• Michalski (17)
  • Marklund (5)

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, Kowalówka R. - Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas - Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen - Bezuska, Ackered, Denyskin, Krzemień, Lorraine - Noworyta, Łukawski, Kowalówka S., Wanat, Sołtys.

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko - Varttinen, Koponen, IIsakka, Monto, Lehtimaki - Wanacki, Cook, Olsson, Michalski, Marklund - Lebek, Maciaś, Hitosato, Smal, Kovalchuk.

W sobotę 6 kwietnia rozgrywaliśmy trzeci mecz finału THL, pierwszy na terenie Re-Plast Unii Oświęcim. GKS Katowice przystępował do spotkania tuż po efektownej wygranej 3:0 w „Satelicie” i ze stanem rywalizacji 1-1 w serii finałowej.

Chociaż oświęcimianie zaczęli tercję agresywniej, to GKS rozpoczął strzelanie w tej – jak się okazało – intensywnej, wręcz szalonej tercji. W 5. minucie Hampus Olsson kapitalnie zagrał blisko bramki Lundina do tyłu do nadjeżdżającego Sama Marklunda, a ten wbił krążek z bliska i dał nam prowadzenie, co potwierdziła późniejsza wideoweryfikacja. Nie cieszyliśmy się z tego wyniku długo, niecałą minutę później Sołtys dobił krążek do opuszczonej bramki po strzale Bezuski i mieliśmy remis.

Znów oglądaliśmy pełną emocji i napięcia walkę na lodzie, oświęcimianie szukali powodzenia w dynamicznym zamykaniu nam przestrzeni do gry, a GKS szukał korytarzy do skutecznych podań. W 14. minucie Ahopelto popisał się mocnym uderzeniem z prawego bulika i tym samym zdobył drugą bramkę dla Unii. Trzy minuty później znów objawił się geniusz Olssona, który kapitalnie zagrał do wychodzącego na czystą pozycję Mateusza Michalskiego, a ten dał nam remis strzałem spomiędzy bulików!

Pierwsze 20 minut gry stało na wysokim poziomie i wszyscy spodziewali się utrzymania tempa gry przez oba zespoły. Tak też się stało, oglądaliśmy liczne szybkie szarże napastników obu drużyn, a w tercji neutralnej wszyscy gracze czujnie polowali na bezpańskie krążki i szybko uruchamiali kontry. Przewaga w strzałach celnych na bramkę była po stronie naszych rywali, którzy potrafili zamknąć GKS w jej tercji mimo gry w równych składach. Zdecydowanie najlepsza okazja dla GieKSy przyszła w 33. minucie po rajdzie Bartosza Fraszki sam na sam, ale Lundin pewnie wyłapał strzał naszego napastnika do rękawicy. Po tej sytuacji inicjatywę na lodzie przejęli gospodarze i z wielkim wysiłkiem w obronie utrzymaliśmy wynik remisowy do syreny oznaczającej koniec tercji numer dwa.

Pozostało czekać na to, czy nadal będziemy oglądać zachowawczą grę obronną czy finaliści THL otworzą się w ofensywie i pójdą na ryzyko, szukając bramek. Nie zmieniał się obraz gry, częściej przy krążku byli oświęcimianie, którzy nie bali się strzałów z dalszej odległości, a mistrzowie Polski szukali szybkiego transferu krążka do tercji rywala i błyskawicznego podania przed bramkę Lundina zakończonego trafieniem. Nasza obrona starała się wypychać dynamiczną ofensywę gospodarzy z przestrzeni między bulikami, a John Murray stawał na wysokości zadania przy akcjach przeciwników. Blisko powodzenia był w 55. minucie Santeri Koponen, ale zasłonięty bramkarz Unii jednak obronił jego strzał z ostrego kąta.

Wszystko wskazywało na to, że będziemy świadkami pierwszej w tej rywalizacji dogrywki 3 na 3 i tak się też stało. Na jej start Olsson zmarnował niemal stuprocentową okazję po dograniu Marklunda, co mógł chwilę potem wykorzystać Heikkinen. W 64. minucie Bartosz Fraszko wykorzystał błąd w obronie rywala po przejęciu krążka w tercji i dał nam drugie zwycięstwo!

FRASZKO! Wykorzystał błąd rywala!!!

Sadłocha ominął Cooka, ale Murray'a nie pokonał.

Wyhamowana kontra GKS-u po niedokładnym podaniu Bepierszcza.

Heikkinen objedża obrońcę i bramkarza... Ale Murray w porę kładzie się na krążku.

Koponen zatrzymał szybko mknącego Lorraine'a.

Przestrzelił Olsson w wybitnej sytuacji po dograniu Marklunda!

Pierwsza szansa GieKSy po strzale Fraszki.

Za nami czyszczenie lodu, zaczynamy walkę 3 na 3.

Obrona strzału Koponena na koniec tercji. Czeka nas dogrywka!

Obie drużyny już chyba szykują się do 20 minut dogrywki 3 na 3.

100 sekund do końca tercji.

Krążek poza lodowiskiem, Uimonen wytrącony z rytmu gry.

Ahopelto znów obsłużony dobrym podaniem i Murray musiał odbijać krążek w prawo.

Najprawdopodobniej zbliżamy się do dogrywki.

Koponen z dobrą decyzją o strzale, jedna z lepszych okazji GieKSy z tercji.

Denyskin zmusił Murray'a do przemieszczenia się na lewą stronę i złapanie gumy do raka.

Kowalówka upilnowany przez Varttinena.

Samotna szarża Fraszki przerwała okres natarć Unii.

Sadłocha wypchnięty do prawej strony przez naszą obronę pokusił się o strzał, ale skończyło się na strachu.

Kowalówka szukał uderzenia z ostrego kąta, ale został zatrzymany jak Michalski w analogicznej sytuacji wcześniej.

Pierwszy od dawna strzał GieKSy z linii niebieskiej, Varttinen szukał okazji.

Denyskin szukał strzału z daleka po zwodzie.

Najpierw Bezuska, potem Ackered. Pewnie odbija Murray.

Agresywne dogranie do Marklunda, ale Szwed został wypchnięty sprzed bramki Lundina.

Powrót Sadłochy nie pozwolił na to, żeby podanie Bepierszcza do Fraszki doszło do skutku.

Strzał z dystansu Diukowa, potem Michalski pracował samotnie nad kontrą GieKSy.

Bepierszcz sprawnie blokował krążek rywalowi pod naszą bramką.

Ahopelto znowu dostał krążek do uderzenia na lewym buliku, Murray stawia ścianę.

I zaczyna mocno Pasiut, sprawdził wytrzymałość parkanów i kasku golkipera rywala.

Czas na tercję prawdy.

Heikkinen... Na szczęście bronimy jego uderzenie.

Lundin pewnie łapie strzał Kruczka, który wykorzystał wolną przestrzeń.

Tym razem Michalski uderzył po podaniu Pasiuta obok bramki Unii.

Nieporozumienie w GKS-ie przy wymianie formacji, ale zażegnaliśmy zagrożenie.

Bepierszcz w ostatniej chwili zatrzyma Ahopelto na lewym buliku.

Kontra Fraszki, do Pasiuta, znowu broni Lundin.

Drugi raz Monto blokuje własnym ciałem krążek.

GKS zamknięty w tercji, Bezuska próbował z daleka.

Murray wyczuł zamiary Ackereda jadącego błyskawicznie po odbiorze.

Fraszko sam na sam!! Ale przegrywa tę walkę...

Murray trochę poczekał z zamrożeniem krążka po próbie Sadłochy.

Spadło tempo spotkania, więcej szanowania krążka u obu ekip.

Wanat obija bok naszej bramki.

Przewrócił się Iisakka po podaniu od Monto, ale bez szybkiej kontry ze strony Unii.

Zmylona obrona gospodarzy i dobre podanie pod bramkę do Bepierszcza, ale krążek wybity.

Heikkinen zagrywał na zasłoniętego bramkarza GieKSy, bez konsekwencji.

Sadłocha szybko zatrzymany przy pomocy bandy przez Cooka, bez kary dla naszego gracza.

Co chwila natarcia na bramki Lundina i Murray'a.

Fraszko w ostatniej chwili zdejmuje krążek z łopatki kija rywalowi, potem groźnie po strzale Bezuski i zamieszaniu pod bramką.

Valtola przeczytał zamiary Lehtimakiego po przejęciu gumy, znowu zatrudniony w obronie Murray.

Urwał się groźnie Ahopelto, musimy na niego szczególnie uważać.

Pasiut opóźniał strzał, licząc na pogubienie się obrony. Kolejna dobra okazja.

Dziubiński niczym nie zaskoczył Murray'a w solowej akcji.

Michalski wykorzystał błąd rywala w obronie i Hitosato mógł pojechać dłużej na bramkę Lundina.

Udany drybling Denyskina prawą stroną i musieliśmy się bronić przed bramką.

Delmas szybko wjechał w wolną przestrzeń i pokusił się o uderzenie z prawej flanki.

Wracamy na lód.

Koniec intensywnej tercji!

Unia nie wykorzystała pierwszej okazji w przewadze, Heikkinen zagubił się przed naszą bramką.

Lehtimaki, Monto i Sołtys odpoczną w boksach kar.

Szarpanina na lodzie po tym, jak Lehtimaki przewrócił rywala.

MICHALSKI! Znów podanie od Olssona, znów gol po rajdzie!

Próba przedarcia się do tercji Unii, ale Maciaś zablokowany.

Varttinen szukał kąśliwego uderzenia po lodzie z daleka.

Błyskawiczna odpowiedź Olssona, który miał miejsce do strzału.

Mocne uderzenie Ahopelto z prawego bulika i prowadzenie gospodarzy.

Zablokowany strzał Jakobsonsa przez Kruczka.

Błyskawiczna wymiana podań w tercji Unii, rozpoczynamy jej obleganie.

Kapitalne podanie do Lehtimakiego, to był bardzo dobry strzał po lodzie naszego napastnika.

Minimalny spalony Koponena, a mogła być z tego okazja po przechwycie.

Blokujemy Denyskina, koniec kary dla GieKSy.

Niemal stuprocentowa okazja Kaleinikovasa, wybijamy z wielkim trudem krążek sprzed bramki.

Heikkinen minimalnie obok bramki po dograniu na lewy słupek. Niebezpiecznie...

Zagramy w osłabieniu, Varttinen w boksie kar.

Szybkie wyrównanie gospodarzy, Sołtys dobija strzał do opuszczonej bramki.

Bramka uznana!

SAM MARKLUND! Kapitalne zagranie Olssona do tyłu i krążek wbity do bramki z bliska. Ale będzie sprawdzane to trafienie.

Niedokładności w naszej tercji, ale nie pozwalamy Lorraine'owi na przejęcie krążka.

Bepierszcz zdecydował się na strzał spod band.

Ostra walka pod bandą w tercji Unii, Hitosato i Smal robią swoje. Kontra oświęcimian, Jan Sołtys nie pokonał naszego golkipera.

Mocny start gospodarzy, swoich szans dwa razy próbował Denyskin. Odpowiada duet Michalski - Olsson.

Karjalainen strzelał na bramkę Murray'a, ale bronimy bez kłopotu.

Zaczynamy mecz numer 3 finału!

• Przed nami trzeci mecz finału TAURON Hokej Ligi. Transmisja meczu w TVP Sport.