• Monto (26)
  • Cook (25)

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, Kowalówka R. - Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas - Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen - Bezuska, Ackered, Denyskin, Krzemień, Lorraine - Noworyta, Łoza, Kowalówka S., Wanat, Sołtys.

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko - Varttinen, Koponen, IIsakka, Monto, Lehtimaki - Wanacki, Cook, Olsson, Michalski, Marklund - Lebek, Maciaś, Hitosato, Smal, Kovalchuk.

Mistrzowie Polski prowadzili w finałowej rywalizacji z Re-Plast Unią 2-1 i w niedzielę 7 kwietnia stali przed szansą na wykonanie jeszcze jednego ważnego kroku do obrony tytułu mistrzowskiego. Trener Jacek Płachta nie zdecydował się na zmiany w formacjach, uznając, że zwycięski skład z sobotniego spotkania w Oświęcimiu stanie na wysokości zadania także dzień później.

Pierwsza tercja wyglądała podobnie do tego, co oglądaliśmy w sobotniej konfrontacji Unia – GKS. Gospodarze agresywnie wjeżdżali do naszej tercji i zatrudniali często Johna Murray'a, a GKS szukał szybkiej kontry po długim podaniu i liczył na szybkość swoich napastników. Problemy naszej drużyny zaczęły się w 12. minucie po karze dla Olssona, a następnie dla Varttinena. Wybroniliśmy się w okresie podwójnej przewagi, ale w 14. minucie Ackered z pełnego zamachu przymierzył z prawego bulika i dał swojej ekipie prowadzenie w tercji. Temperatura na lodzie podniosła się po bójce Marklunda i Heikkinena, a w ostatniej minucie tercji błędy obrony oświęcimian mogli wykorzystać w solowych akcjach Olsson i Fraszko. Tak się nie stało, dlatego zmienialiśmy strony przy wyniku 1:0 dla Unii.

Niestety druga część meczu zaczęła się od gola Ahopelto, który odważnie pojechał na bramkę GKS-u po przejęciu krążka, minął Koponena i nie zmarnował sytuacji strzeleckiej. Niecałą minutę później w zamieszaniu pod naszą bramką dobrze zachował się Lorraine i wbił krążek do bramki obok zwijającego się jak w ukropie golkipera GieKSy. To zmusiło Jacka Płachtę do skorzystania z przerwy, bo GKS zupełnie stracił kontrolę nad wydarzeniami. Trzy minuty później nadzieję na odwrócenie niekorzystnego przebiegu gry dał nam gol Ryana Cooka, który przymierzył po lodzie obok parkanu Lundina. Po chwili Joona Monto precyzyjnie dobił akcję Lehtimakiego i zrobiło się arcyciekawie! GKS odzyskał pewność siebie i coraz częściej zaglądał pod bramkę Unii. Najpierw Joona Monto kapitalnie uderzył podczas gry w przewadze między lewym słupkiem i bramkarzem, potem Ryan Cook znowu popisał się mocnym strzałem i wygrywaliśmy 4:3, odrabiając z wyniku 0:3!

Gospodarze wydawali się zupełnie pogubieni na lodzie, a katowiczanie szukali kolejnych goli za sprawą akcji Lehtimakiego i Wanackiego. Niestety nie udało się dowieźć prowadzenia do końcowej syreny, bo w 38. minucie Sebastian Kowalówka został dopuszczony w okolice naszej bramki i sprytnie dobił krążek do niej, dając Unii remis 4:4. Jednak ta szalona i wygrana tercja pokazała, że w tym spotkaniu możliwe jest absolutnie wszystko. Niestety znów zaczęliśmy tercję od straty gola, Ahopelto skarcił nas za brak szybkiej reakcji za bramką Murray'a. Po tym trafieniu miejscowi wrócili do częstego odwiedzenia naszej tercji, a blisko piątej bramki dla Unii była Wanat.

Szóstą bramkę dla przeciwników zdobył Kaleinikovas podczas naszego osłabienia soczystym uderzeniem z lewego bulika. Po tym trafieniu mieliśmy bardzo długą przerwę i naradę sędziowską, po której uznano, że krążek wcześniej opuścił pole gry, a zatem gol nie został uznany. Kiedy wydawało się, że gra nieco się uspokiła i jeszcze trochę poczekamy na kolejne gole, swoje pierwsze trafienie w finałach dzięki skutecznemu dołożeniu kija po podaniu Maciasia zanotował Iisakka, było 5:5! Nie nacieszyliśmy się tym remisem długo, podczas gry 4 na 5 po karze dla Varttinena trafienie zaliczył Heikkinen strzałem z lewej strony. Fin zrehabilitował się genialnym podaniem przez szerokość lodu do Grzegorza Pasiuta, po którym Profesor trafił w 54. minucie na 6:6!

Tym samym po raz drugi z rzędu rozgrywaliśmy w Oświęcimiu dogrywkę 3 na 3. Katowiczanie długo pracowali na zwycięską bramkę, ale to Heikkinen w 67. minucie pewnym trafieniem po długim słupku dał Unii wygraną i remis 2-2 w serii.

Heikkinen kończy mecz. Remis w serii.

Pasiut, Fraszko, strzał między parkanami! Ale Lundin czujny.

Cook zastopował Ahopelto, uff!

Dobra akcja GieKSy i Koponen pochwalił się swoim potężnym strzałem z lewego bulika.

Koponen wypychany z tercji, Pasiut szuka adresata podania.

Spalony po zagraniu Kruczka przy boksach drużyn.

Valtola długo jechał za naszą bramką i wystrzelił. Było groźnie.

Na razie spokojne tempo gry.

Olsson! Ale obroniony strzał.

Zaczynamy drugą dogrywkę z rzędu w tej serii.

Druga dogrywka w Oświęcimiu!

Kruczek zatrzymał akcję Karjalainena pod bandami. Minuta!

Bezuska z daleka, krążek minimalnie mija naszą bramkę.

Murray w powietrzu, Lorraine na lodzie, bez bramki.

Co tu się jeszcze wydarzy...

Varttinen do Pasiuta, REMIS!!

Michalski wypuszczony do boju, mimo asysty dwóch obrońców odważnie uderzał.

Heikkinen finalizuje rozegranie Unii strzałem w krótki róg.

Będzie kara dla Varttinena...

Coraz większa mgła nad lodowiskiem, Varttinen chciał zaskoczyć Lundina.

Przerwa na posprzątanie lodowiska.

IISAKKA na remis! Tak jest! Skuteczne dołożenie kija po podaniu Maciasia!

Bepierszcz jechał sam na sam, ale zabrakło dynamiki przy strzale.

Duży błąd Kruczka, ale Delmas naprawia i blokuje Karjalainena.

Diukow mocno wystrzelił spod linii niebieskiej.

Murray skutecznie nakrywa krążek po dobitce Denyskina. Gramy w pełnych składach.

Nieuznana bramka Kaleinikovasa ze względu na wcześniejsze opuszczenie pola gry przez krążek. Cały czas trwa przerwa w meczu.

Kolejna kara na Murray'a za spowodowanie upadku rywala.

Wciąż czekamy na decyzje sędziów co do bramki numer 6.

Dziubiński w boksie kar, dość niejasne, skąd wzięła się przerwa w grze i długie narady sędziów.

Kaleinikovas strzela z lewego bulika w naszym osłabieniu.

Kara nałożona na Murray'a za przewrócenie Ahopelto, odsiedzi ją Bepierszcz.

Murray przypilnował, żeby Wanat nie rozkręcił się w bliskiej odległości od naszej bramki.

Według sędziów bez faulu na Wanacie koło naszej bramki.

Ahopelto pakuje krążek do naszej bramki strzałem z nadgarstka.

Delmas z okazją na podanie do Fraszki, odpowiedź Kaleinikovasa.

Wracamy do gry, JEDZIEMY!!

Syrena końcowa. Co za tercja, co za mecz!

Pasiut blisko skutecznego przekierowania po strzale Varttinena.

Odważna akcja Monto lewą flanką, znowu próbował swoich sił.

Valtola spomiędzy bulików... Co za szalona tercja. Murray broni.

Kowalówka doprowadza do remisu, po tym jak niedokładnie wybijamy krążek sprzed naszej bramki.

Karjalainen celował w okienko naszej bramki, przestrzelił.

Zablokowane uderzenie Delmasa, GKS oblega tercję rywala.

Wanacki objechał bramkę i chciał wcisnąć gumę zza tzw. zakrystii.

Zebrała się Unia, Ackered w natarciu.

Lehtimaki przed szansą! Oświęcimianie zupełnie zagubieni.

Co tu się dzieje! Druga bramka Cooka!

MONTO I MAMY REMIS!!

Olsson miał na kiju gola na wagę remisu! Zabrakło centymetrów...

Kocioł pod oświęcimską bramką, Lundin wypuszcza krążek, ale nie korzystamy z tego

Zagramy w przewadze po karze za faul na Hitosato.

Olsson do Marklunda, a ten miał dobra okazję do przetestowania szybkości bramkarza Unii.

Iisaka przegrywa walkę o krążek przy bandzie z Denyskinem.

Spotkanie wyrównało się, długa akcja GieKSy zakończona strzałem Cooka.

Dobija Monto po strzale Lehtimakiego! TAK JEST!

Zablokowany strzał Jakobsonsa.

Cook trafia dla GieKSy!

Wybijamy skutecznie krążek, ale nadal mamy problemy z akcją w ataku.

Czas dla GKS-u.

Dobtika Lorraine'a po akcji Ackereda i Krzemienia...

Niestety, Ahopelto pojechał odważnie i podwyższa dla Unii.

Wracamy do grania!

Druga solowa akcja GieKSy po długim podaniu, Fraszko nie przebija się przez Lundina.

Olsson nie wykorzystał fatalnego błędu Karjalainena w obronie!

Lehtimaki rozpoczął akcję fińskiej formacji GieKSy, ale strzał ze slotu nie trafił w zamierzone miejsce.

Lehtimaki wściekły na sędziów za decyzję o uwolnieniu.

Dwójkowa akcja Krzemienia i Kowalówki, Murray rzuca się na lód i broni.

Obaj zawodnicy w boksach kar.

Solidna hokejowa bójka Marklunda z Heikkinenem.

Heikkinen znowu nie znalazł sposobu na Murray'a.

Solowa akcja Fraszki i strzał z bekhendu, który próbował dobijać Kruczek.

Ackered zdobywa strzałem z prawego bulika bramkę dla Unii.

Ratujemy sytuację, ale teraz niecałe półtorej minuty gry 4 na 5.

Teraz ukarany Varttinen, nasza sytuacja znacząco się pogarsza.

Rywale źle wchodzą w okres gry w przewadze, bo od spalonego.

Kara dla Olssona.

Michalski pomknął na bramkę, ale wybity mu krążek poleciał poza pole gry.

Bekhend Denyskina... o włos od trafienia dla Unii.

Wanat do Dziubińskiego i znowu wybijamy gumę sprzed bramki w groźnej sytuacji.

Aktywniejsza GieKSa w strefie rywala. Delmas wybija krążek poza lodowisko.

Nie udała się dwójkowa kontra Lehtimakiego, ale z niej urodziła się okazja strzelecka, przy której musiał wysilić się Lundin.

Kontra GKS-u, która kończy strzałem z dalszej odległości Varttinen.

Wanat wypracował kolegom okazję, po której Jakobsons wykorzystał bandę do zaskoczenia naszego bramkarza.

Problemy GieKSy po strzale Bezuski z linii niebieskiej.

Przypilnowaliśmy rozpędzonego Heikkinena.

Bepierszcz zagrywał przed bramkę do Fraszki, mogliśmy zaskoczyć rywala.

Ackered po krótkim rajdzie decyduje się na strzał ze środka naszej tercji. Murray ma już teraz sporo pracy.

Murray broni akcję sam na sam Ahopelto po podaniu Karjalainena.

Lehtimaki z dobrym pomysł em i dryblingiem pod bramką Unii, ale zabrano mu krążek.

I już mocno zaczyna od strzału spod band Jakobsons.

Zaczynamy rywalizację w meczu numer 4!

• Przed nami czwarty mecz finałów TAURON Hokej Ligi. GKS Katowice prowadzi 2-1 w rywalizacji.