• Monto (11)
  • Marklund (10)

Zagłębie Sosnowiec: Spesny, Szczepkowski - Charvat, Saur, Szturc, Tyczyński, Krężołek - Andreikiv, Kozłowski, Salo, Butenko, Niemi - Włodara, Krawczyk, Dostalek, Nahunko, Lindgren oraz Karasiński, Menc, Sikora i Bernacki.

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Varttinen, Marklund, Pasiut, Fraszko - Maciaś, Lebek, Iisakka, Monto, Olsson - Wanacki, Cook, Lehtimaki, Sokay, Bepierszcz - Chodor, Kovalchuk, Hitosato, Smal, Michalski.

GKS Katowice wygrał piąty mecz serii z Zagłębiem Sosnowiec 2:0 przed własną publicznością. To oznaczało, że Mistrz Polski w szóstym meczu ćwierćfinału stanął przed szansą zapewnienia sobie awansu do kolejnej rundy. Lepiej zaczęli gospodarze, bo już w 5. minucie na listę strzelców wpisał się Ryley Lindgren, który wykorzystał akcje sam na sam z Johnem Murrayem. GieKSa ruszyła więc do odrabiania strat. W 10. minucie graliśmy w przewadze po karze dla Kamila Sikory. Po zaledwie sześciu sekundach udało się to wykorzystać Samowi Marklundowi. Katowiczanie poszli za ciosem i w 11. minucie Miro Lehtimaki świetnie podał do Joony Monto i ten w akcji sam na sam wyprowadził katowiczan na prowadzenie.

Przed końcem tercji podopieczni trenera Jacka Płachty mieli jeszcze kilka szans na to, by podwyższyć swoje prowadzenie. Zagłębie szukało swoich szans w szybkich akcjach i taka przyszła w 20. minucie, gdy Ryley Lindgren wykorzystał moment, w którym Murray przesuwał się z lewej strony na prawą i nie dosięgnął krążka uderzanego przez rywala. Na drugie 20 minut wracaliśmy więc z wynikiem 2:2. Ten stan rzeczy zmienił się relatywnie szybko, bo Noah Delmas na starcie drugiej tercji posłał bombę pod poprzeczkę Patrika Spesnego i przywrócił katowiczan na prowadzenie. W kolejnych minutach do głosu doszli jednak sosnowiczanie.

Liczne ataki gospodarzy powodowały, że na wyżyny wspinał się John Murray, który kilkakrotnie uratował nas w tej części przed utratą gola. W samej końcówce katowiczanie bronili w trzech po karze dla Ryana Cooka. Ten kryzys przetrwali, choć na trzecią odsłonę wracaliśmy w osłabieniu. Jednak już w pierwszej okazji Fraszko miał okazję w akcji sam na sam, ale Spesny był w tym starciu górą. Za to w 45. minucie fantastycznie w kontrze zachował się Joona Monto, który zwiódł obronę i potężnym uderzeniem w okienko podwyższył prowadzenie katowiczan. W 50. minucie na listę strzelców wpisał się Hampus Olsson wykorzystując dobre podanie kolegi po dynamicznej akcji. Zagłębie nie nawiązało już walki. Na listę strzelców wpisał się jeszcze Grzegorz Pasiut. Katowiczanie po sześciu meczach zapewnili sobie awans do półfinału!

Koniec. GIEKSA W PÓŁFINALE PLAY-OFF!

Spesny zatrzymuje Smala.

Grzegorz Pasiut wpisuje się na listę strzelców.

Lebek do Michalskiego... niewiele zabrakło.

GKS nie chce forsować tempa, ale cały czas gra w tercji Zagłębia, które straciło już ochotę na nawiązanie walki.

Marklund nie trafia do pustej bramki. Gramy w pełnych zestawieniach.

Kara dla Kozłowskiego, zagramy jednego więcej.

Blisko Krężołek! Murray odbija parkanem.

Staramy się uspokoić grę. Rywale nie mają nic do stracenia, więc będą naciskać.

OLSSON! Świetnie wykończył podanie kolegi.

Pasiut w słupek!

Gramy w pełnym składzie.

Groźnie Szturc, ale znów górą nasz bramkarz.

Murray łapie uderzenie Nahunko.

Sześciu na lodzie po naszej stronie... Wściekły trener Jacek Płachta. Na ławce kar Bepierszcz.

Cook ofiarnie zatrzymuje potencjalnie groźne podanie.

Murray zatrzymuje uderzenie Szturca.

JOOOOONA MONTOOO! Fantastyczne uderzenie Fina.

Druga szansa Fraszko oko w oko... nie trafia.

W ostatnim momencie zatrzymujemy rywala, który przymierzał się do strzału przed naszą bramką.

Fraszko nie wykorzystuje okazji sam na sam...

Gramy! Zagłębie przez 47 sekund jednego więcej.

Monto! Był oko w oko ze Spesnym! Trafia w parkany.

Gramy w czterech.

Złe wieści... będziemy bronić w trzech przez 48 sekund po karze dl Ryana Cooka.

Kara dla Iisakki, znów zagramy jednego mniej.

Dłuższy moment GKS-u w tercji Zagłębia. Szukamy możliwości wypracowania pozycji do strzału.

Olsson uderzył kijem o lód po jednej z decyzji sędziów. Na szczęście obyło się bez kary.

Zatrzymane uderzenie Sokaya w kontrze.

Znów napór ze strony gospodarzy.

Spesny mrozi po uderzeniu z niebieskiej.

Gramy już w piątkę.

Fraszko źle podaje w akcji dwa na jeden z Pasiutem.

Kara dla Bena Sokaya. Trener Płachta ma problem z zaakceptowaniem tej decyzji arbitrów.

Znów ratuje nas Murray! W ostatnich minutach inicjatywa wyraźnie po stronie gospodarzy.

Odbite uderzenie Lehtimakiego.

Murray podbija uderzenie Dostalka... Coraz groźniejsze ataki gospodarzy.

Dużo szczęście GKS-u po uderzeniach Salo i Charvata. Teraz świetnym instynktem popisał się Murray.

Uderzenie Sokaya po rykoszecie. Spesny mrozi.

Zamieszanie pod bramką Murraya spowodowane przez przepychających się Nahunko i Monto. Obaj zmierzają na ławkę kar.

Dłuższa akcja Zagłębia w naszej tercji. Dostalek sprzed Murraya, ale ten dobrze zamknął parkany.

Kontra dwa na jeden Zagłębia. Murray łapie strzał Szturca.

Kąśliwe uderzenie Szturca.

Hitosato trafił w maskę Spesnego.

Dużo się teraz dzieje w tercji Zagłębia. Musimy jednak być bardzo czujni, bo Zagłębie już pokazało, że potrafi skutecznie wykorzystać naszą niefrasobliwość.

GOOOL! POTĘŻNA BOMBA DELMASA!

Wracamy do gry, do boju GKS!

Lindgren doprowadza do remisu. Niepewny chwyt krążka przez Murraya po uderzeniu rywala.

Odpowiedź Zagłębia. Po uderzeniu z niebieskiej krążek uderza w poprzeczkę.

Ostatnie minuty spędzone w tercji Zagłębia.

Odbite uderzenie Olssona.

Lebek z niebieskiej. Spesny łapie.

Zagotowało się pod naszą bramką. Udaje się oddalić zagrożenie.

Indywidualna akcja Fraszki. Spesny łapie jego strzał z back-handu.

Musimy jednak uważać na kontry Zagłębia. Zostawiony parkan Murraya ratuje nas przed utratą gola.

W ostatnich minutach wyraźna przewaga GKS-u, polujemy na kolejne gole.

Spesny odbił krążek, który spadł tuż przed bramkę. Tyczyński ratuje Zagłębie przed dobitką jednego z naszych zawodników.

Fantastyczne odegranie Miro Lehtimakiego i Joona wykorzystuje akcję sam na sam.

GOOOOOOOL! JOONA MONTO!

Spesny łapie uderzenie Bepierszcza w kontrze.

MARKLUND! Szybko wykorzystujemy grę jednego więcej.

Kara dla Kamila Sikory, gramy jednego więcej.

Michalski przed bramką! Powstało spore zamieszanie, ale ostatecznie bez skutecznego uderzenia.

Charvat zatrzymuje naszą kontrę dwóch na jednego.

Spesny nie wiedział, gdzie leci krążek po uderzeniu Fraszki... niewiele zabrakło.

Hitosato uderzał w akcji 3 na 2. Spesny łapie krążek.

Strzał Charvata obok słupka.

Kontra Zagłębia i gol Lindgrena.

Monto blisko! Niestety źle trafił w krążek przed bramką Spesnego.

Spesny mrozi uderzenie Bartosza Fraszki z okolic lewego bulika.

Zatrzymany strzał Bena Sokaya.

Iisakka z back-handu. Spesny nie zamroził krążka i przez moment hokeiści nie wiedzieli, co się dzieje.

• Obie ekipy na lodzie...

• Przed nami 6. mecz ćwierćfinałów play-off. GKS Katowice w serii z Zagłębiem Sosnowiec prowadzi 3-2, a to oznacza, że podopieczni trenera Jacka Płachty staną dziś przed szansą wywalczenia awansu do kolejnej rundy play-off. Początek meczu o godz. 18:30. Transmisja na POLSKIHOKEJ.TV.