2 kwietnia rozpoczyna się seria finałowych spotkań TAURON Hokej Ligi. GKS Katowice walczy w niej z Re-Plast Unią Oświęcim, a stawką jest trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski.

GKS Katowice awansował do finałów TAURON Hokej Ligi po wygraniu rywalizacji z Zagłębiem Sosnowiec na etapie ćwierćfinałów (4:2) oraz z JKH GKS-em Jastrzębie w półfinałach (4:1). W wielkim finale GieKSa zmierzy się z Re-Plast Unią Oświęcim, która na drodze do finału pokonała COMARCH Cracovię (4:3) oraz GKS Tychy (4:1). Tym samym nasz Klub stanie przed szansą na obronę mistrzowskiego tytułu z 2023 roku i sięgnięcie po trzecie z rzędu mistrzostwo Polski. Wszystkie mecze finałowe będą transmitowane przez TVP Sport.

Planowany harmonogram meczów:

- wtorek 2 kwietnia, godz. 18:30 (dom)
- środa 3 kwietnia, godz. 18:30 (dom)
- sobota 6 kwietnia, godz. 17:30 (wyjazd)
- niedziela 7 kwietnia, godz. 20:30 (wyjazd)

Ewentualnie:

- środa 10 kwietnia, godz. 18:30 (dom)
- piątek 12 kwietnia, godz. 20:30 (wyjazd)
- niedziela 14 kwietnia, godz. 20:30 (dom)

BILETY NA PIERWSZE DWA MECZE FINAŁU WYPRZEDANE!

Nasze pierwsze finałowe starcie z klubem Oświęcimia przypada na rok 2022 i pamiętną serię czterech zwycięskich spotkań, która pozwoliła nam cieszyć się z mistrzostwa Polski po 52 latach przerwy. GKS Katowice zakończył rywalizację w fazie zasadniczej sezonu 2023/2024 na pierwszym miejscu z przewagą 11 punktów nad drugą Re-Plast Unią i w przekonującym stylu awansował do serii finałowej. Z drugiej strony oświęcimianie mają wiele ambicji i chęci, by po raz pierwszy od 20 lat sięgnąć po mistrzostwo Polski. Małopolska drużyna była dla nas w tym sezonie bardzo wymagającym rywalem, w sezonie zasadniczym na pięć meczów rozegranych z Unią wygraliśmy tylko dwa. Oświęcimianie wygrali u siebie 5:2 i 4:3 po dogrywce oraz w "Satelicie" 5:1, z kolei GieKSa pokonywała dwukrotnie Unię u siebie 5:2 na wyjeździe i 2:1 u siebie.

Najlepiej punktującym graczem naszego Klubu w fazie play-off jest Grzegorz Pasiut, autor 4 trafień i 8 asyst. Z kolei najczęściej do bramki rywali w najważniejszej fazie sezonu strzelali Hampus Olsson i Benjamin Sokay (po 5 razy), ponadto GKS może liczyć na skuteczne zagrania Szweda Sama Marklunda, który stał się ważną postacią pierwszego zestawienia w składzie meczowych GieKSy. Najlepszym strzelcem naszyxh finałowych rywali w play-offach jest Mark Kaleinikovas (6 goli), a najlepiej punktuje wśród nich Ville Heikkenen (4 gole i 6 asyst). Należy zwrócić także uwagę na rozgrywającego świetne play-offy Kamila Sadłochę, który w ćwierćfinałach i półfinałach THL zdobył 3 bramki i 6 asyst.

Mecze o złoty medal hokejowych mistrzostw Polski są rozgrywane do czterech wygranych spotkań – system meczów polega na rozegraniu dwóch meczów u wyżej sklasyfikowanej drużyny po sezonie zasadniczym, a następnie dwa mecze u niżej, a następnie po jednym meczu wyżej – niżej – wyżej. Jeżeli po 60 minutach mecz zakończy się remisem, drużyny przystąpią do rozegrania jednej dogrywki 20-minutowej w stanie liczebnym 3 na 3. W przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia wyniku nastąpi seria rzutów karnych wykonywana po 5 zawodników z każdej drużyny, jednak wyjątek nastąpi w przypadku ewentualnegomeczu numer 7. Wtedy po pierwszej nierozstrzygniętej dogrywce 3 na 3 będą następować kolejne dogrywki poprzedzone czyszczeniem powierzchni lodu. Dogrywka wyłoni zwycięzcę w momencie zdobycia bramki przez jedną z drużyn.

W ostatnim sezonie ligowym hokejowa GieKSa przystępowała do fazy play-off po zajęciu czwartego miejsca w sezonie zasadniczym. W ćwierćfinałach i półfinałach GieKSa musiała stoczyć długą, siedmiomeczową,ale koniec końców zwycięską rywalizację z JKH GKS-em Jastrzębie, a następnie z COMARCH Cracovią. Na zwycięstwo w finale z GKS-em Tychy potrzeba było tylko czterech meczów i tym samym GKS Katowice obronił tytuł mistrza Polski.

Katowiczanie w przekroju ostatnich pięciu sezonów zdobyli pięć medali mistrzostw Polski - dwa złote, dwa brązowe i jeden srebrny. Po mistrzostwo w swojej historii GKS sięgał ośmiokrotnie w latach 1958, 1960, 1962, 1965, 1968, 1970 oraz 2022 i 2023.