• Mikyska (26)
  • Kaleinikovas (24)

GKS Katowice: Murray (Miarka) - Rompkowski, Kolusz, Fraszko, Pasiut, Magee - Mikkola, Wanacki, Blomqvist, Smal, Monto - Kruczek, Wajda, Prokurat, Krężołek, Pulkkinen - Musioł, Maciaś, Bepierszcz, Olsson, Hitosato

JKH GKS Jastrzębie: Balizs (Kieler) - Viinikainen, Jansons, Urbanowicz, Mikyska, Svec - Sevcenko, Kameneu, Kaleinikovas, Freidenfelds, Sinegubovs - Górny, Bryk, Korkiakoski, Jarosz, Paś oraz Kostek, Nalewajka R., Nalewajka Ł., Pelaczyk.

W ramach 12. kolejki Polskiej Hokej Ligi po raz pierwszy w tym sezonie zagraliśmy spotkanie w „Satelicie”, a rywalem było JKH GKS Jastrzębie. Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele Domu Aniołu Stróżów, zbierającego środki na remont świetlicy, z której korzystają wychowankowie ośrodka.

Pierwsze minuty meczu należały do gości, którzy liczyli na zaskoczenie nas po przechwytach krążka i kontrach Freidenfeldsa i Sinegubovsa. Sytuacja odmieniła się w 6. minucie, który drugi z wymienionych graczy JKH GKS-u zjechał do boksu kar. GieKSa długo rozgrywała przewagę, aż na 6 sekund przed jej końcem dobrze ustawiony Maciej Kruczek znalazł lukę między słupkiem a Bence Balizsem, tym samym stając się autorem pierwszego gola w „Satelicie” sezonu ligowego 2022/2023! Od tego momentu to gospodarze nacierali na bramkę jastrzębian i pierwsza tercja mogła skończyć się wynikiem wyższym niż 1:0. Zabrakło nieco szczęścia przy prawie stuprocentowych próbach Pasiuta i Pulkkinena. Pod koniec tercji czujność Johna Murray'a sprawdzili Urbanowicz i Paś, ale i tak kończyliśmy tercję z zasłużonym prowadzeniem.

Niewykorzystane okazje zemściły się po czterech minutach drugiej tercji. Graliśmy w osłabieniu po karze dla Olssona, a Mark Kaleinikovas umieścił krążek w naszej bramce po niecałych 40 sekundach gry 4 na 5 GieKSy. Analogicznie straciliśmy gola numer dwa; po karze dla Macieja Kruczka i sporym zamieszaniu pod naszą bramką Josef Mikyska pokonał niepewnie interweniującego Murray'a. Okres długiego naporu ze strony JKH i sporej aktywności Kaleinikovasa polującego na drugie trafienie nie dawał okazji do optymizmu, tym bardziej, że przez długie minuty brakowało nam soczystego uderzenia na bramkę Balizsza. Dopiero w 37. minucie zobaczyliśmy efektowny i celny strzał dzięki Marcinowi Koluszowi, który dał nam w ten sposób remis. Wynik 2:2 utrzymał się do syreny kończącej drugą część spotkania.

Już na starcie ostatniej tercji pojawiła się szansa w postaci gry 5 na 3 po karach dla Urbanowicza i Pasia. Przez chwilę cieszyliśmy się po golu Kruczka od poprzeczki, ale dłuższa wideoweryfikacja wykazała, że krążek nie znalazł się za linią końcową bramki Balizsa. Ostatecznie nie wykorzystaliśmy swojej przewagi i musieliśmy prowadzić w dalszym ciągu wymagająca walkę z ambitnym rywalem. Swoje sytuacje mieli Fraszko i Kolusz, ale w dalszym ciągu górą był bramkarz jastrzębian. Węgier Balizs skapitulował w 53. minucie przy szybkim strzale Hampusa Olssona, który wykorzystał idealne dogranie Magee przed bramkę! Pod koniec zrobiło się groźnie po karze dla Mikkoli, ale wyszliśmy obronną ręką z nawałnicy ofensywnej gości. Tym samym zanotowaliśmy udany początek grania w „Satelicie”!

Koniec! Trzy punkty dla nas!

Przytrzymaliśmy mądrze krążek przy bandzie. Czas dla rywali. Siedem sekund do końca.

JKH bez bramkarza.

Magee! Było blisko dobitki do pustej bramki po akcji Kanadyjczyka.

Wychodzimy obronną ręką z opresji!

Było blisko wyrównania.

W boksie kar Niko Mikkola na ostrość w grze.

Bepierszcz zgubił tempo dobrego najazdu na bramkę JKH.

Poprawka Olssona po błyskawicznym dograniu przed bramkę i prowadzimy!

Kolusz polujący na drugą bramkę... ale prosto w Balizsa.

Duża nieskuteczność po naszej stronie, gramy w pełnych składach.

Będzie kolejna kara dla gości, w boksie kar siedzi Dominik Jarosz.

Niezadowolony Bartosz Fraszko, jego dobry zwód i strzał nie przyniosły nam prowadzenia.

Kamil Górny próbował trafić z ostrego kąta i dalszej odległości.

Łatwo zablokowana próba Sinegubovsa.

Zmiana pierwotnej decyzji. Trafienie nieuznane.

Będziemy sprawdzać wideoweryfikacją, czy Kruczek trafił od poprzeczki.

Dwie próby Fraszki, przy obu czujnie interweniował Balizs.

Kostek mógł wbić krążek do własnej bramki.

I gramy 5 na 3, bo Paś powalił na lód Magee.

Szybka kara dla Urbanowicza.

I kończymy tercję numer dwa.

Balizs musiał się wykazać przy zastopowaniu próby Blomqvista.

Pasiut spróbował szczęścia z tej samej pozycji, co autor gola Kolusz.

Nareszcie wyrównujemy! Marcin Kolusz przymierzył z dalszej odległości!

Wciąż okres przewagi gości, niestety nie stwarzamy zagrożenia w tercji JKH.

Kaleinikovas blisko drugiej bramki w tym meczu.

Mikkola strzelał spod niebieskiej, ale wciąż przegrywamy.

Kaleinikovas uderzał z ostrego kąta, guma utonęła w parkanach naszego bramkarza.

Obiecująca akcja naszego pierwszego ataku, Kolusz trafia w bramkarza.

Tym razem nie powiodła się próba strzału Kruczka z prawego bulika.

Kontratak GieKSy z lewej strony, zabrakło wykończeniu Monto.

Mikyska przełamuje obronę Murray'a...

I jeszcze kara dla Macieja Kruczka.

Wyrównują goście. Protesty gospodarzy, wcześniej nie dopatrzyli sią przewinienia na Pasiucie.

Kara dla Olssona, który zdaniem sędziów niepoprawnie zatrzymał krążek w rękawicy.

Kolusz, a potem Łukasz Nalewajka. Obie akcje mogły skończyć się trafieniami, gdyby nie bramkarze.

Czas na drugą tercję.

Gorąco zrobiło się pod naszą bramką, Kruczek już był gotów ściągać rękawicę.

Dynamiczny najazd Kaleinikovasa, ale będzie wznowienie.

Kontra gości, Urbanowicz nie pokonał Johna Murray'a.

Blomqvist z Olssonem długo pracowali na gola numer dwa, zabrakło znów niewiele.

Prokurat sprawdził czujność Balizsa.

Było blisko tego, aby obrońca JKH sam wbił sobie krążek do bramki.

Pulkkinen na kilkadziesiąt centymetrów przed bramką... To musiało być 2:0.

Zwód Joony Monto i szybka decyzja o strzale, ale zablokowana próba.

Wyłożony krążek do Pasiuta przez Fraszkę i... kiks. Szkoda tej akcji.

Dobrze pracuje obrona GieKSy, na razie bez zagrożenia w naszej tercji.

Wajda pięknie przymierzył w okienko, zabrakło centymetrów.

Maciej Kruczek autorem pierwszego gola w "Satelicie" sezonu 2022/2023!

Bramkarz JKH uratował swój zespół po kapitalnych próbach Blomqvista i Monto.

Trochę piłkarska interwencja Balizsa przy krążku lecącym wysoko po rykoszecie.

Sinegubovs w boksie kar.

Groźne uderzenia z okolic pola bramkowego Pasia, a potem Brandona Magee i Wanackiego.

Przecięte podanie Bepierszcza.

Sinegubovs miał zbyt dużo miejsca między bulikami, skończyło się na strachu.

Chciał nas zaskoczyć Freidenfelds, w odpowiedzi Blomqvist.

Gramy!

• Obie drużyny już na lodzie. Za chwilę zaczynamy.

• Przed rozpoczęciem meczu na taflę lodowiska została zaproszona prezes Domu Aniołów Stróżów Monika Bajka. Przypominamy, że cały czas możecie wesprzeć zbiórkę na świetlicę dla podopiecznych Domu na stronie anioly24.pl!

• W październiku GKS rozegra w Katowicach siedem meczów ligowych oraz mecz o Superpuchar Polski z COMARCH Cracovią (19.10, godz. 20:00). Trwa sprzedaż karnetów oraz biletów na nadchodzące spotkania. Ceny wejściówek wynoszą: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 50 zł (rodzinny). Bilety można zakupić na stronie bilety.gkskatowice.eu. Stacjonarnie wejściówki dostępne są w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej (Katowice, Rynek 13), a także - w dni meczowe - w kasie „Satelity” (w piątek czynna od godz. 17:00).