5-0
(1:0, 2:0, 2:0)

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, Kowalówka - Dyukov, Jakobsons, Denyskin, Dziubiński, Kaleinikovas - Valtola, Uimonen, Sadłocha, Heikkinen, Karjalainen - Bezuska, Ackered, Kowalówka S., Krzemień, Lorraine - Noworyta, Łoza, Wanat, Olsson Trkulja, Sołtys.

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko - Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Lehtimaki - Wanacki, Cook, Olsson, Michalski, Marklund - Lebek, Maciaś, Hitosato, Smal, Kovalchuk.

Po tym, jak Sam Marklund zdobył złotą bramkę w 79. minucie piątego spotkania finału TAURON Hokej Ligi, przed GKS-em Katowice stanęła szansa sięgnięcia po raz trzeci z rzędu po mistrzostwo Polski. Piątkowy wieczór w Oświęcimiu miał wyjaśnić, czy hokejowa GieKSa znów będzie świętowała krajowy tytuł, czy dojdzie do decydującego meczu nr 7 w „Satelicie”.

Początek spotkania był dość spokojny, z początku to GKS odważniej nacierał na bramkę Lundina, a najlepsza okazję na gola miał Bartosz Fraszko w 4. minucie po przejęciu krążka po błędzie Valtoli. Sytuacja zmieniła się cztery minuty później, kiedy karę zanotował Aleksi Varttinen. Długo się broniliśmy przed golem dla Unii podczas gry 4 na 5, ale ostatecznie Kowalówka udanie skierował krążek do naszej bramki po podaniu z prawego bulika i przegrywaliśmy 1:0. Chwilę później krążek do naszej bramki skierował Krystian Dziubiński, ale sędziowie nie uznali tego trafienia przez wzgląd na wcześniejsze przewinienie Grzegorza Pasiuta. Od tego momentu to gospodarze pewniej prezentowali się na lodzie, zaś GKS poderwał się do walki w ostatnich minutach tercji, gdzie w odważnych najazdach na bramkę przeciwnika brylował Lehtimaki.

W drugiej tercji należało wrzucić wyższy bieg, by wyrównać wynik. Od wznowienia gry spore problemy w obronie sprawiał nam fiński duet Heikkinen-Karjalainen, z kolei nasza dobra postawa w tercji neutralnej nie przekładała się na oddawane strzały. Niestety w 26. minucie Denyskin dobrze zachował się na prawym buliku po podaniu Heikkinena i mimo asysty obrońcy uderzył pewnie w lewe okienko naszej bramki, podwyższając prowadzenie Unii. GKS nie poddawał się mimo trudnej sytuacji i trzy minuty później przed szansą bramkową stanął Hampus Olsson, a potem strzał w słupek oddał Noah Delmas. Uderzenia Valtoli i Heikkinena doczekały się odpowiedzi ze strony Bepierszcza i Iisakki, ale wynik wciąż był niekorzystny. Po karze dla Hitosato gospodarze mieli kolejną okazję do strzelenia bramki i to się stało faktem po zagraniu Sadłochy z ostrego kąta na sekundę przez końcem naszej gry w osłabieniu.

GieKSie na ostatnie 20 minut pozostała wiara i walka do końca. Nie wykorzystaliśmy początkowego okresu gry w przewadze, gdyż szybko na ławce kar wylądował Hitosato i Unia wróciła do dominacji na lodzie. W 44. minucie Grzegorz Pasiut dobił krążek do bramki przeciwników po solowej akcji Michalskiego, ale po wideoweryfikacji gola nie uznano ze względu na przewrócenie bramkarza Unii. Trudno było o skuteczny ofensywny zryw GKS-u przy notowanych zbyt często karach, a temperatura walki na lodzie tylko się podnosiła, co potwierdzały szarpaniny na lodzie zagranicznych graczy obu klubów. Kulminacja emocji nadeszła po kolejnych analizach wideo, po których Hampus Olsson otrzymał karę meczu za atak kijem, a nam przyszło grać przez 5 minut w osłabieniu, co ustawiło przebieg reszty spotkania. W 52. minucie Sadłocha zza naszej bramki podał do Dziubińskiego, a kapitan Unii ustalił wynik na 4:0, trzy minuty później piątą bramkę dołożył Ackered. Tym samym stało się jasne, że o losach złotego medalu THL rozstrzygnie mecz numer 7 w Katowicach.

A zatem przed nami mecz numer 7 w Katowicach.

Walka GieKSy o honorową bramkę na koniec.

Murray złapie krążek po uderzeniu Uimomena z lewej flanki. Zwolniło tempo meczu.

Maciaś pojechał na bramkę Unii i próbował technicznego strzału na krótki słupek.

W końcu gramy w równych składach.

Piąty gol dla Unii po strzale Ackereda.

Znowu prowokacje obu ekip pod bramką Murray'a.

Kolejna kara dla GieKSy, Iisakka znowu w boksie.

Dziubiński z akcją na lewej stronie, nie trafił na długi słupek.

Sadłocha wykłada krążek Dziubińskiemu i mamy czwartą bramkę dla rywala.

Pasiut! Ruszył sam z kontrą i zmusił Lundina do wysiłku.

Kara meczu dla Olssona i 5 minut gry w osłabieniu. Kary także dla Lehtimakiego i Karjalainena.

Kolejna analiza wideo, dotyczy ona uderzenia kijem przez Olssona.

Hampus Olsson w boksie kar.

Marklund najeżdżał z lewej strony, chwilę potem bójka Lehtimakiego z Karjalainenem.

Nie umiemy wbić krążka po krótkiej walce Varttinena z Heikkinenem, ale zażegnaliśmy zagrożenie.

Gramy w równowadze. 11 minut do końca.

Dalsze natarcia Unii, nie pozwalamy Bezusce na przekierowanie gumy.

Heikkinen szukał krótkiego rogu, Murray czujny.

Nie utrzymał się Fraszko przy krążku, a szkoda, bo była okazja na akcję sam na sam w osłabieniu.

Kara dla Marklunda za uderzenie kijem.

Szarpanina po obronie akcji Bezuski, Lorraine dał się ponieść nerwom. Trafi na ławkę kar, tak jak i Olli Iisakka.

Gra wyraźnie zwolniła.

Gol nieuznany. Niedozwolony kontakt zawodnika z bramkarzem.

Skuteczna dobitka akcji Michalskiego i gol Pasiuta. Będzie to sprawdzane.

Wyrzucamy krążek z tercji po akcji Ackereda.

Obroniony kolejny potężny strzał Kaleinikovasa.

Przerwana gra po obronie akcji Dziubińskiego. Zagramy 4 na 4 po karze dla Hitosato.

Sygnalizowana kara dla nas, Unia holuje krążek.

Zaczynamy od mocnego akcentu w postaci strzału Hitosato, który miał nieco wolnego miejsca.

Wracamy do walki.

Ukarany Denyskin.

Mocny forczek ze strony Unii, po przechwycie Kowalówka miał szansę na drugie trafienie.

Monto dobrze interweniuje przy akcji Sołtysa.

Ale Sadłocha trafia z ostrego kąta na sekundę przed końcem naszej kary.

Valtola na szczęście wyraźnie mija się w bramką.

Kolejny raz Kaleinikovas po podaniu Denyskina, Murray rzuca się pewnie na krążek.

Wykluczony z gry na 2 minuty Shigeki Hitosato.

Niekonwencjonalne uderzenie Kaleinikovasa na naszą bramkę.

Była szansa na gola po podaniu Monto do Iisakki!

Heikkinen, a potem Valtola strzelali ze skraju lewego bulika.

Szansa przed Olssonem, który dostał dobre podanie zza bramki Lundina, potem słupek po strzale Delmasa!

Aktywny Karjalainen szukał okazji do uderzenia z pierwszego krążka z bliska.

Pasiut mógł wykorzystać zawahanie Uimonena, ale gracze Unii szybko wracają na swoje pozycje.

Heikkinen do Denyskina, który za nic ma asystę obrońcy i mamy 2:0 dla gospodarzy.

Na nasze szczęście Uimonen nie objechał skutecznie Murray'a, Bepierszcz asekuruje sytuację.

Sporo walki o krążek, mniej strzałów w tej części spotkania.

Bezuska wybija po akcji Kowalczuka i Hitosato.

Duet Karjalainen-Heikkinen znowu sprawia nam duże kłopoty w obronie.

Umiemy wygrać krążek w tercji neutralnej, ale to nie przekłada się na strzały. Murray broni strzał Heikkinena.

Wracamy na lód.

Lehtimaki urwał się obrońcy i chciał wcisnąć gumę między parkanami bramkarza Unii!

Długi okres bez zatrzymania gry, sporo blokowania wolnych przestrzeni na lodzie.

GieKSa dłużej w tercji oświęcimian. Strzał Cooka został zatrzymany.

Valtola znów pokusił się o uderzenie z dalszej odległości.

Bronimy się w osłabieniu!

Kruczek blokuje uderzenie Karjalainena. Duży kocioł pod naszą bramką.

Była szansa na dwójkową akcję, ale Ackered przecina podanie do Pasiuta.

Wracamy do przewagi rywala 4 na 5.

Niestety szykuje się kolejna kara dla GieKSy. Ryan Cook w boksie kar.

Kaleinikovas upodobał sobie potężne strzały z lewego bulika.

Kara dla Grzegorza Pasiuta za przewrócenie Dziubińskiego.

Sędziowie nie uznają drugiej bramki dla Unii autorstwa Dziubińskiego.

Powinno być dwa do zero po podaniu Ackereda do Kaleinikovasa, ale ten chybia na metr od bramki.

Sadłocha nie dał szans Hitosato dojechać do krążka w kontrze.

Kaleinikovas próbował dwa razy, ale to Kowalówka zdobywa pierwszego gola dla gospodarzy.

Lorraine wypracował okazję Kowalówce, ale nie ma gola dla rywala. Murray wyjechał rychło w czas z pola bramkowego do obrony.

Krążek odbił się od Valtoli, który chwilę potem przemieścił się do naszej tercji i chciał zaskoczyć Murray'a. Kara dla Varttinena.

Marklund dobrze napędził akcję GieKSy, potem Jakobsons strzelał mocno po podaniu na lewy bulik.

Fraszko zagrał sprytnie do Pasiut, gdyby nie powrót Sołtysa, Unia byłaby w opałach.

Heikkinen szukał podaniem Sadłochy, nie znalazł.

GieKSa przeważa na lodzie, Delmas mocno dogrywał krążek spod bandy.

Fraszko przejmuje krążek po błędzie obrońcy i wyszedł sam na sam. Gdyby nie Lundin, byłoby 1:0.

Dość spokojny start meczu.

Michalski nie pozwolił Bezusce na bezkarne podjechanie pod bramkę.

Pierwsze dobre uderzenie Iisakki po podaniu zza bramki.

Gramy!

• Przed nami Mazurek Dąbrowskiego, po jego odśpiewaniu rozpoczniemy szósty mecz.

• Przed nami szósty mecz rywalizacji finałowej TAURON Hokej Ligi GKS-u Katowice z Re-Plast Unią Oświęcim. Wygrana na wyjeździe da GKS-owi trzeci mistrzowski tytuł z rzędu.