprawiła, że Zagłębie wyrównało rezultat. Na szczęście GKS wrócił na właściwe tory po kilku minutach sprowadzenia do defensywy i odzyskał prowadzenie dzięki Lehtimakiemu, który na trzy minuty przed syreną po krótkim rajdzie zmieścił krążek między parkanami bramkarza a krótkim słupkiem.

Niestety w ostatnich minutach tercji utrudniliśmy sobie życie karami dla Smala i Pasiuta, przez które musieliśmy się bronić trzech na pięciu. Na lodzie zrobiło się naprawdę gorąco, ale udało nam się wyjść z obronnych opresji w końcówce drugiej części meczu. Już w pierwszych minutach trzeciej tercji Joona Monto dał nam wynik 3:1 umiejętnym przekierowaniem krążka po mocnym strzale Koponena. Dwie minuty później Marklund zdobył swojego drugiego gola w meczu po 16 sekundach naszej gry w przewadze i mistrzowie Polski mogli być już prawie pewni dobrego wyniku, ponieważ sosnowiczanie zostali wyraźnie wybici z rytmu. Mistrzowie Polski kontrolowali przebieg gry mimo okazjonalnych spięć z rywalami i minut karnych. W 54. minucie Patryk Krężołek wykorzystał jeden z takich okresów, korzystając z dogrania spod bandy i wbijając krążek do naszej bramki. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie – kończyliśmy rundę zasadniczą w „Satelicie” zwycięstwem!

60

Koniec, wygrywamy!

59

Blokowani Salo i Tyczyński.

59

Rywale w sześciu bez bramkarza. 38 sekund do końca.

59

Akcja 2 na 1, ale Bepierszcz nie strzelał na pustą bramkę, a powinien.

58

Teraz Sokay był bardziej przygotowany, ale trafił prosto w golkipera. Czas dla Zagłębia.

58

Sokay nieco zaskoczony dograniem od Pasiuta, nie było finiszu dającego gola numer 5.

58

Dostalek blisko trafienia do bramki z powietrza.

58

Szczepkowski broni strzał Koponena po dłuższym rozgrywaniu krążka przez GKS.

56

Maciaś zmuszony do błędu w naszej tercji, będzie kara dla rywali po faulu na Lebku.

55

Potrzebne skupienie, bo rywal zaczyna się rozpędzać. Chaos przed naszym polem bramkowym, z którego znowu chciał skorzystać Krężołek. Gramy po pięciu.

54

Będzie jeszcze kara dla Varttinena.

54

Bramka dla rywali w chaosie pod naszym polem bramkowym. Krężołek wykorzystał wolne miejsce po dograniu spod bandy.

53

Po raz kolejny Tyczyński nie znalazł sposobu na parkany Jaśka Murarza.

52

Lindgren i Monto (podwójna kara) na ławce kar za krótką wymianę "uprzejmości". Tym samym zagramy 4 na 5.

52

Niebezpiecznie, Lindgren nagrywał Nahunce krążek na niemal pustą bramkę, ale akcja była za szybka.

51

Tym razem Lehtimaki nie pokonał Szczepkowskiego w akcji sam na sam. Wcześniej Tyczyński został zatrzymany przez Murray'a.

51

Mistrzowie Polski kontrolują przebieg gry.

50

Kotlorz naprawia swój błąd w obronie, po którym Hitosato miał autostradę do bramki.

48

Iisakka w swoim stylu szukał kończącego uderzenia z okolic pola bramkowego.

47

Spadło tempo meczu, spalony po naszym zagraniu do tercji rywala.

45

Przed szansą stanął David Lebek. Oblegamy bramkę rywali, którzy wyraźnie są wybici z rytmu.

44

Drugi gola Sama Marklunda w tym meczu, co za precyzja w przewadze!

44

Olli Valtola na łąwce kar za granie wysokim kijem.

43

Butsenko szukał trafienia w okienko bramki, ale Murray czuwa.

42

Koponen strzelił, Monto umiejętnie przekierował i mamy gola numer 3!

41

I już gramy w komplecie. Była okazja GieKSy 3 na 2, ale bramkarz Zagłębia zastopował strzał Grzegorza Pasiuta.

41

Zaczynamy trzecią odsłonę meczu od gry w osłabieniu.

40

Syrena kończy tercję.

39

Jest gorąco na lodzie. Koniec kary dla Igora Smala.

39

Zablokowana akcja gości i Marklund ukradł znowu czas.

39

Oblężenie naszej bramki, Koponen uspokaja zdenerwowanego Murray'a.

38

Utrudniamy sobie życie. Pasiut ląduje na ławce kar i gramy do końca tercji 3 na 5.

38

Kolejna kara dla GieKSy, Igor Smal w boksie.

38

Lindgren mocno, ale niecelnie. Zagłębie szuka szybkiej odpowiedzi.

37

Tak jest! Lehtimaki okazał się najsprytniejszy i posłał gumę na krótki słupek!

36

GKS wraca na właściwe tory w ataku, odbity strzał Bepierszcza.

34

Goście w uderzeniu, Krawczyk starał się o przekierowanie krążka. Katowiczanie w defensywie.

33

Remis po solowej akcji Michała Naroga.

33

Będzie wykluczenie dla Ryana Cooka, który wprasował rywala w bandę.

32

Na koniec przewagi rywali solowa akcja Marklunda, który ukradł cenne sekundy.

30

Zamieszanie przed nasza bramką, dwie wzorowe interwencje naszego bramkarza poirytowanego sytuacją na lodzie.

29

Dostalek zyskał dużo miejsca w lewym sektorze naszej tercji, na szczęście dla nas zabrakło inwencji jego kolegom z ekipy. Wanacki na ławce kar.

29

Michalski uaktywnił w ataku Igora Smala, potem Krawczyk spiął się z Michalskim.

28

Krężołek ominął dwóch obrońców i podał do Tyczyńskiego, Murray musiał ratować sytuację.

27

Rywal nie korzysta z przechwytu Salo. Gramy w kompletach.

27

Drugie uderzenie Koponena w ciągu ostatniej minuty.

26

Szczepkowski broni uderzenie Fraszki z bliskiej odległości. Kolejna kara dla Zagłębia.

25

Sędziowie nie uznali trafienia ze względu na grę wysokim kijem.

25

Sprawdzamy uderzenie Delmasa, po którym padł gol dla GieKSy.

24

Urwał się Hitosato obronie, ale uderza nad poprzeczką.

23

Zagranie spod bandy do Marklunda, a ten przymierza idealnie!

22

Znowu gramy w pełnych zestawieniach.

22

Słupek obity przez Grzegorza Pasiuta!

21

Wracamy do gry. Czas na drugą tercję. GKS gra 5 na 4.

20

19

Kara dla Sikory za nieprawidłowe zatrzymanie Olssona.

19

Pogubili się sosnowiczanie w kontrze 3 na 2.

18

Lekkie podanie do Bepierszcza stojącego przed bramką, ale kolejne blokujące zagranie obrony Zagłębia.

18

Dobra wymiana podań zakończona uderzeniem Hitosato i obroną Szczepkowskiego.

17

Najpierw zatrzymany przez obronę został Olsson, potem Lindgren.

16

Słupek po strzale Sokaya! To powinna być bramka na 1:0 dla GieKSy.

16

Murray w pełni przygotowany na uderzenie Krężołka po zwodzie.

15

Sam na sam poszedł Valtola, który odgrywał do Salo, ale na nasze szczęście niecelnie.

13

Mocna walka pod bandami w tercji Zagłębia.

12

Wanacki zablokował uderzenie rozpędzającego się prawą stroną Valtoli.

12

Nie było szans na dobicie gumy po obronie strzału Wanackiego.

11

Murray, wstając z lodu, broni strzał Lindgrena. Lepszy moment gości.

10

Zbity krążek po strzale Kotlorza, zrobiło się groźniej w naszej tercji.

10

Wracamy do grania po pięciu. Olsson zatrzymany przez Szczepkowskiego.

9

Drugi raz tracimy krążek po rozgrywaniu w strefie Zagłębia.

8

Będzie kara dla Zagłębia, konkretnie Kozłowskiego.

7

Karasiński blokuje kolejną niebezpieczną akcję Marklunda. Potem musieliśmy się mieć na baczności, bo trójka rywali zamknęła nas w tercji.

7

Spalony po zagraniu Salo do Valtoli. Chwila spokoju na lodzie.

6

Pasiut przed bramkę do Bepierszcza, blisko wykorzystania podania przez całe lodowisko.

5

Długo rozgrywaliśmy akcję w tercji rywali, ale zabrakło strzału.

4

Dogranie do Marklunda, który wykorzystał ospałość obrony Zagłębia i przymierzył obok spojenia.

3

Rajd Sokaya po przejęciu gumy, zabrakło niedużo!

2

Najpierw Valtola, potem Niemi, Murray spokojnie broni.

2

Fraszko szukał złamania akcji do środka, ale został zastopowany przez Naróga.

1

Gramy! Przed meczem Mateusz Michalski został uhonorowany za 200 meczów rozegranych w barwach GieKSy.

Za chwilę zaczynamy mecz.

Przypomnijmy, że na dwa mecze przed końcem rundy zasadniczej THL GKS Katowice ma zapewnione pierwsze miejsce w tabeli.

W składzie GieKSy na niedzielny mecz zabraknie Macieja Kruczka z racji kary meczu nałożonej podczas niedawnego spotkania w Toruniu.

Do poniedziałku 26 lutego (godz. 10:00) potrwa sprzedaż zamknięta biletów na ćwierćfinałowe mecze Mistrzów Polski w "Satelicie". Potem rozpocznie się sprzedaż otwarta.