Patryk Wajda: Cieszę się, że razem dobrze zagraliśmy

04.05.2022 13:43

Po udanych dla reprezentacji Polski Mistrzostwach Świata Dywizji IB porozmawialiśmy z jednym z autorów tego sukcesu. Patryk Wajda był filarem defensywy reprezentacji Polski.

Dla Ciebie znakomity okres - mistrzostwo z GieKSą i awans z reprezentacją Polski…

Ze wszystkich sezonów, jakie rozegrałem, to na pewno był jeden z lepszych. To dla mnie ogromna przyjemność i mam nadzieję, że będzie takich więcej. 

Jak ocenisz postawę reprezentacji Polski w całym turnieju? 

Zazwyczaj na takich turniejach każdy mecz jest inny i do każdego meczu inaczej się przygotowujemy. Mecz z Ukrainą był wyrównany, bo Ukraina całkiem nieźle grała. Musimy pamiętać, że to jest niezła drużyną. Natomiast z Japonią wiedzieliśmy, że musimy zagrać bardziej defensywnie, niż ofensywnie i to się udało. 

Czyli udało się wykonać założenia, z jakimi wyszliście na poszczególne mecze? 

Jak najbardziej, o czym świadczy fakt, że wygraliśmy wszystkie mecze i straciliśmy niewiele bramek. Cały turniej można zaliczyć na plus, zwłaszcza, że kilku naszych doświadczonych graczy zabrakło. Młodsi pokazali się z bardzo dobrej strony, powalczyli o miejsce i należą im się brawa. Cieszę się, że z nami byli. 

Jak myślisz na co będzie stać reprezentację Polski w Dywizji IA? 

Potrzebujemy zbalansowanej drużyny. Troszkę doświadczenia i troszkę młodości, bo to szaleństwo i nieprzewidywalność w grze są zawsze potrzebne, zwłaszcza w rywalizacji z lepszymi zespołami. Natomiast wyniki Japonii oraz Ukrainy w rywalizacji z wyżej notowanymi drużynami pokazują, że nie ma aż tak dużej przepaści między tymi Dywizjami. O zwycięstwach mogą decydować detale. Moim zdaniem szansę na awans są równie duże, co szansę na spadek. 

Kluczowe jest to, by pokazać, że na zapleczu elity również jesteśmy w stanie walczyć jak równy z równym… 

Nie wiem, dlaczego część kibiców straciła w nas wiarę przed meczem z Japonią, której przecież zawsze ciężko się z nami grało. Ja przed tym meczem nie miałem takich obaw, jak inni. Dywizja IA jest mocna, ale na pewno nie jest grupą, w której nie mamy żadnych szans. Powtórzę się, ale uważam, że jesteśmy w stanie walczyć o awans. 

Reprezentanci GKS-u Katowice także mogą być zadowoleni z tego, jak się na tym turnieju zaprezentowali?

Jasiek [John Murray przyp. red.] zaprezentował poziom wyrastający nawet ponad Dywizję IA. Dzięki niemu mieliśmy solidną podstawę do awansu. Cieszę się, że razem dobrze zagraliśmy i jeszcze ten mistrzowski sezon kontynuowaliśmy zdobywając awans z drużyną narodową. 

Teraz zasłużony odpoczynek. Jakie plany? 

Muszę więcej czasu spędzić z rodziną - żoną i dziećmi. Za nami naprawdę ciężki sezon i tego czasu nie było za wiele, więc teraz chcę go nadrobić. Kupiliśmy dom i teraz skupimy się na tym, żeby go wykończyć, więc jest co robić.

Tagi:
Patryk Wajda
Klub współfinansowany z budżetu miasta Katowice
Partner Złoty
Partner Srebrny
Partner motoryzacyjny
Partner techniczny
Partnerzy