Już wkrótce hokeiści GKS-u Katowice rozpoczną zmagania w Pucharze Kontynentalnym. Przedstawiamy najciekawsze informacje na temat duńskiego miasta, w którym odbędą się rozgrywki.

GKS Katowice jako najlepszy zespół fazy zasadniczej sezonu 2023/2024 Polskiej Hokej Ligi uzyskał prawo do reprezentowania naszego kraju w nadchodzącej edycji Pucharu Kontynentalnego organizowanego przez federację IIHF. Podopieczni trenera Jacka Płachty rozpoczną swój udział w tych rozgrywkach od trzeciej rundy, zaplanowanej na dni 15-17 listopada br. Wicemistrzowie Polski znaleźli się w grupie F, w której zmierzą się z francuskim klubem Bruleurs de Loups Grenoble, rumuńską Coroną Brasov oraz gospodarzami, czyli Aalborg Pirates.

Aalborg to miasto na północy kraju, położone na Półwyspie Jutlandzkim. Jest czwartym największym miastem w całym Królestwie Danii. Zamieszkuje je około 120 tys. mieszkańców i dzięki temu, mimo wielu atrakcji, zachowuje swoją przyjemną, spokojną atmosferę. Aalborg zasłynął ze swoich tradycji morskich. Pierwsze okręty i statki powstały tam już ponad 500 lat temu.

 
Na bazie tej historii w 1992 roku otwarto Muzeum Marynistyczne, w którym można podziwiać okręty podwodne, torpedowce i eksponaty związane z marynarką wojenną. Historia Aalborga sięga średniowiecznych czasów Wikingów, a w pobliżu miasta znaleziono starożytne osady. Na wzgórzu Lindholm Høje znajduje się ich cmentarzysko, a według oceny specjalistów najstarsze z grobowców pochodzą nawet z VIII wieku. Dzięki archeologom i znalezionym przez nich artefaktom turyści mogą dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądało życie Wikingów w północnej części Danii. 

Kolejnym ze znanych zabytków jest XVI-wieczny zamek Aalborghus, początkowo funkcjonujący jako warownia. Znajduje się w pobliżu portu. Drewniana konstrukcja stanowi przykład typowej duńskiej architektury. Dla odwiedzających udostępniono lochy i podziemia. Niezwykle ciekawym miejscem jest również klasztor Aalborg, który dawniej stanowił Szpital Ducha Świętego. Budowla pochodzi z 1431 roku i jest najstarszym obiektem tego typu w całej Danii. Wewnątrz można podziwiać XVI-wieczne freski. Krąży legenda, że nocą po korytarzach przechadzają się niespokojne dwa duchy.

W Aalborgu odbywają się różnorodne imprezy kulturalne, które od wielu lat przyciągają turystów ze Skandynawii i wielu innych krajów. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez na całym Półwyspie Jutlandzkim jest Karnawał w Aalborgu, który zawsze odbywa się pod koniec maja. Podczas kilku dni ulice miasteczka zalewane są przez tłum rozśpiewanych i ubranych w jaskrawe koszulki ludzi. W okresie wakacyjnym można przyjechać tutaj m.in. na Aalborg Jazz and Blues Festival lub Skovroc Festival.



W Aalborgu znajduje się Jomfru Ane Gade, czyli jedna z najsłynniejszych ulic w całej Skandynawii. Przez wielu uznawana jest za najdłuższą aleję z barami, pubami i dyskotekami w kraju. Wzdłuż niej ciągną się kluby z muzyką na żywo, kluby i wiele innych unikatowych miejsc. Właściciele lokali dokładają starań, aby ich miejsca wyróżniały się na tle innych, tworząc unikalną atmosferę, która przyciąga zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych.

Dania ma również wiele do zaoferowania w kwestii kulinarnej. Duńskie przysmaki, których można spróbować między innymi na wspomnianej Jomfru Ane Gade to dania zarówno na słono, jak i słodko. Jednym z narodowych dań jest smørrebrød, czyli kanapka na bogato. Jest to chleb żytni z różnymi dodatkami jak: śledź, pasztet, wędzony łosoś, ziemniaki, jajko i świeże warzywa.

W Danii popularne jest stwierdzenie, że każdy smørrebrød jest małym dziełem sztuki. Będąc w Aalbrogu warto spróbować frikadeller, czyli klopsów w duńskim wydaniu. To mielone kotleciki z mięsa wieprzowego, przygotowywane bardzo podobnie, jak nasze kotlety mielone. Podawane są najczęściej z ziemniakami, czerwoną kapustą lub ogórkami. Ponadto istnieje rybne wydanie frikadeller, które nazywa się Fiskefrikadeller.

 
Poza tym w Danii znaleźć można wiele kulinarnych atrakcji dostępnych tylko w odpowiednim sezonie. Przykładowo Æbleskiver (mały pączek z dżemem malinowym) jest do zakupienia tylko w sezonie zimowym, natomiast Koldskål (zimny deser na bazie maślanki z małymi ciasteczkami) to letni przysmak podawany w upalne dni.

Dania słynie również z napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Będąc na północy warto spróbować Faxe Kondi (napój przypominający Sprite), Mokaï (duński cydr) czy Aalborg Taffel Akvavit. Tutaj możemy wspomnieć również o wielu markach piw, które pochodzą z Danii, jak Tuborg, Calsberg, Royal Export, czy Slots.

Wróćmy do sportu i Pucharu Kontynentalnego. Listopadowe rozgrywki odbędą się na obiekcie widowiskowo-sportowym Gigantium, który może pomieścić 5000 kibiców. Z hali, którą Duńczycy nazywają również „Sparekassen Danmark Arena” korzystają kluby piłki ręcznej: Aalborg Håndbold i Aalborg DH oraz klub hokejowy Aalborg Pirates. Na tym obiekcie rozgrywano m.in. mecze fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2010 oraz Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2014.

 
Gigantium to jedno z największych i najbardziej nowoczesnych centrów sportowych w północnej Danii. Lodowisko słynie z doskonałych warunków do jazdy na łyżwach i z międzynarodowych standardów. Dlatego, oprócz wspomnianych klubów, które regularnie rozgrywają tu swoje mecze, jest to przestrzeń zarówno dla profesjonalistów, ale również pasjonatów-amatorów łyżwiarstwa.

Oprócz meczów hokejowych regularnie organizowane są tu wydarzenia, jak turnieje, koncerty czy występy artystyczne. W przeszłości arena gościła Dansk Melodi Grand Prix, czyli duńskie eliminacje do Eurowizji, które odbyły się tam w latach 2006, 2010, 2012, 2015 i 2018. Jest to również bardzo dobre miejsce na koncerty artystów o międzynarodowej sławie. Oprócz imprez muzycznych i sportowych w arenie zlokalizowanej na północy Danii mają miejsce różnego rodzaju targi, wystawy i konferencje, co czyni ją wszechstronnym centrum rozrywki i kultury.

Podsumowując, miejsce nadchodzących zmagań hokejowej GieKSy może przyciągać nie tylko ze względu na emocje sportowe, ale także wyjątkowe zabytki, ciekawe miejsca turystyczne czy życie nocne. Pomiędzy meczami, które odbędą się 15 listopada (z Coroną Bresov), 16 listopada (Bruleurs de Loups Grenoble) i 17 listopada (Aalborg Pirates) polecamy spacer nabrzeżem Limfjordu, wejście na wieżę widokową Aalborgtårnet czy poszerzenie wiedzy na temat wikingów na wzgórzu Lindholm Høje.

Koneserzy sztuki dzięki Musikkens Hus i Kunsten Museum of Modern Art również znajdą tu coś dla siebie. Z pewnością będzie także okazja na integrację z kibicami innych drużyn na popularnej uliczce Jomfru Ane Gade. Na fanów GKS-u Katowice, którzy wybiorą się na północ Danii, aby kibicować Trójkolorowym, czeka mnóstwo atrakcji i wspaniałych przeżyć!