Zagłębie Sosnowiec: Spesny (Szczepkowski) - Charvat, Saur, Szturc, Tyczyński, Krężołek - Andreikiv, Kozłowski, Salo, Valtola, Niemi - Naróg, Krawczyk, Dostalek, Nahunko, Lindgren oraz Karasiński, Bernacki, Butsenko, Sikora. Trener: Piotr Sarnik

GKS Katowice: Murray (Kieler) - Delmas, Varttinen, Marklund, Pasiut, Fraszko - Maciaś, Lebek, Iisakka, Monto, Olsson - Wanacki, Cook, Lehtimaki, Bepierszcz, Hitosato - Chodor, Kovalchuk, Sokay, Smal, Michalski. Trener: Jacek Płachta

Sędzia: Paweł Breske (Polska)
Sędzia 2: Wojciech Wrycza (Polska)

Do trzeciego meczu ćwierćfinału z Zagłębiem Sosnowiec, pierwszego na wyjeździe w serii, przystępowaliśmy bez kontuzjowanych: Macieja Kruczka i Santeriego Koponena. Celem Mistrzów Polski był powrót na prowadzenie w serii i niepozwolenie na to, by rywale nabrali rozpędu po ostatnim zwycięstwie w „Satelicie”.

Oba zespoły przystąpiły do rywalizacji z dużą determinacją, ale to Zagłębie wyszło na prowadzenie w 4. minucie po dobitce strzału Saura przez Damiana Tyczyńskiego. GKS starał się jak mógł, by wrócić na właściwe tory, ale dobrze działająca w asekuracji i wysokim forczeku defensywa rywala skutecznieutrudniała nam działania w ataku. Do tego musieliśmy liczyć na dobrą postawę naszej obrony i Johna Murray'a podczas okresów gry w osłabieniu po karach dla Cooka i Marklunda. Katowiczanie mieli w pierwszej dwa kontrataki 3 na 2, które mogły zakończyć się bramką, ale na wysokości zadania stawał Spesny. Do tego niepowodzeniem zakończyła się akcja Mateusza Michalskiego, który objechał odważnie bramkę Zagłębia i starał się o celny strzał po długim słupku.

Drugą tercję zaczynaliśmy od gry 5 na 4 po karze nałożonej na Szturca. Nie udało nam się zdobyć bramki w tym okresie gry, ale mistrzowie Polski przejęli zdecydowanie inicjatywę w meczu i walczyli wytrwale o wyrównującą bramkę, a najgroźniejsze akcje dla naszej drużyny wykreowali odważnie najeżdżający prawą stroną Iisakka i Lebek. Zagłębie miało swoje półtorej minuty dobrej gry i w konsekwencji zamknięcia GieKSy w jej tercji, ale katowicki zespół wrócił do swojej lepszej gry i napierał na Zagłębie z całych sił. O wielkim pechu mógł mówić Olli Iisakka, który w 31. minucie z najbliższej odległości trafił krążkiem w kask bramkarza Zagłębia i nie wykorzystał błędu obrony przeciwników.

Temperatura meczu wyraźnie się podniosła, coraz częściej otwierały się drzwi do boksów kar. Wydawało się, że w 38. minucie GKS będzie przeżywał trudne chwile po karze dla Lehtimakiego, ale to właśnie wtedy mistrzowie Polski przeprowadzili zabójcza kontrę zakończoną golem Fraszki po podaniu Pasiuta. Co ciekawe, w tym okresie gry katowiczanie mieli jeszcze dwie niemal stuprocentowe akcje Monto i Varttinena, które mogły dać im bramki po dużych błędach obrońców Zagłębia. Tym ciekawiej zapowiadała się trzecie tercja rozpoczynana przy wyniku 1:1. Sosnowiczanie czyhali na dwójkowe kontry po naszych stratach, z kolei gracze GKS-u dogrywali mocno gumę przed pole bramkowe, licząc na pewny finisz. W 46. minucie Grzegorz Pasiut został idealnie obsłużony podaniem Maciasia przez pół lodowiska i pozostało mu pewnie dać GieKSie prowadzenie w meczu!

To trafienie odblokowało potencjał GieKSy, która zdecydowanie pewniej i szybciej reagowała w tercji Zagłębia, które nie pozostawało dłużne. Obrona GKS-u musiała cierpliwie zatrzymywać akcje rywali, choćby całym ciałem jak Lebek czy Wanacki, i uspokajać grę, dążąc przy tym do kolejnych trafień. Sosnowiczanie pod przewodem Krężołka i Saura do samego końca pracowali na remis i grali od 58. minuty bez golkipera. Ostatnie nerwowe sekundy spotkania nie zmieniły wyniku, a zatem wygrywaliśmy 2-1 w serii!

60

Koniec, wygrywamy!

59

Niecała minuta, wybijamy krążek z tercji.

58

Tyczyński naprzeciwko trójki obrońców, oddał mocny strzał.

58

Kolejna szarpanina po tym, jak rywal przycisnął Murray'a do lodu.

58

Wrzutka do Dostalka. To będą nerwowe dwie minuty.

58

Czas dla Zagłębia, które niemal na pewno wróci na lód bez bramkarza.

57

Kolejne ostrzeżenie ze strony rywala, Krężołek miał bardzo dogodną sytuację w zamieszaniu pod bramką.

55

Andrejkiw przed niemal stuprocentową szansą, a chwilę potem Marklund w ostatniej chwily wypchnięty sprzed bramki rywala.

54

Wanacki położył się i zablokował podanie do Krężołka, który był sam na sam!

53

Obiecujące uderzenie z wykorzystaniem bandy, ale nie dostawiamy kija. Spokojniejsze tempo meczu.

52

Murray spokojnie odbija strzał Saura z dalszej odległości.

52

Sprytne szybkie podanie do Lehtimakiego, ale krążek uciekł.

50

Lebek pewnie zablokował podanie adresowane do Lindgrena. Nadal niebezpiecznie pod nasza bramką.

49

Michalski w ostatniej chwili wyprzedzony przez Spesnego.

48

Nahunko zatrzymany w kontrze. Na razie brak ofensywnych konkretów GKS-u, pozwoliliśmy Charvatowi na spokojny przejazd lewa stroną.

47

Wyraźnie odblokowała się GieKSa. Fraszki nacierał na bramkę rywala.

47

Lehtimaki odpuścił walkę z Krawczykiem, obrońca Zagłębia na ławce kar.

46

Grzegorz Pasiut idealnie obslużony podaniem przez Maciasia i prowadzimy!

45

Wyrównał się mecz, teraz pieczołowicie konstruują akcję gracze z Sosnowca.

44

Spesny wykazał się kolejną sprawną interwencją przy strzale Lehtimakiego.

44

Krężołek nad naszą bramką, wcześniej dogrywał ciekawie przed bramkę rywala Bepierszcz.

43

Lindgren uderzał z lewej strony, oddalamy zagrożenie.

42

Zagłębie czyha na kontry, ale po odebraniu krążka Dostalkowi przed szansą stał Olsson.

41

Valtola kąśliwie uderzał po urwaniu się naszej obronie.

41

Dobre podanie od Delmasa na pole bramkowe, ale nie było wykończenia.

41

40

Po 40 minutach mamy remis.

39

Olsson pewnie zablokował dogranie Salo, co za interwencja przed bramką.

38

Fraszko do Varttinena, ten się jednak myli. Kto tutaj gra w osłabieniu?

38

Niemal dokładnie ta sam sytuacja Iisaki i Monto, ale ten drugi spóźnił się ze strzałem na opuszczoną bramkę.

38

FRASZKO w osłabieniu! Co za akcja duetu Pasiut - Fraszko w arcytrudnej sytuacji!

37

Kara dla GieKSy, Lehtimaki spowodował upadek rywala.

37

W odpowiedzi Szturc, którego zagranie ląduje jednak za bramką. Potem Andrejkiw szuka uderzenia z bekhendu.

37

Podanie spod bandy do Monto uderzającego z bliska. Coraz bliżej bramki dla nas...

35

Lindgren dobrze blokowany przez Fraszkę, w odpowiedzi Bepierszcz... jednak pomyłka przed bramką Zagłębia.

34

Michalski dogrywał do Hitosato, ale zbyt lekki strzał z pierwszego krążka.

34

Olli Valtola szybko uderzał po wznowieniu, Murray na posterunku.

34

Andrejkiw pojechał za akcją GieKSy w obronie i był bliski zaskakującego strzału po przechwycie.

33

Kary obustronne dla Charvata i Marklunda.

33

Szarpanina między zawodnikami obu ekip po strzale Delmasa i obronie Spesnego. Jest bardzo nerwowo.

32

GKS robi wszystko, by wpakować krążek z najbliższej odległości do bramki Zagłębia.

31

Iisaka trafia w maskę Spesnego z najbliższej odległości. Będzie kara dla rywali za uderzanie, odsiaduje Kozłowski.

31

Zablokowane uderzenie Niemiego w dwójkowej kontrze Zagłębia.

31

Na szczęście nie zemścił się nasz błąd w rozegraniu na środku lodu. Ryan Cook przetestował refleks Spesnego.

29

Oblegają nasza bramkę rywale, w końcu wychodzi z kontrą Michalski, który szukał strzału na krótki słupek po objechaniu bramki.

28

Nieporozumienie po złym wybiciu krążka przez Murray'a. Teraz akcja przeniosła się na naszą część lodu.

27

Olsson sam na sam po idealnym podaniu między obrońców... ale nie zdążył za akcją.

26

W ostatniej chwili Cook nie pozwolił na strzał Szturcowi, potem twarda gra za bramką GieKSy.

25

Nieustanna okupacja tercji Zagłębia, ale póki co bez efektów. Brakuje albo dokładności, albo zaskoczenia obrony Zagłębia.

25

Bepierszcz minimalnie obok bramki, potem Spesny musiał się napocić po akcji Wanackiego.

24

Lebek wykorzystał sporo wolnej przestrzeni i na razie stworzył najgroźniejszą akcję GieKSy w tej tercji.

24

Murray odbija do boku strzał Szturca po lodzie.

23

Odbity krążek po strzale Hitosato, ale nie dostał się na łopatkę kija gracza GieKSy.

22

Iisaka po wymanewrowaniu dwóch obrońców szukał uderzenia bekhendem. Gramy w pełnych formacjach.

22

Sokay przekierowywał krążek po strzale Pasiuta. Pracujemy na wyrównanie wyniku.

21

Zaczynamy drugą część meczu do gry 5 na 4.

20

Koniec tercji. Drugą tercję zaczniemy od gry w przewadze po karze dla Szturca.

19

Maciaś obija parkan Spesnego.

18

Samoasekuracja po wypuszczeniu Andrejkiwa na środku lodu. Musimy unikać nieroztropnych zagrań.

18

Zakończyła się kara dla Marklunda.

18

W ostatniej chwili blokujemy uderzającej z prawego bulika Salo.

16

Sam Marklund trafia do boksu kar.

16

Zamieszanie po wrzuceniu krążka przez Cooka i to mogła być bramka!

15

Kolejne ostrzeżenie od rywali pod uderzeniu Andrejkiwa.

15

Miał okazję do strzału niepilnowany Lebek, krążek odbity przez bramkarza, a potem gra przeniosła się szybko na drugą stronę.

14

Michalski nie przebił się przez obronę Kozłowskiego.

13

Agresywna gra przeciwników daje im efekty, Sikora poszedł za akcją i szczęśliwie jego strzał ominął naszą bramkę.

12

Kontratak trójką zainicjowany przez Monto, ale krążek zatrzymał się na Patriku Spesnym. Jedna z najlepszych naszych okazji w tercji.

11

Zablokowana akcja Fraszki lewą stroną. Defensywa Zagłębia odczytuje nasze intencje, poszła kontra Salo z tercji neutralnej.

10

Gramy już w komplecie.

9

Lindgren też nie znalazł sposobu na naszego bramkarza, tuż po nim Murray zastopował także Salo.

8

Trudne chwile GieKSy, Murray broni strzał Krężołka, tym bardziej wymagający, że guma odbiła się od kija Pasiuta.

8

Ryan Cook na ławce kar.

7

Lehtimaki zatrzymał podanie Charvata do wyjeżdżającego samotnie Salo.

6

Fraszko zablokowany, próbował strzału między nadjeżdżającymi do niego obrońcami.

6

Michalski odważnie objechał bramkę rywali... ale strzał niecelny.

5

Pewna interwencja Murraya po akcji Saura prawą stroną blisko naszej bramki.

4

Dobra trójkowa akcja GieKSy, ale podanie Wanackiego było niedokładne.

4

Tyczyński dobija uderzenie Szturca i otwiera wynik.

3

Wysoki pressing gospodarzy w naszej tercji, ale wychodzimy z klinczu.

2

Lehtimaki chciał zaskoczyć Spesnego, potem o strzał z linii niebieskiej pokusił się David Lebek.

2

Krążek wrzucony na nasza bramkę do ruchliwego Salo, opanowujemy sytuację.

1

Gramy!

Za chwilę powitamy obie drużyny na lodowisku w Sosnowcu.

W składzie GieKSy nadal zabraknie Macieja Kruczka (uraz górnej części ciała) i Santeriego Koponena (uraz żuchwy).

Dobra informacja dla fanów play-offowych emocji! Pierwsze 10 minut nadchodzącego wyjazdowego meczu GKS-u Katowice z Zagłębiem Sosnowiec (godz. 18:30) będzie dostępne za darmo na fanpage'u Polski Hokej.