• Bepierszcz (48)
  • Kruczek (14)

KH Energa Toruń: Ekholm Rosen (Studziński) - Jaworski, Augstkalns, Elomaa, Koskinen, Viitanen - Szecsi, Zieliński, Korenchuk, Syty, Szucs - Gimiński, Ahonen, Kalinowski M., Kalinowski K., Prokurat - Bajwenko, Olszewski, Bormanis, Maćkowski, Zając.

GKS Katowice: Murray (Miarka) - Rompkowski, Kruczek, Fraszko, Pasiut, Bepierszcz - Mrugałą, Wajda, Simek, Monto, Kolusz - Varttinen, Wanacki, Hitosato, Pulkkinen, Olsson - Musioł, Maciaś, Ciepielewski, Smal, Krężołek

Ostatni mecz fazy zasadniczej PHL 2022/2023 miał nam dać ostateczną odpowiedź na pytanie, jakie miejsce zajmie GKS Katowice w tabeli rozgrywek. Pełna zdobycz punktowa w starciu z KH Energą Toruń gwarantowała nam pewne trzecie miejsce na koniec tej fazy rozgrywek. W Toruniu w składzie GieKSy zabrakło Brandona Magee, którego w pierwszej piątce zespołu zastąpił Mateusz Bepierszcz. Do tego do składu meczowego wrócił obrońca Dawid Musioł.

Niestety już w 21. sekundzie meczu straciliśmy bramkę po strzale Jaworskiego z daleka, który zaskoczył Johna Murray'a. GKS dążył do remisu, ale brakowało należytej presji pod bramką Rosena, zaś gospodarze raz po raz sprawdzali szczelność naszej obrony. W 10. minucie duet braci Kalinowskich wykorzystał błąd Varttinena w obronie i strzałem zza bramki zaskoczyli naszego bramkarza, podwyższając prowadzenie torunian. Po dłuższym okresie bezskutecznej walki o bramkę w 12. minucie idealnym strzałem spod linii niebieskiej popisał się Maciej Kruczek, z tym że kilkanaście sekund po naszym golu przyszła odpowiedź Elomy po dobitce.

Tym samym sytuacja na nasze własne życzenie stała się trudna i szukaliśmy goli od startu drugiej części gry. Zyskaliśmy dużą przewagę na lodzie, udokumentowaną groźnymi dla rywala strzałami Bepierszcza i Monto. Z czasem torunianie zaczęli odpowiadać po próbach Koskinena i Korenczuka, ale nie wykorzystali szansy po karze dla Hitosato. My także mimo gry w przewadze po przewinieniu Jaworskiego nie byliśmy w stanie zmniejszyć prowadzenia miejscowych.

Zostało 20 minut na odmianę scenariusza tego spotkania, z tym że w pierwszych minutach 3. tercji aktywniejsi byli hokeiści z Torunia. Z czasem dominować zaczął GKS, który w 48. minucie wykorzystał podwójnie osłabienie gospodarzy i zmniejszył ich prowadzenie po szybkiej wymianie podań i golu Mateusza Bepierszcza. Dwie minuty później czwartą bramkę dla KH Energi zdobył Elomaa z pomocą Zielińskiego. Umieliśmy zrewanżować się strzałem Kolusza spod linii niebieskiej i trafieniem na 3:4, co zwiastowało sporo emocji w ostatnich minutach. Obie ekipy robiły, co mogły, by poprawić wynik, a najlepsze przyszło na koniec. W ostatniej akcji meczu i jego ostatniej sekundzie Grzegorz Pasiut w sporym zamieszaniu pod bramką Rosena wyrównał na 4:4! Radość nie trwała długo, bo w dogrywce Nikołaj Syty zapewnił dwa punkty dla swojej drużyny i zakończył mecz.

Bramka Nikołaja Sytego kończy mecz.

Próby Kolusza i Fraszki.

Dogrywka już trwa.

Bramka uznana, będzie dogrywka.

Wideoweryfikacja trafienia Grzegorza Pasiuta.

BRAMKA! W ostatniej sekundzie meczu!

42 sekundy do końca, gramy 5 na 5.

Obroniony strzał Sytego z bliska.

Fraszko odważnie w osłabieniu, jego strzał jednak za słaby.

Kara dla Juraja Simka

Zablokowany strzał Fraszki w ostatniej chwili.

Tak też się dzieje.

Czas dla GKS-u Katowice. Najpewniej zagramy bez bramkarza.

Kruczek strzelał z podobniej pozycji, gdy zdobywał pierwszą bramkę, ale tym razem Rosen broni.

Miejscowi kontrują sporo lewą stroną lodowiska.

Szusc nie zrozumiał się ze swoim partnerem z linii ataku.

Dobra interwencja przy lodzie i Koskinen nie oddał strzału.

Kolusz i doskonały strzał z daleka!

Odpowiedź rywala. Elomaa strzelał z ostrego kąta, Zieliński pomógł w pokonaniu Murray'a.

Kara za ostrość dla Olssona.

Olsson w dogodnej sytuacji tuż po wyrównaniu sił na lodzie.

Bepierszcz! Odrabiamy straty.

Podwójne osłabienie rywala, Szucs i Prokurat na ławce kar.

Zablokowane zagranie Fraszki tuż przed bramką rywala.

Zabrakło podania Bepierszcza do dobrze ustawionego Simka.

Torunianie chcieli wykorzystać błąd ustawienia Murray'a, bez konsekwencji.

Zieliński w kontrze, znów ratujemy się z opresji.

Wracamy na lód. Zagramy przez 40 sekund w przewadze.

Bez bramek w drugiej tercji.

Rajd Kolusza spowodował sporo zamieszania wśród obrońców KH Energi.

Jaworski na ławce kar na 2 minuty.

Niesygnalizowany strzał Pasiuta obok bramki.

Prokurat z szansą sam na sam po błędzie Kolusza. Murray czujny.

Gramy już w pięciu.

Bronimy się i wyrzucamy krążek z własnej tercji.

Będzie kara dla Hitosato.

Murray na posterunku po zagraniu Maćkowskiego.

Niecelna próba po podaniu Monto.

Pulkkinen niecelnie w dogodnej sytuacji, odpowiadał Korenczuk.

Szybki przechwyt, odegranie do Hitosato, ten jednak uderza w Rosena.

Pozwoliliśmy Koskinenowi na strzał spomiędzy bulików.

Dłuższy najazd Pasiuta, w ostatniej chwili zatrzymany przez obrońców przeciwnika.

Rosen broni strzał Ciepielewskiego.

Świetnie zagranie do Bepierszcza, ale o jeden drybling za daleko.

Koskinen odważnie najeżdzał na nasza bramkę, krążek ostatecznie ląduje nad poprzeczką.

W boksie kar także Japończyk.

Gimiński na ławce kar po powaleniu Hitosato na lód.

Duża przewaga optyczna GieKSy, gospodarze sprowadzeni mocno do obrony.

Wanacki minął się z szybko lecącym w jego stronę krążkiem.

Czaił się na dobitkę z bliskiej odległości Simek, ale bronią torunianie.

Zaczynamy tercję numer dwa.

Nie korzystamy z sytuacji 2 na 1.

Strata rywali i dobre zagranie do Bepierszcza, który jednak trafia w bramkarza.

Minimalnie niecelne strzały najpierw Pulkkinena, potem Sytego.

Odpowiedź torunian tuż po wznowieniu... Elomaa dobija do bramki.

Natychmiastowy strzał i bramka Macieja Kruczka!

Obrona KH Energi nie pozwala nam na wiele w tercji ataku.

O bramkę na przełamanie starał się Marcin Kolusz.

Duży błąd Varttinena i Kamil Kalinowski po dobitce zza bramki podwyższa prowadzenie KH Energi.

Rajd Olssona i broni bramkarz torunian.

Drugie uwolnienie w krótkim czasie.

Nie korzystamy z nieudanego wybicia krążka przez Augstkalnsa.

Monto przy asyście dwóch rywali wrzucił krążek pod bramkę, nadzialiśmy się na kontrę wybronioną przez Murray'a.

Jak na razie bez większego zagrożenia pod bramką Rosena, chociaż przed chwilą Pasiut sprawdził jego refleks.

Dwie kontry gospodarzy, Kalinowski nad bramką.

Tracimy bramkę w 21. sekundzie meczu. Jaworski zaskoczył strzałem z dalszej odległości.

Gramy!

• Znamy składy na ostatni mecz fazy zasadniczej sezonu 2022/2023 PHL. Miejsce Brandona Magee zajął Mateusz Bepierszcz, do składu meczowego wrócił Dawid Musioł.