• Galant (6)
2-1
(1:0, 0:1, 0:0, 1:0 d.)

• Strzyżowski (29)

GKS Tychy: Murray (Lewartowski) - Pociecha, Ciura, Galant, Kalinowski, Witecki - Bryk, Górny, Gościński, Rzeszutko, Kogut - Kotlorz, Mentsiuk, Huovinen, Cichy, Szczechura - Kolarz, Jachym, Klimenko, Komorski, Jeziorski.

GKS Katowice: Owen (Kosowski) - Wanacki, Cakajik, Strzyżowski, Rohtla, Łopuski - Devecka, Martinka, Malasiński, Wronka, Fraszko - Krawczyk, Grof, Vozdecky, Krężołek, Themar - Majoch, Skokan, Dalidovich, Rybak Michał, Rybak Maciej.

TAURON KH GKS Katowice w meczu numer cztery przedłużył serię finałową Polskiej Hokej Ligi wygrywając na własnej tafli 5:2. Na piąty mecz ekipa Toma Coolena wróciła do Tychów, gdzie dotąd miała duże problemy ze strzelaniem bramek. Niepokojąca tendencja utrzymała się w trakcie pierwszych 20 minut. Pierwsze uderzenie wyprowadzili gospodarze. Radosław Galant wykończył kontrę i dał swojej drużynie prowadzenie. W 15. minucie mogło być 2:0, ale sędzia nie uznał bramki z powodu spalonego w strefie bramkowej. GieKSa miała swoje szanse, ale zabrakło ostatniego skutecznego uderzenia.

Kolejna odsłona toczyłą się cios za cios, choć to gospodarze kilka razy byli bliżej szczęścia. Żadna z drużyn nie potrafiła uspokoić gry, dlatego mecz toczył się w zabójczym tempie. W 29. minucie w pozornie niegroźnej sytuacji, Marek Strzyżowski znalazł się z krążkiem tuż pod bramką Johna Murraya i doprowadził do wyrównania! Gospodarze podrażnieni utratą gola od razu rzucili się do ataku. GieKSa ostatecznie wytrzymała napięcie i do szatni hokeiście schodzili z remisem 1:1.

Niestety w międzyczasie taflę opuścił Jesse Rohtla. Zawodnik ekipy z Katowic po zderzeniu z rywalem stracił przytomność i trenerzy nie przywrócili go do gry w trzeciej tercji. Okazało się, że Fin musi udać się do szpitala. Na tafli toczyła się agresywna walka, ale zarówno Shane Owen, jak i John Murray bardzo pewnie powstrzymywali kolejne strzały. Na 44 sekundy przed końcem, Lukas Martinka otrzymał karę. Tyszanie stanęli zatem przed szansą, ale jej nie wykorzystali. To oznaczało 20-minutową dogrywkę.

Gol którejś ze stron oznaczał koniec gry. W 67. minucie, Filip Komorski w kontrze zapewnił GKS-u Tychy mistrzostwo sezonu 2017/2018 Polskiej Hokej Ligi.

• BRAWO GIEKSA!

• TAURON KH GKS Katowice wicemistrzem sezonu 2017/2018 Polskiej Hokej Ligi.

• 67 min

Komorski w kontrze kończy finał.

• 65 min

Groźna kontra tyskiego GKS-u, jednak dobra obrona gości.

• 63 min

Na razie to gospodarze obijają bramkę Owena.

• 62 min

Już 4 na 4.

• 61 min

Jeszcze przez chwilę bronimy w trzech przez karę z końca trzeciej tercji.

• 61 min

Wracamy na lód, czas na dogrywkę. W polu 4 na 4.

• Dogrywka w finale potrwa 20 minut. Jeśli żadna z drużyn nie strzeli gola, przejdziemy do rzutów karnych.

Koniec, dogrywka!

Kara dla Martinki. Nerwowe ostatnie 44 sekundy tercji!

Themar chciał zaskoczyć z ponowienia. Obrona zatrzymała strzał.

Strzał GieKSy, krążek tuż nad poprzeczką!

Kolejna kontra tyskiego GKS-u, kolejny krążek zatrzymany przez Owena.

Krążek co chwilę mija słupki bramki Owena.

Hokeiści z Katowic już mocno zmęczeni. Muszą wytrwać!

Owen odbija parkanem krążek po strzale rywala. Było blisko.

Podanie w kontrze do Fraszki, ale ten źle przyjmuje.

Ostatnie pięć minut trzeciej tercji!

Power-break.

Ataki tyszan na moment zelżały, katowiczanie próbują dojść do głosu.

GieKSa nie próbuje ustawić akcji, oddajemy dużo strzałów, które mają małe szanse powodzenia.

Strzał Krężołka, ale nie zaskoczył Murraya.

Znów bez gola w przewadze tyszan. Wracamy do gry w pełnych składach.

Kara dla Vozdecky'ego. Znów bronimy w czterech.

Cały czas duże niebezpieczeństwo pod bramką Owena.

Przez szczelną obronę gospodarzy, mamy problem ze skonstruowaniem akcji.

Z powrotem 5 na 5.

Przez minutę gramy w czterech.

Zaczynamy trzecią tercję!

• Niestety do końca meczu gramy bez Jesse Rohtli, który po zderzeniu z rywalem stracił przytomność.

Kończymy drugą tercję. 1:1.

Podobnie jak w pierwszej tercji, tym razem także kończymy karą. Devecka na ławce.

W bardzo złym momencie dokonaliśmy zmiany składu na lodzie. Na szczęście bez konsekwencji.

Teraz Devecka ratuje nas przed stratą bramki w kontrze.

Doskonała sytuacja Fraszko! Nie znalazł jednak miejsca w bramce Murraya.

W końcówce tercji tyszanie bardzo agresywnie i w ataku, i w obronie.

Trudno powiedzieć, jak wyglądałby ten mecz, gdyby nie Owen.

Witecki otrzymał podanie pod bramkę, ale nie trafił w krążek.

Chwilowa przewaga gospodarzy. Owen musi pozostać czujny.

Power-break, by uspokoić sytuację na lodzie.

Bez konsekwencji. Gramy dalej.

Zamieszanie na lodzie. Leżał jeden z katowiczan i ktoś z ławki GieKSy wbiegł na lód, by mu pomóc.

To pierwsza bramka GieKSy podczas finałowych meczów w Tychach.

GOL! 1:1 Strzyżowski doprowadza do wyrównania.

Kontra za kontrę, ale to tyszanie potrafią wyprowadzić z nich groźny strzał.

Owen ratuje GieKSę w kolejnej kontrze gospodarzy.

Po raz kolejny bronimy się mimo utraty gracza, wracamy do gry 5 na 5.

Kara dla Krawczyka. Znów bronimy w czterech.

Ponownie szybkie tempo i próba zaskoczenia defensywy rywala.

Żadna z ekip nie jest w stanie przejść do ataku pozycyjnego.

Wracamy do gry w pełnych składach!

W międzyczasie znakomita obrona Owena, który już kilka razy w tym meczu uratował swój zespół przed nieszczęściem.

Niestety kolejna kara dla GieKSy. Tym razem Rohtla.

Wytrzymaliśmy, już 5 na 5.

Wracamy na drugą część spotkania. Nadal bronimy w czwórkę.

Koniec pierwszej tercji. Pozostało jeszcze 29 sekund kary.

Kara dla Dalidovicha. Do końca tercji bronimy w czterech.

Wracamy do gry w pełnych składach.

Za moment koniec kary, bez zagrożenia bramki gospodarzy.

Kara dla tyszan za nadmierną liczbę hokeistów na lodzie.

Bramka nie uznana z powodu spalonego w polu bramkowym.

Sędzia nie uznaje bramki!

Tychy z bramką, sędziowie weryfikują.

Majoch dostał krążek przed bramką! Nie trafił czysto.

Każdy błąd w obronie będzie dla GieKSy kosztowny. Gospodarze wyprowadzają zabójcze kontry.

Piękna obrona Owena, który wyciągnął strzał Koguta. Tyszanie po raz kolejny próbowali w kontrze.

Znów Themar z dystansu i znów w parkan Murraya.

Czas na power-break.

Znowu groźnie pod bramką Owena. Bramkarz GieKSy zamroził krążek.

Wracamy do gry 5 na 5.

Strzał Themara. Niestety prosto w Murraya.

Kara dla Gościńskiego. Gramy w przewadze.

Kontra tyszan i bramka Galanta.

Grof próbował z daleka! Krążek odbity i minimalnie obok słupka bramki tyszan.

Teraz w natarciu katowiczanie. Jednak bez groźnego strzału.

Jachym prosto w Owena!

Themar otwarty strzał, ale trafia w parkan Murraya.

Od razu groźna sytuacja w kontrze dla tyszan.

Walczymy! Do boju GieKSa!

• Hokeiści już na lodzie.

• Za moment zaczynamy!

• Na piąty mecz hokejowa GieKSa wyjedzie w trykotach stylizowanych na górniczy strój. Zadebiutowały one podczas Pucharu Polski w grudniu ubiegłego roku.

• GieKSa stanie dziś przed kolejną szansą przedłużenia rundy finałowej. Lodowisko w Tychach dotąd nam nie sprzyjało. Spróbujemy to odwrócić, m.in. za pomocą nieco innych strojów.

• Przed nami piąty meczu finałów Polskiej Hokej Ligi. Po czterech meczach, GKS Tychy prowadzi w serii 3:1.