GKS Katowice: Murray (Kieler) - Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko - Varttinen, Koponen, IIsakka, Monto, Lehtimaki - Wanacki, Cook, Olsson, Michalski, Marklund - Lebek, Maciaś, Hitosato, Smal, Kovalchuk. Trener: Jacek Płachta

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, R.Kowalówka- Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas - Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen - Bezuska, Ackered, Denyskin, Krzemień, Lorraine - Noworyta, Łoza, S.Kowalówka, Wanat, Sołtys. Trener: Nik Zupancic

Sędzia: Krzysztof Kozłowski (Polska)
Sędzia 2: Przemysław Gabryszak (Polska)

Do piątego meczu rywalizacji w finale TAURON Hokej Ligi przystępowaliśmy przy remisie 2-2 i tuż po szalonym spotkaniu w Oświęcimiu, w którym padło łącznie aż 13 bramek, a które zakończyło się wygraną rywali po golu Heikkinena w dogrywce. GKS Katowice chciał wykonać w środowy wieczór w „Satelicie” przedostatni krok do mistrzowskiego tytułu i wyciągnąć wnioski z ostatniej porażki na terenie rywala, zwłaszcza w ramach gry w obronie.

Od razu można było zauważyć, że nie powtórzy się scenariusz z meczu numer 4 w Oświęcimiu, a to dlatego, że spotkanie był zdecydowanie bardziej zamknięte i toczyło się w wolniejszym tempie. Obie drużyny unikały agresywnych szarż i z czasem oświęcimianie oddali pole gospodarzom spotkania, szukającym strzału na bramkę Lundina z bliskiej odległości po szybkim podaniu. Po naszej stronie dwukrotnie obiecujące okazje miał Mateusz Michalski, z kolei ton grze oświęcimskiej Unii nadawała formacja złożona z fińskich hokeistów.

Kluczowym momentem tercji była kara na Ackeredzie za przewrócenie Bepierszcza, która dała nam okazję do rozegrania dobrej przewagi i przyspieszenia gry. Po akcji Olliego Iisaki z 17. minuty bramkarz rywali nie przypilnował krążka błąkającego się blisko lewego słupka do gumy dopadli Olsson i Monto, a gola zdobył drugi z wymienionych! Trafienie potwierdziła wideoweryfikacja arbitrów.

Po tym golu przeciwnicy mieli swoje najgroźniejsze okazje w tercji, ale John Murray stawał na wysokości zadania. Czasem też miał szczęście, jak wtedy, gdy Ahopelto strzelający na opuszczoną bramkę bekhendem uderzył zdecydowanie za słabo i dał naszemu bramkarzowi czas na reakcję. Tym samym na drugą tercję wyjeżdżaliśmy z prowadzeniem i w dobrych nastrojach. W drugiej części gry nie wykorzystaliśmy gry 5 na 4 po karze na Ackeredzie, co mogło się szybko zemścić z powodu dużej aktywności fińskich graczy Unii w naszej tercji.

Odczuł ją zwłaszcza Murray, który raz po raz bronił strzały przeciwników niezależnie od wytrącanego z rękawicy kija czy przewracanej bramki. Sygnałem ostrzegawczym była sytuacja z 30. minuty i minimalna pomyłka Dziubińskiego z bliskiej odległości. Byliśmy w stanie odpowiedzieć na coraz bardziej niebezpieczne akcje gości kombinacją duetu Lehtimaki-Iisakka, ale zareagował w porę bramkarz klubu z Oświęcimia. Do końca tercji nie padły bramki mimo okazji jednej i drugiej strony, natomiast zaczynaliśmy decydującą tercję od gry w osłabieniu po karze dla Koponena.

Co ciekawe, dwie najgroźniejsze sytuacje na starcie 3. tercji miała... GieKSa, która mogła wykorzystać niedokładności w wyprowadzaniu krążka przez rywala. Na szóstkę z plusem spisywał się Murray, zwłaszcza przy akcji niepilnowanego Kaleinikovasa z 42 minuty. Na naszą niekorzyść działały kolejne minuty karne i mimo serii kapitalnych obron John Murray skapitulował w 47. minucie po uderzeniu Krystiana Dziubińskiego, który wcisnął krążek między naszego golkipera a słupek. Katowiczanie byli w trudnej sytuacji wobec dużego naporu ze strony rywala, chętnie oddającego celne strzały na naszą bramkę. Sygnał do ataku dał Marklund, po czym nieco szczęścia w ofensywie zabrakło w 51. minucie Hitosato i Michalskiemu.

Kolejna okazja pojawiła po karze dla Diukowa i gdy już wydawało się, że nie wykorzystamy przewagi, absolutnie genialnym uderzeniem z linii niebieskiej popisał się Aleksi Varttinen, przywracając nas na prowadzenie! Niestety tuż po tej bramce na ławce kar usiadł Iisakka, a goście błyskawicznie rozegrali powerplay i Kaleinikovas w 56. minucie doprowadził do remisu. Na ostatnie dwie minuty meczu znów mieliśmy okazję zagrać 5 na 4 po karze dla Ackereda, ale ostatecznie oglądaliśmy trzecią z rzędu dogrywkę w finałowej rywalizacji. Była ona od samego początku szybka i bezkompromisowa z obu stron, krążek fruwał między tercjami, a obaj bramkarze nierzadko byli w opałach. Blisko decydującego trafienia byli kolejno Monto, Olsson i Varttinen, zaś Dziubiński z Karjalainenem i Ackeredem obijali poprzeczkę i słupki naszej bramki. Ten momentami szalony okres gry zakończył w przedostatniej minucie dogrywki Sam Marklund, który niepilnowany pokonał Lundina strzałem w lewy słupek!

79

SAM MARKLUND KOŃCZY!!!!

78

Błyskawiczne uderzenie Pasiuta, potem Koponen blisko skutecznego dostawienia kija.

77

Kaleinikovas ponad bramką. Trzy minuty do końca dogrywki.

77

Drużyny skupiły się teraz na obronie i przeszkadzaniu w tercji neutralnej.

75

Dziubiński strzela w lewo, Murray broni, potem Varttinen pokusił się o podobny strzał do tego, po którym padł gol w 3. tercji.

75

Olsson chciał z bliska wbić krążek między parkany Lundina.

74

Krążek meczowy wyłożony Valtoli, ale nasz były gracz nie zdążył do niego.

73

Nie milknie doping w "Satelicie", powoli zbliżamy się do karnych.

72

Dziubiński chciał samotnie zakończyć dogrywkę, a potem strzał w słupek Ackereda!

72

Tylko Lundin wie, jak wybronił to sprytne uderzenie Koponena.

71

Iisakka nie zgubił balansem ciała rywali przed bramką.

70

Wypad Jakobsonsa i broni Murray.

69

Koponen dostaje brawa za zatrzymanie rywala na bandzie.

69

Goście znowu obijają naszą bramkę...

69

Dwie ważne obrony Murray'a po strzałach Ahopelto i Karjalainena.

68

Wyjechał samotnie Marklund, strzał obroniony.

68

Delmas poszedł odważnie za obrońcę, nad bramką!

67

Koponen pogubił się w tempie tej akcji na lewej stronie.

66

Ahopelto minął dwóch naszych graczy, wyłożył gumę do Karjalainena, a ten strzelił w poprzeczkę i słupek.

66

Kapitalny zwód Varttinena, który strzelił prosto w Lundina.

65

Olsson strzela sam na sam w Lundina, wcześniej Dziubiński w słupek!

65

Olsson strzelał z lewego bulika, Koponen czaił się na dobitkę.

63

Spadło tempo meczu, Unia holuje długo krążek.

62

Monto minął bramkarza, ale bez skutku, zaraz potem Sadłocha agresywnie z lewej flanki.

62

Nie ma zachowawczej gry, teraz strzelał Marklund.

61

Dynamiczny rajd Kaleinikovasa i Murray w opałach.

61

10 sekund i już strzał Pasiuta.

61

Powoli wracamy na lód, czeka nas dogrywka 3 na 3.

60

Czeka nas dogrywka!

59

Strzał Pasiuta na 7 sekund przed syreną! Ale broni Lundin.

58

Ostrzał bramki Lundina, Szwedzi i Finowie w barwach GieKSy robią, co mogą.

58

Faul Ackereda na Marklundzie, zagramy w przewadze niemal do końca meczu!

58

Sadłocha zabrał się z krążkiem mimo asysty dwóch obrońców, minimalnie niecelny strzał.

58

Zaostrza się walka na lodzie, zanosi się na trzecią dogrywkę z rzędu.

57

Heikkinen urwał się naszej obronie i zagroził naszej bramce.

56

Kaleinikovas szybko doprowadza do remisu.

55

Kara dla Iisakki, któremu puściły nerwy w walce z rywalem o krążek.

55

Lorraine po dograniu Jakobsonsa, nadal prowadzimy. Potem na drugą bramkę polował Monto.

54

VARTTINEN Z NIEBIESKIEJ!!

53

Krążek do Koponena, ale Fin został zablokowany przez rywala.

51

Kara za przewrócenie Olssona dla Diukowa.

51

Michalski sam na sam, ale trafia w słupek bramki Unii!

51

W łopatki kija Hitosato zsunął się krążek, a to mógł być soczysty strzał...

50

Nie trafił czysto Marklund po podaniu Olssona, ta akcja mogła nas pobudzić.

49

Jakobsons i Monto w boksach kar.

48

Nie ustają akcje gości, Valtola nad bramką.

47

Niestety Dziubiński zmieścił krążek między słupek i naszego bramkarza.

47

Niesamowita seria obron Johna Murray'a! Lorraine bezradny wobec obrony barkiem.

46

Kara tylko dla Marklunda, choć wydawało się, że będzie obustronne wykluczenie.

45

Iisakka wybija krążek w boks GieKSy, najważniejsze, że opóźniamy akcje rywala.

45

Dobrze wywieramy nacisk na Unię w jej tercji.

44

Będzie kara dla Michalskiego za faul na Ahopelto.

42

Murray! Kaleinikovas nie dał rady! Wcześniej po odegraniu Olssona za bramki Unii znów mieliśmy szansę na trafienie.

41

Olli Iisakka z szansą po przechwycie krążka, ależ to byłaby bramka w osłabieniu!

41

Zaczynamy od gry w osłabieniu.

40

Kończymy tercję.

39

Będzie kara dla Koponena za trzymanie rywala...

39

Strzał Marklunda, ale nie pokonał rodaka w bramce Unii.

38

Wanat zagrywa zza naszej bramki, przed szansą stanął Noworyta, ale skończyło się na chwili strachu.

38

Rozciągamy grę w tercji rywala i Varttinen uderza spod band z lewej strony.

37

I znowu blisko Bepierszcz, tym razem po akcji Fraszki!

36

Lehtimaki mógł wykorzystać gapiostwo Ackereda w obronie.

35

Lehtimaki do Iisakki, to mogła być akcja bramkowa!

34

Przejmuje Dziubiński, Valtola strzelał na bramkę z prawej strony.

33

Dobre odegranie do Smala, który jednak zaplątał się między trzema rywalami w najeździe między buliki.

32

Czysta interwencja Ackereda przy podaniu z naszej tercji do Marklunda.

30

Murray nie dał się pokonać Bezusce mimo zasłony dwóch rywali.

30

Pomyłka Dziubińskiego z bliska, ostrzeżenie dla GieKSy.

29

Chytrze uderzał Wanat w gąszcz łyżew pod naszą bramką, ale Murray ubiegł Sołtysa.

28

Blokujemy strzał Krzemienia, Smal wdał się w mocną walkę przy bandzie.

28

Niestety spalony, za wcześnie wjeżdżał Olsson, a mogła być z tego dobra okazja.

27

Poruszona bramka w kotle w naszej tercji, Ożywiła się Unia.

27

Akcja Dziubińskiego z lewej strony, zostawiliśmy mu za dużo miejsca, Murray złączył parkany.

26

Kruczek zatrzymał podanie do Krzemienia, które mogło nam sprawić problemy.

26

Do grona łamiących kije po strzałach dołącza Karjalainen.

25

Wanacki minął zaskakująco pewnie obrońców i oddał dobry strzał w kierunku lewego spojenia bramki.

24

Na koniec przewagi akcja Koponena... i pęknięty kij Fina.

23

Nie umiemy założyć od dłuższego czasu zamka hokejowego.

22

Delmas po długim słupku! A chwilę potem dwójkowa akcja Unii i ruszona bramka po podaniu Karjalainena.

22

Sędzia ukarał Ackereda za uderzanie po akcji Marklunda.

22

Odpowiedź Valtoli i Uimomena, pierwszy strzelał, drugi chciał dobijać.

21

I po raz kolejny Bepierszcz blisko bramki po podaniu Pasiuta.

21

Wracamy do gry!

20

19

Lundin z kłopotami po strzale Maciasia!

19

Denyskin dołożył kij po strzala Kaleinikovasa, ale Murray czujny jak na froncie.

18

Ożywili się oświęcimianie, Lorraine próbował z bekhendu ominąć parkany Jaśka Murarza.

18

Ahopelto miał przed sobą pustą bramkę po dograniu Karjalainena... ale strzał był za słaby i Murray zdąża z obroną.

18

Denyskin próbował strzału z nadgarstka, chwilę później Pasiut do Bepierszcza i powinno być 2:0!

17

Gol ostatecznie został zapisany Joonie Monto, choć wydawało się, że jako ostatni krążek wbijał do bramki Olsson.

17

Bramka uznana!

17

GOOOL! GieKSa prowadzi! Monto skutecznie dobija krążek przy słupku bramki Unii! Sytuacja będzie sprawdzana na wideo.

16

Olsson i Koponen przed szansą! Dobry fragment przewagi.

16

Pozwalamy Ahopelto na wyjechanie na samotny rajd po wybiciu krążka z tercji Unii, ale bez konsekwencji.

15

Ackered ukarany za przewrócenie Bepierszcza.

15

Pierwsza bardziej odważna akcja Unii od dawna, strzał Wanata z prawego bulika.

13

Varttinen wybija krążek po wymianie podań przez fińską piątkę Unii i naprawia swój wcześniejszy błąd.

12

Ryzykowna interwencja Maciasia, ale wyszła z niego kontra zakończona przez Kruczka.

11

Michalski po raz drugi! Najpierw broni Lundin strzał bekhendem, potem niecelna próba naszego napastnika.

11

Delmas chciał zaskoczyć zasłoniętego bramkarza Unii. GKS aktywny w ataku.

9

Fińska formacja GieKSy długo okrążała bramkę Unii, Cook pokusił się o strzał z linii niebieskiej.

8

Michalski w swoim stylu objechał bramkę, szukając krótkiego rogu.

8

Wystrzelenia krążka przez Delmasa w kierunku aktywnego Olssona, ale bramkarz Unii był szybszy.

7

Smal przejechał niemal całe lodowisko z krążkiem, brawa za walkę z obroną.

6

Dobra pozycja Bezuski do strzału między naszymi obrońcami, ale to nie był wymagający strzał do obrony.

5

Murray spokojnie broni strzał Heikkinena z daleka. Tempo meczu odbiega od wcześniejszych gier, jest spokojniej na lodzie.

4

Pasiut z Bepierszczem pracowali przed bramką Lundina na wpakowanie z bliska krążka do siatki.

4

Maciaś uderzał odważnie z linii niebieskiej, pierwsza okazja GieKSy w meczu.

4

Zdaniem sędziów bez faulu po zagraniu na Kowalczuku.

3

Gramy już w pełnych składach, dwa razy groźnie uderzał Ahopelto.

2

Rywale na razie źle rozgrywają przewagę, spokojnie wybijamy krążek.

2

Lehtimaki odesłany na ławkę kar.

1

Staranowana bramka GieKSy po rajdzie Sadłochy.

1

Zaczynamy piąty mecz!

Przed nami piąty mecz finałów TAURON Hokej Ligi. W rywalizacji między GieKSą a oświęcimską Unią mamy remis 2-2.