• Sevcenko (35)
  • Górny (30)

GKS Katowice: Murray (Miarka) – Rompkowski, Kruczek, Fraszko, Pasiut, Magee – Kolusz, Wajda, Simek, Monto, Bepierszcz – Varttinen, Wanacki, Lehtonen, Pulkkinen, Olsson – Mrugała, Maciaś, Hitosato, Smal, Krężołek.

JKH GKS Jastrzębie: Balizs (Kieler) – Viinikainen, Kostek, Urbanowicz, Paś, Rajamaki – Górny, Jansons, Kaleinikovas, Svec, Huhdanpaa, Sevcenko, Bryk, Nalewajka R., Jarosz, Nalewajka Ł. - Onak, Kameneu, Pelaczyk, Freidenfelds, Sinegubovs.

23 lutego 2023 roku rozpoczynaliśmy rywalizację w play-offach Polskiej Hokej Ligi dwumeczem z JKH GKS-em Jastrzębie. Rywalizacja zapowiadała się na wyrównaną, ale atutem katowiczan było wsparcie kibiców podczas dwóch pierwszych meczów w „Satelicie”. Dobrą wiadomością dla drużyny trenera Jacka Płachty był powrót do meczowego składu Fina Matiasa Lehtonena, jednego z bohaterów zeszłorocznej mistrzowskiej kampanii GieKSy.

GKS zaczął mecz z determinacji i dużą koncentracją w obronie, co dawało nadzieję na bramki. Pierwsza z nich padła już w 6. minucie po dużym błędzie bramkarza gości Balizsa, który przy próbie długiego podania nabił Patryka Krężołka i guma wtoczyła się do bramki JKH. Dobry start napędził naszych graczy, którzy zaczęli dominować na lodzie i neutralizowali zagrożenie ze strony jastrzębian. Bardzo dobre okazje strzeleckie mieli Magee i dobrze współpracujący z Lehtonenem Varttinen; niestety przedwcześnie z powodu urazu po jednym ze starć pod bandami udział w meczu zakończył Patryk Wajda. Tercję numer jeden idealnie spuentował Juraj Simek, który w 19. minucie strzałem z bliska zdobył bramkę numer dwa i podwyższył wynik.

Goście po zmianie stron zaczęli od mocnych prób Rajamakiego i Viinikainena na przełamanie po nieudanej tercji. Szybko zripostowaliśmy to akcjami Bepierszcza i Krężołka, prezentując przy tym szybkość, precyzję podań i szybkość reakcji. Kapitalną akcję sam na sam w 27. minucie miał Bepierszcz, ale lepszy w tej sytuacji okazał się bramkarz JKH. Dwie minuty później Juraj Simek skutecznie dobił strzał Rompkowskiego i odpowiedział w ten sposób na wcześniejsze nieskuteczne akcje przyjezdnych! Chwilę później sędziowie długo sprawdzali na wideo akcję, po której Górny dobił z bliska strzał Kaleinikovasa i ostatecznie uznali to trafienie. Wydawało się, że kontrolujemy wydarzenia na boisku, ale po bramce Sevcenki z 35. minuty goście złapali kontakt i musieliśmy mieć się na baczności. W ostatnich minutach tercji mieliśmy dwie bardzo dobre sytuacje na czwartego gola, ostatecznie kończyliśmy ją z wynikiem 3:2.

Ostatnią część gry zaczęliśmy najlepiej, jak tylko można było, bo od widowiskowego trafienia Hampusa Olssona w 42. minucie po indywidualnej akcji prawą stroną. GKS wrócił do swojej pewnej i efektywnej gry z pierwszej tercji, a rywale mimo licznych prób nie mogli wstrzelić się w bramkę Johna Murray'a i zwykle zatrzymywali się na naszej szczelnej obronie. W tej tercji widzieliśmy więcej kar dla hokeistów obu drużyn, ale to akurat nie przekładało się na kolejne trafienia. W 52. minucie Lehtonen nie poddał się po stracie krążka i uderzeniem pod poprzeczkę podwyższył wynik! Pięć minut później JKH nie wykorzystało rzutu karnego, a wynik do końca nie uległ zmianie mimo gry GieKSy w przewadze. Tym samym świetnie zaczęliśmy rywalizację w 1/4 finału Polskiej Hokej Ligi.

Koniec, wygrywamy pierwszy mecz ćwierćfinału!

Pasiut z dalszej odległości obok bramki.

Długo rozgrywaliśmy zamek hokejowy, ostatecznie bez efektu.

Kara dla JKH za sześciu graczy na lodzie.

Wpadka Magee we własnej tercji, ale Paś nie skorzystał z prezentu.

Magee blisko lewego słupka, Balizs zdążył się przemieścić.

Coraz bardziej nerwowe zachowania przyjezdnych, Olsson powalony na lód.

Huhdanpaa nad bramką!

Strata Pasiuta, Jansons sam na sam, mija się z bramką, ale będzie rzut karny dla JKH.

Pulkkinen wywalczył karę dla Bryka.

Freidenfelds też powędruje do boksu na dwie minuty.

Ukarany został Jakub Wanacki.

Lehtonen nie poddał się po stracie krążka i mamy gola numer 5!!

Oba zespoły w komplecie.

Koronkowa akcja, Magee minimalnie obok słupka.

Balizs wygrywa walkę z Fraszką sam na sam, kara dla Sevcenki.

Kara dla Kolusza, który ratował się po błędzie w obronie.

Szansa dla GieKSy, Viinikainen na ławce kar.

Dobre ustawienie GKS-u w obronie i na nic zdały się zwody Pasia.

Hitosato obok bramki JKH.

Huhdanpaa z ostrego kąta, obroniona akcja Fina.

Jęk zawodu na trybunach, Magee znów bardzo blisko wbicia z bliska krążka do bramki.

Goręcej na lodzie, przyjezdni kontrują po akcji Wanackiego i Lehtonena.

Sinegubovs z okazją strzelecką, ale nad bramką GKS-u.

Hampus Olsson kończy świetną akcję!

Interwencja Murray'a po akcji sam na sam Rajamakiego.

Czas na trzecią tercję.

Kolejna niemal stuprocentowa okazja po uderzeniu Kruczka! Zabrakło nieco szczęścia przy dobitce.

Kolusz do lecącego na bramkę Magee, zabrakło niewiele!

Dość spokojna gra w ostatnich minutach, oba zespoły już szykują się na trzecią część gry.

Magee nie sięga krążka po zagraniu Pasiuta.

JKH zmniejsza straty po precyzyjnym strzale Sevcenki.

Zamieszanie pod bramką JKH, kara obustronna dla Sveca i Pulkkinena.

Kontra Fraszki, dobry powrót Górnego.

Wyrównał się mecz po trafieniu przyjezdnych.

Gol dla gości.

Będziemy sprawdzać na wideo akcję, po której Kaleinikovas dobił krążek do naszej bramki.

Słupek zadźwięcział po strzale Wanackiego i przekierowaniu Magee.

Simek dobija skutecznie strzał Rompkowskiego!

Rajd Jarosza, który zatrzymał się na pewnie broniącym Jaśku Murarzu.

Trójką graczy w kontrze ruszyli goście, ale Kaleinikovas pomylił się spomiędzy bulików.

Strzał obok bramki po akcji Viinikainena, było niebezpiecznie.

Akcja sam na sam Bepierszcza po podaniu Monto! Ale broni Bence Balizs.

Dobre dogranie do Kruczka, potem boczna siatka.

Dwa razy zatrzymywaliśmy Kostka szukającego strzału z lewej strony przy bandach.

Krężołek przejął gumę lecącą z góry i odważnie uderzał w lewy górny róg bramki.

Bepierszcz bliski skutecznego przekierowania gumy do bramki.

Na razie więcej strzałów gości. Jansons nie przebija się przez Murray'a.

Goście zaczęli od mocnej próby Rajamakiego.

Zaczynamy drugą tercję.

Koniec bardzo dobrej tercji!

Pasiut z bliska... gdyby nie fenomenalnie broniący Balizs, byłoby 3:0.

Simek znalazł lukę w bramce JKH strzałem z bliska!

Przypilnowany dynamicznie wjeżdżający w prawą stronę naszej tercji Paś.

Strzał Urbanowicza mija bramkę GieKSy.

Duże kłopoty obrony JKH po dograniu Simka na krótki słupek.

Varttinen znów z okazją strzelecką po podaniu czujnego Lehtonena.

W odpowiedzi Paś, ale w boczną siatkę.

Musiał się wykazać Balizs po strzale Magee z prawego bulika.

Wajda leży na lodzie po starciu z rywalem. Niestety wygląda na to, że zakończył już udział w meczu.

Dużo walki, ale za to czystej gry bez niepotrzebnych kar. Dobra postawa GKS-u w starciach o krążek.

Boczna siatka po akcji bardzo energicznego w tercji rywala Brandona Magee.

Opuszczona bramka GieKSy w zamieszaniu, nie korzystają z tego rywale.

Lehtonen do Varttinena, broni Balizs. Kolejka kapitalna okazja GieKSy!

Teraz blisko trafienia Brandon Magee.

Krężołek z szansą na drugiego gola, ale tym razem bramkarz JKH broni.

Musieliśmy się pilnować przy bliższym słupku z racji akcji Huhdanpy.

Pierwsza, jakże ważna interwencja Murray'a.

Błąd Balizsa, który wykorzystał Krężołek!

Obroniony strzał Kruczka. Na razie sprawnie zażegnujemy niebezpieczeństwo ze strony JKH.

Szybka kontra i zagranie Magee do Pasiuta, jednak nic nie wyniknęło z kombinacji.

Przed szansą Smal, ale w ostatniej chwili stracił równowagę przed Balizsem.

Nalewajka zatrzymany na bandzie, brawa dla obrony GKS-u z trybun Satelity.

Wyrównania rywalizacja na lodzie.

Startujemy z ćwierćfinałem play-offu!

• Za chwilę zaczynamy mecz.

• Przed nami pierwsze ćwierćfinałowe starcie GKS-u Katowice z JKH GKS-em Katowice. Start meczu o godzinie 18:30.