Pierwszym przeciwnikiem GKS-u Katowice w fazie grupowej Hokejowej Ligi Mistrzów będzie szwedzki zespół Rögle BK z miasta Ängelholm, triumfator ostatniej edycji CHL.

SUKCESY

- mistrzostwo Hokejowej Ligi Mistrzów (2022)
- srebro mistrzostw Szwecji (2021)
- mistrzostwo Allsvenskan (2014)
- awans do Elitserien (1992, 2008, 2012)

HISTORIA

Klub powstał w 1932 roku i z początku występował on w rozgrywkach bandy, popularnej w Skandynawii wieloosobowej odmianie hokeja na lodzie. Rögle BK wywodzi się z małej miejscowości Rögle obok miasta Ängelholm, w którym znajduje się oficjalna siedziba klubu. Dopiero w sezonie 1950/1951 sportowcy tego klubu rozegrali swój pierwszy profesjonalny mecz hokeja. Drużyna Rögle stanowiła przez lata mocny punkt ligi Division I (drugi poziom rozgrywkowy), ale ich próby zaistnienia w ligowej elicie nie kończyły się sukcesami. Od 1992 roku klub zanotował trzy awanse i trzy spadki do rozgrywek Elity, a jego najdłuższy pobyt na tym poziomie trwał cztery lata. Okres od roku 2015 i awansu Rögle BK do Svenska Hockeyligan to zarazem czas największych sukcesów tego klubu na arenie krajowej i międzynarodowej. Po trzech latach zajmowania dalszych miejsc w ligowej tabeli do przełamania doszło w przerwanym przez pandemię koronawirusa sezonie 2019/2020, w którym zawodnicy trenera Camerona Abbotta zajęli trzecie miejsce w fazie zasadniczej. W kolejnej ligowej kampanii zespół Rögle BK sięgnął po wicemistrzostwo kraju, natomiast w ostatnim sezonie mimo doskonałej postawy w pierwszej fazie mistrzostw Szwecji ostatecznie zakończył sezon na półfinale po porażce 2-4 z Färjestad BK.

OSTATNI SEZON

Z jednej strony wielka radość i historyczny wynik w Europie, z drugiej pewne rozczarowanie w lidze. Drużyna Rögle BK, która dostała się do Hokejowej Ligi Mistrzów 2021/2022 z racji wicemistrzostwa kraju, najpierw wygrała grupę D turnieju, wyprzedzając niemiecki EHC Red Bull Monachium, a następnie nie miała litości dla rywali w fazie play-off. Szwedzki klub w 1/8 finału CHL pokonał ZSC Lions (4:3, 3:1), w ćwierćfinale poradził sobie mimo trudności ze Sparta Praga (5:2, 1:3), a w półfinale sprawił sensację, odprawiając Frölunda HC (5:3, 3:1), najbardziej utytułowany klub w historii Hokejowej Ligi Mistrzów. W wielkim finale dzięki dwóm bramkom Daniela Zaara Szwedzi pokonale fińskie Tampere i tym samym przeszli do historii hokeja na lodzie w Europie. Natomiast w ostatnim sezonie SHL Rögle BK co prawda triumfowało w tabeli po 52 spotkaniach fazy zasadniczej, ale w półfinałowej serii ulegli 2:4 klubowi Färjestad BK, późniejszemu mistrzowi kraju. 

GWIAZDA SKŁADU

Adam Tambellini - kanadyjski napastnik mimo wielu obiecujących sezonów w ligach WHL i AHL nie doczekał się debiutu w NHL, co skłoniło go do szukania swoich szans za oceanem. Była to słuszna decyzja, patrząc na jego dorobek w lidze szwedzkiej. Już w pierwszym sezonie w HockeyAllsvenskan zanotował on 63 punkty, co skłoniło Rögle BK do zakontraktowania tego gracza. Władze klubu nie pożałowały tej decyzji, bo Tambellini jest wiodącą postacią ofensywy już od dwóch sezonów, a świetna gra w SHL i CHL pozwoliła mu na występy w reprezentacji swego kraju podczas ostatnich zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie (3 bramki i 4 asysty w 5 meczach). Dorobek punktowy Kanadyjczyk w ostatnim sezonie to 53 punkty (28 bramek i 25 asyst) w rozgrywkach krajowych i 13 punktów (5+8) w mistrzowskim sezonie Hokejowej Ligi Mistrzów. Tambellini wywodzi się z prawdziwie hokejowej rodziny; jego ojciec Steve to były reprezentant kraju oraz dyrektor zarządzający Edmonton Oilers, natomiast brat Jeff został niedawno zatrudniony przez Seattle Kraken jako dyrektor ds. rozwoju zawodników.

TRENER

Cameron Abbott - kanadyjski były hokeista jest postacią doskonale znaną w szwedzkiej lidze, jako że po okresie występów w Norwegii z powodzeniem reprezentował Rögle BK oraz Luleå HF, co ciekawe, wraz ze swoim bratem bliźniakiem Chrisem, obecnie pełniącym funkcję dyrektora sportowego klubu. Po zakończeniu kariery zawodniczej w 2015 roku Abbott poświęcił się pracy trenerskiej i trzy lata później w trakcie sezonu 2017/2018 zdecydował się na objęcie sterów swojego byłego klubu, walczącego o utrzymanie w elicie. Jak się okazało, była to dobra decyzja dla obu stron, bo to właśnie za rządów Abbotta Rögle BK zanotowało swoje największe osiągnięcia w klubowej historii. Abbott niedawno został wybrany trenerem sezonu 2021/2022 w plebiscycie Svenska Hockeyligan, a amerykańskie media sugerują, że w ciągu kilku lat może poprowadzić on klub NHL.

---

W ramach fazy grupowej CHL GKS Katowice rozegra trzy spotkania. Pierwszym rywalem będzie szwedzki zespół Rögle Ängelholm (czwartek 1 września, godz. 18:05), czyli triumfator poprzednich rozgrywek. Następnie zmierzymy się ze szwajcarskim ZSC Lions Zurych (sobota 3 września godz. 18:00). Ostatnim przeciwnikiem będzie węgierski Fehérvár AV19 (wtorek 4 października, godz. 18:00). Wszystkie mecze będą rozgrywane w Ośrodku Hokejowym Jantor przy ul. Nałkowskiej w Katowicach.

Zachęcamy do zakupu wejściówek na te spotkania. Ceny biletów wynoszą: 59 zł (normalny) i 29 zł (ulgowy). W sprzedaży są także bilety VIP w cenie 220 zł. Bilet ulgowy przysługuje osobom powyżej 65 lat oraz młodzieży do 18 lat. Dzieci do lat 5 wchodzą na mecz na podstawie darmowego biletu odebranego w Systemie Biletowym GieKSy.

Każdy kibic, który zakupi bilet na mecz Hokejowej Ligi Mistrzów, otrzyma od nas w hali pamiątkowy szalik. Na każde ze spotkanie przygotowaliśmy osobny wzór, więc do zdobycia są trzy jego rodzaje.

Bilety można zakupić na stronie bilety.gkskatowice.euRegionalnym Centrum Informacji Turystycznej (Katowice, Rynek 13) oraz w kasie Stadionu Miejskiego przy ul. Bukowej (we wtorek 30 sierpnia g. 10-16, w środę 31 sierpnia w godz. 9-15, w czwartek 2 września g. 10-16)  W dni meczowe, na dwie godziny przed rozpoczęciem spotkań, otwierana będzie także kasa na lodowisku Jantor.

W systemie biletowym dostępne są wejściówki „bilet z dojazdem”. Kibiców zainteresowanych możliwością dojazdu pod Jantor specjalnym autobusem z centrum Katowic prosimy o wybór tej opcji biletu. Informację o transporcie można znaleźć TUTAJ.