• Iisakka (60)
  • Sokay (16)

JKH GKS Jastrzębie: Lacković, Miarka - MacEachern, Wajda, Urbanowicz, Paś, Rajamaki - Viinikainen, Bagin, Spirko, Jarosz, Izacky - Górny, Martiska, Kolusz, Starzyński, Kiełbicki - Hamilton, Kameneu, Zając, Arrak, Ford.

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Kruczek, Marklund, Pasiut, Fraszko - Maciaś, Varttinen, Iisakka, Monto, Olsson - Wanacki, Cook, Lehtimaki, Sokay, Bepierszcz - Lebek, Kovalchuk, Hitosato, Smal, Michalski.

Celem GieKSy na pierwszy mecz półfinału THL w Jastrzębiu-Zdroju było odniesienie kolejnego zwycięstwa w rywalizacji. Było to tym większe wyzwanie, że w obecnym sezonie Mistrzowie Polski rozgrywali bardzo wyrównane i emocjonujące spotkania na lodowisku JKH, a rywale stawiali nam za każdym razem naprawdę trudne warunki.

W pierwszej tercji oglądaliśmy sporo odważnej gry ze strony obu ekip mimo dość bezpiecznego, zachowawczego początku. Krążek fruwał do bramki do bramki, zarówno GKS, jak i JKH czekały cierpliwie na chwile słabości oponenta w obronie. Najwięcej zamieszenia w tercji gospodarzy stwarzali Hampus Olsson i Benjamin Sokay, którzy kilkukrotnie rozgrywali szybkie kontrataki, które mogły zakończyć się gole dla GieKSy. Za to obrona naszej drużyny musiała uważać na szybkiego w jeździe na lodzie i reakcjach w ataku Jakuba Izackiego; po jednym z uderzeń Czecha krążek trafił w kratę maski Johna Murray'a i nasz bramkarz musiał nieco po tej akcji ochłonąć.

O wyniku tercji zadecydowała kara dla Dominika Pasia i gol, jaki zdobyliśmy w 17. minucie gry. Sam Marklund nie pokonał Lackovicia, ale sprytnie odegrał do tyłu do Benjamina Sokaya, który precyzyjnym strzałem po prawym słupku dał nam prowadzenie. Od startu drugiej tercji gospodarze robili wszystko, żeby doprowadzić do wyrównania, a John Murray, który w 27. minucie w genialny sposób zatrzymał dobitkę Pasia z bliskiej odległości, nie miał prawa narzekać na nudę. Dopiero w połowie tercji GKS był w stanie bardziej naciskać na obronę rywala i to nam dało efekt bramkowy w 30. minucie, kiedy Hampus Olsson strzelał po dograniu Delmasa i obił obrońcę JKH tak, że krążek przypadkowo, ale skutecznie wpadł do bramki rywala.

W dalszej części gry gracze JKH mieli duże trudności ze sforsowaniem obrony GKS-u, która ofiarnie powstrzymywała próby rywali w ataku i często przejmowała krążek przy bandach. Co prawda graliśmy łącznie przez 4 minuty w osłabieniu, ale zdołaliśmy zażegnać skutecznie zagrożenie ze strony zespołu trenera Kalabera. Tym samym trzecia tercja zapowiadała się ciekawie, bo jastrzębianie musieli postawić wszystko na jedną kartę, a katowiczanie mogli pilnować korzystnego wyniku. Mogliśmy liczyć na refleks Murray'a, który pewnie zatrzymywał strzały Urbanowicza i Izackiego. Stroną dominująca tego okresu gry byli gracze JKH, ale GKS umiał odpowiadać odważnymi rajdami Sokaya czy Lehtimakiego po udanych przechwytach.

W 54. minucie gospodarze przedłużyli swoje nadzieje po golu Emila Bagina w zamieszaniu po strzale Kolusza. Dwie minuty później Ben Sokay zdobył swoją drugą bramkę w meczu, wymanewrowując bramkarza w akcji jeden na jeden i wygrywaliśmy 3:1! Trener Kalaber zdecydował się na wycofanie bramkarza w 57. minucie, ale to nie zdało się na wiele, a gola na sam koniec meczu zanotował Olli Iisakka. GKS prowadzi 2-1 w półfinale!

Wygrywamy!

Iisakka do pustej!

Mógł być gol do pustej bramki Olssona!

I jeszcze obroniony strzał Pasia.

Nawałnica jastrzębian, krążek na siatce naszej bramki po ich kolejnej szybkiej akcji.

Czas dla przeciwników.

Nie brakuje pracy dla Murray'a, obronił właśnie nieprzyjemny strzał Forda.

Kolusz zatrzymał krążek lecący do pustej bramki gospodarzy.

JKH gra bez bramkarza na niecałe 3 minuty do końca meczu.

SOKAY! Wyczekał bramkarza w akcji sam na sam!

Emil Bagin zmniejsza straty gospodarzy.

Długo rozgrywana przewaga, Marklund tylko w golkipera.

Idealne odegranie Iisakki zza bramki, było blisko gola numer 3.

Kara dla Starzyńskiego za uderzanie.

Ależ intensywne granie! Teraz ambitnie do przodu ruszył Ben Sokay, bramkarze obu ekip nie nudzą się dzisiaj.

Lecą w górze połamane kije. JKH z najgroźniejszą jak do tej pory kontrą.

Lehtimaki urwał się obronie po dobrym podaniu i wykorzystał swoje przyspieszenie.

Tymczasem dość zaskakująco Fraszko strzela obok prawego słupka, w odpowiedzi Kiełbicki.

Hitosato i Wanacki skutecznie wybijają z głowy przeciwnikom przenoszenie ciężaru gry do naszej tercji.

Intensywne ataki JKH, ale Izacky teraz bardzo się przeliczył w samotnej akcji.

Graliśmy teraz w przewadze, ale niewiele z tego wyniknęło.

Marklund do Cooka, ale ten zablokowany i poszła z tego kontra, która wykańczał Wajda.

Fraszko faulowany przy wyjeżdzaniu na czystą pozycję. Zagramy po 4.

Huknął Izacky! Kolejny raz Murray kapitalnie broni.

I już widzimy na ławce kar Joonę Monto.

Odłożona kara dla JKH po faulu na MacEachernie.

Fraszko odgrywa do Bepierszcza w kontrze, dobry strzał w krótki róg!

Murray nie mrozi gumy po strzale Rajamakiego, ale wychodzimy z opresji.

Wracamy do gry!

Było gorąco na koniec tercji, Iisaka na koniec swojej szarży na bramkę stracił rękawicę i kask.

Spokojnie się wybroniliśmy w osłabieniu. Lehtimaki podawał do czającego się na bramkę Monto.

Olsson wyłożył gumę w szybkim wypadzie do... nikogo, jak się okazało. Ale chwilę potem Marklund strzelał obok bramki.

Kruczek blokuje ofiarnie strzał Forda. Izacky boleśnie odczuł starcie z Varttinenem.

Przetrwaliśmy pierwsze duże natarcie JKH.

Gramy 4 na 5, kara za natarcie.

Ucierpiał Bagin po starciu z Bepierszczem, będzie kara dla GieKSy. Sędziowie sprawdzają sytuację na kamerach.

Kolejna dłuższa akcja gospodarzy, znów Murray spokojnie zatrzymał strzał Bagina.

Problemy GieKSy z konstrukcją akcji w ataku, rywale dobrze ustawiają się w obronie.

Strzał Wajdy na koniec akcji JKH w przewadze.

Krótkie spięcie obu drużyn po tym, jak Murray łapie strzał Bagina.

Kiełbicki w ostatniej chwili zatrzymany przed oddaniem soczystego strzału.

Marklund przez chwilę poza lodowiskiem, ale wrócił już do gry. Była okazja na kontrę po przechwycie Pasiuta.

W boksie kar Igor Smal.

Niestety będzie kara dla GieKSy, wcześniej był faulowaniu Marklund, co nie uszło uwadze kapitana Macieja Kruczka.

PO RAZ DRUGI! Udane przekierowanie krążka przez Olssona!

Ożywiła się GieKSa, Iisakka po długim rozegraniu krążka miał szansę na gola spomiędzy bulików.

Znowu mamy szczęście, Arrak nie trafia do niemal pustej bramki z odległości mniejszej niż pół metra.

Hitosato dostał gumę po błędzie rozegrania JKH, strzał Japończyka na bramkę był zbyt przewidywalny.

MURRAY! Cudowna interwencja przy dobitce Pasia!

W odpowiedzi kąśliwe uderzenie uciekającego prawą stroną Kiełbickiego.

Wydawało się, że ten strzał z linii niebieskiej nie ma szans na powodzenie, ale Lacković musiał się wykazać.

Arrak chciał nas zaskoczyć strzałem zza bramki, w odpowiedzi odważnie pędził do tercji rywala Lehtimaki.

Urbanowicz wykorzystał kawałek wolnej przestrzeni, ale został zastopowany rychło w czas.

Smal szukał uderzenia między nogami Viinikainena, ale próba była niecelna. Potem Michalski blokował strzał łyżwą i zainicjował kontrę z Varttinenem.

Marklund przypadkowo oddaje krążek Kiełbickiemu, ale skończyło się na strachu.

Drugi spalony w krótkim okresie. GKS nie pozwala rywalom na ofensywne wypady.

Wzorowa interwencja w obronie Maciasia, po której o gola mógł się pokusić Joona Monto.

Wracamy do grania!

Koniec tercji.

Izacky do Urbanowicza, ale wyraźna pomyłka kapitana JKH przy strzale po lodzie.

Skutecznie wybijamy jastrzębian z rytmu ataku.

Spokojny ruch ręką Murray'a i kolejna ważna obrona. JKH zerwało się do ataków.

MAMY TO! Sokay dobija krążek po próbie Marklunda!

Będzie kara dla Dominika Pasia za spowodowanie upadku.

Czterech naszych graczy poszło z kontrą, ale strzał na krótki słupek był za lekki.

Dynamiczna akcja Izackiego, po którym Murray musi ratować się obroną kaskiem. Siła uderzenia poszła na kraty w masce.

Świetne dogranie Hitosato do Maciasia! Zabrakło jednak strzału, ponieważ obrońcy JKH zorientowali się w naszych zamiarach.

Jak to nie wpadło?! Sokay miał krążek na 1:0 po idealnym podaniu Olssona, ale Lacković znowu staje na wysokości zadania.

Przejmujemy krążek dzięki Marklundowi, ale Lacković pozostaje niepokonany.

Bagin strzelał z ostrego kąta, wcześniej wypchnęliśmy do bocznego sektora Izackiego dążącego do akcji sam na sam z naszym bramkarzem.

Kolusz do będącego przed bramką Kiełbickiego, ale Murray jest znowu czujny. Nie możemy dopuszczać do tak łatwych sytuacji dla przeciwników.

Co za trójkowa akcja GKS-u! Marklund bardzo blisko gola po wymianie podań z Olssonem i Sokayem.

Dalekie podanie do wychodzącego sam na sam Izackiego wyglądało groźnie, ale okazało się mało skuteczne.

Okazja JKH, ale Paś nie sięgnął krążka ostro zagrywanego w nasze pole bramkowe.

Ryan Cook miał sporo miejsca! Ale Lacković wyczuł jego intencje przy strzale z prawego bulika.

Szczęśliwa interwencja po strzale Starzuńskiego, Kolusz na nasze szczęścia nie dobił krążka.

Rywale mogli się nadziać na rajd Lehtimakiego, ale zatrzymał go w ostatniej chwili Bagin.

Pierwsza groźniejsza akcja jastrzębian, Urbanowicz z Rajamakim rozpracowali nasza obronę szybkimi podaniami.

Igor Smal przed szansą niemal sam na sam!

Nieudana szarża Marklunda prawą stroną, potem spalony gospodarzy.