• Olsson (31)
  • Lehtonen (18)

KH Energa Toruń: Ekholm Rosen (Studziński) - Jaworski, Zieliński, Elomaa, Koskinen, Viitanen - Gimiński, Ahonen, Korenchuk, Syty, Zając - Szecsi, Augstkalns, Kalinowski, Maćkowski, Szucs - Schafer, Bajwenko, Olszewski, Shirokov, Prokurat.

GKS Katowice: Murray (Miarka) - Rompkowski, Kolusz, Fraszko, Pasiut, Magee - Maciaś, Wanacki, Simek, Lehtonen, Bepierszcz - Kruczek, Wajda, Olsson, Pulkkinen, Hitosato oraz Lebek, Smal i Ciepielewski.

Nowy rok hokeiści GKS-u Katowice otworzyli w Toruniu. W ramach 33. kolejki PHL Mistrz Polski zmierzył się z KH Energą na lodowisku której debiutowały nowe bandy. Pierwsza tercja rozpoczęła się jednak od straty gola przez gości już w 20. sekundzie meczu. Elias Elomaa wyjechał sam na sam z Johnem Murrayem i znalazł miejsce obok naszego bramkarza. W 7. minucie było już 2:0 dla gospodarzy. Tym razem Elomaa wykorzystał zamieszanie po buliku i strzelił z dogodnej pozycji. Katowiczanie co chwilę wjeżdżali do tercji rywala, ale naszym strzałom brakowało jakości. W 11. minucie Istvan Szucs uderzył celnie zaraz po tym jak wyjechał z ławki kar i było już 3:0 dla torunian.

GieKSa zbita, ale jeszcze nie podłamana. Przed końcem tercji udało się gościom strzelić pierwszego gola w 2022 roku. Jego autorem był Matias Lehtonen, który wykorzystał grę w przewadze. Na drugą tercję wracaliśmy z dwoma bramkami straty. Część z nich udało się odrobić w 31. minucie, gdy Hampus Olsson został znakomicie obsłużony podaniem przez Shigekiego Hitosato i po trafieniu Szweda GieKSa złapała kontakt. Wyraźnie podrażnieni utratą drugiego gola gospodarze ruszyli do ataku. Gracze Jacka Płachty mieli jeszcze szanse za sprawą Juraja Simka i Grzegorza Pasiuta, ale dwukrotnie krążek zatrzymywał się na Markusie Ekholmie Rosenie.

To oznaczało, że do gry wracaliśmy przy stanie 3:2 dla KH Energii, co zapowiadało interesującą trzecią część meczu na Tor-Torze. Tym bardziej, że już w 42. minucie swojego pierwszego gola w barwach GKS-u zdobył Juraj Simek, który celnie uderzył sprzed bramki Ekholma i doprowadził do remisu. Po karze dla Elomy, graliśmy jednego więcej i pomimo oblężenia bramki gospodarzy, nie udało się wyprowadzić skutecznego ciosu. W 51. minucie znów graliśmy w przewadze i tym razem fantastycznym strzałem popisał się Grzegorz Pasiut. Trafił w samo okienko i na tablicy wyników było 4:3 dla katowiczan. Kapitan dołożył jeszcze jedno trafienie na pustą bramkę w samej końcówce czym przypieczętował naszą wygraną.

Koniec, do Katowic wracamy z TRZEMA punktami.

Grzegorz Pasiut kończy mecz!

54 sekundy do końca. Gospodarze poprosili o czas.

Fraszko bliski wykończenia podania pod bramkę Ekholma.

Zieliński i Pasiut na ławce kar.

Groźne uderzenie Szecsiego. Krążek przeleciał nad bramką strzeżoną przez Murraya.

Szybka akcja Lehtonena i strzał prosto w Ekholma.

Gra z każdą kolejną minutą będzie coraz ostrzejsza. GKS chce podwyższyć przewagę, a torunianie jak najszybciej odzyskać remis.

Szucs groźnie po walce na buliku. Murray mrozi.

Pięknie przymierzył kapitan i obejmujemy prowadzenie.

GOOOOL! GRZEGORZ PASIUT!

Viitanen wyjechał sam na sam, Murray górą!

Simek sprytnie objechał obrońcę i szukał strzału z ostrego kąta. Ekholm na posteurnku.

Kara dla Augstkalnsa, torunianie mocno się z tą decyzją nie zgadzają.

Zaskakujące uderzenie Hitosato, Ekholm zdążył zmienić stronę i odbić krążek.

Gramy 5 na 5, mimo usilnych starań GieKSy na objęcie prowadzenia.

Zablokowany Olsson, było bardzo blisko.

Kara dla Elomy, GKS przez 2 minuty jednego więcej.

Zaczynamy od nowa!

JURAJ SIMEK! 3:3!

Murray zatrzymuje groźną akcję.

Gramy! Gonimy!

Simek strzelał z ostrego kąta, dobrze kąt zamknął bramkarz torunian.

Kolejna akcja duetu Hitosato - Olsson. Ekholm Rosen łapie strzał Szweda.

Cały czas niebezpiecznie pod naszą bramką. Szucs mógł skierować krążek do bramki po tym, jak ten wypadł z rękawicy Murraya.

Teraz gospodarze przystąpili do ataku. Maćkowski z backhandu obok bramki w akcji sam na sam z Murrayem.

Gospodarze odrobinę podrażnieni i teraz to oni agresywnie w naszej tercji.

Piękne podanie Hitosato i gol Olssona!

Przekierowany strzał Prokurata prawie zaskoczył Murraya.

Najpierw Maciaś, potem Lehtonen. Pierwszy strzał zatrzymany przez obrońcę, a drugi minął bramkę.

Dobra akcja torunian wykończona strzałem Kalinowskiego, ale trafia w Murraya.

Bomba Jaworskiego, ale broni Murray.

Pasiut wyjechał oko w oko z Rosene... z backhandu strzela w bramkarza torunian.

Kara dla Kruczka, rywal dwie minuty jednego więcej.

Groźnie w naszej tercji po uderzenie z niebieskiej Kalinowskiego.

Bardzo długa akcja GKS-u w tercji torunian, ale bez efektu w postaci groźnego strzału.

Ekholm Rosen z problemami na start. Chcemy jak najszybciej złapać kontakt.

Błąd Maciasia przy bramce, na szczęście Murray zatrzymuje uderzenie parkanami.

Koskinen w słupek po kontrze gospodarzy.

GOL! Mathias Lehtonen z pierwszym golem dla GieKSy w 2023 roku.

Szukamy miejsca do strzału, ale torunianie skutecznie oddalają zagrożenie z własnej tercji.

GieKSa ponownie w przewadze.

Syty w dogodnej sytuacji, krążek odbija się od Murraya.

Znów zamieszanie w naszej tercji. Mamy problem z kontrolowaniem naszej gry w obronie.

Simek nie zdołał wykorzystać sytuacji sam na sam.

Błąd GKS-u w rozegraniu. Szucs trafia na 3:0.

Rosen zatrzymuje strzał Lehtonena.

Strzał Pulkkinena obok bramki.

Gramy jednego więcej po karze dla rywala.

Shirokov sam na sam... tym razem dopisało nam szczęście.

Niespodziewane uderzenie Elomy i gospodarze podwyższają.

Fraszko szukał Pasiuta w akcji lewą stroną. Jego podanie przerwane przez defensora.

Wanacki przed szansą po podaniu Maciasia, niewiele zabrakło.

Pasiut do Magee, ten nie trafił w krążek po dobrym podaniu kolegi.

Próba spod niebieskiej torunian, Murray mrozi krążek.

Lehtonen przed szansą, praktycznie pusta bramka. Niestety Fin nie znalazł miejsca.

Źle zaczynamy. Elomaa strzela sam na sam.

• Obie ekipy już na lodzie.

• Przed nami pierwszy mecz w nowym roku. GieKSa na Tor-Torze zmierzy się z KH Energą Toruń. Początek spotkania o godz. 18:30, a transmisja tradycyjnie na POLSKIHOKEJ.TV.