4. kolejka, Polska Hokej Liga

0-1
(0:0; 0:0; 0:1)

• Olsson (49)

GKS Tychy: Fucik (Lewartowski) - Ciura, Pociecha, Bukowski, Galant, Jeziorski - Bizacki, Kaskinen, Sedivy, Komorski, Mroczkowski - Jaśkiewicz, Bagin, Szturc, Boivin, Dupuy - Younan, Ubowski, Marzec, Starzyński, Gościński.

GKS Katowice: Murray (Miarka) - Rompkowski, Kolusz, Fraszko, Pasiut, Magee - Mikkola, Wanacki, Blomqvist, Smal, Monto - Kruczek, Wajda, Prokurat, Lehtonen, Pulkkinen - Musioł, Maciaś, Bepierszcz, Olsson, Hitosato.

Na Stadionie Zimowym w Tychach w ramach 4. kolejki PHL oglądaliśmy pierwsze starcie sezonu 2022/23 pomiędzy GKS-em Katowice i GKS-em Tychy. Gospodarze przystępowali do niego jako lider tabeli, natomiast katowiczanie po zwycięstwie na inaugurację z JKH GKS-em Jastrzębie. Pierwsze 20 minut z perspektywy podopiecznych Jacka Płachty było okresem niewykorzystanych szans. Wypracowaliśmy co najmmiej kilka dobrych sytuacji do strzelenia gola, ale w bramce świetnie spisywał się Tomas Fucik zatrzymując kolejne próby. Swoje zadanie odrobił także John Murray i po pierwszej tercji mieliśmy bezbramkowy remis.

Na drugie 20 minut wracaliśmy w osłabieniu, bo pod koniec pierwszej tercji na ławkę kar odesłany został Mateusz Rompkowski. GieKSa przetrwała ten okres, ale sędziowie musieli sprawić gola Johna Dupuya, który trafił do pustej bramki. Problem polegał na tym, że rywal przeszkadzał w obronie Johnowi Murrayowi, więc gol został zdobyty nieprawidłowo. Tyszanie od 30. minuty zaczęli grać agresywniej, coraz częściej zagrażając bramce gości. Czujnie jednak reagował Murray oraz nasza defensywa. GieKSa także miała szansę, m.in. po strzałach Teemu Pulkkinena czy Joony Monto. Mimo to kolejna tercja upłynęła bez bramek.

W 45. minucie aż cztery minuty kary otrzymał Bartosz Ciura za grę wysokim kijem. GieKSa miała więc dużą szansę, by wyjść na prowadzenie, ale na naszej drodze cały czas stał Fucik. Kolejne strzały zatrzymywały się na bramkarzu gospodarzy. W końcu w szybkiej akcji Hampus Olsson wyjechał przed bramkarza i strzałem, który odbił się jeszcze od Fuciak otworzył wynik meczu. Mogliśmy się spodziewać, że od tego momentu miejscowi będą grać z jeszcze większą zawziętością. W końcówce karę dwóch minut za uderzanie kijem otrzymał Patryk Wajda. Napór rywala jednak przetrwaliśmy i ostatecznie wywozimy z Tychów trzy punkty!

Koniec meczu, wygrywamy w Tychach!

Potężne zamieszanie i w zasadzie sami nie wiemy, jak krążek nie wpadł do naszej bramki. Dopisało nam sporo szczęścia.

Tyszanie bez Fucika w bramce.

Trener Sidorenko poprosił o czas.

58 sekund do końca tercji. Powalczymy na buliku w naszej tercji.

Bomba tyszan z niebieskiej, Murray mrozi, ale wcześniej odbił krążek i zagotował się pod naszą bramką.

Murray mrozi, powalczymy na buliku.

Złe wieści, kara dla Patryka Wajdy. Przed nami trudne dwie minuty.

Strzał Mroczkowskiego odbity przez Murraya. Większa aktywność tyszan.

Dupuy mógł wyjechać sam na sam, ale za daleko sobie wypuścił krążek.

Magee chciał wjechać w kontrze między obrońców, ale ci dobrze zareagowali i zamknęli mu drogę.

Kontra tyszan. Przed szansą Pociecha, ale po podaniu kolegi nie trafił w krążek.

Monto domagał się kary po starciu z rywalem, ale sędziowie nie dopatrzyli się przekroczenia przepisów.

GOL! Hampus Olsson wjechał przed Fucika i udało mu się wpakować krążek do bramki.

Próba Pasiuta zatrzymuje się na bramkarzu tyszan.

Fraszko w ostatnim momencie zablokowany przez obrońcę.

Kara dla Ciury. Za wysoko uniesiony kij. Zagramy jednego więcej przez cztery minuty.

Wajda najeżdżał na bramkę, ale nie znalazł miejsca, by wpakować krążek do siatki.

Lehtonen próbował przekierować strzał Monto, ale krążek stracił na szybkości i nie mógł zaskoczyć Fucika.

Duża szansa tyszan, Komorski nie opanował krążka przed bramką Murraya.

Przed nami trzecia tercja. Do boju GKS!

Wanacki długo mierzył, trafia prosto w Fucika.

Strzał Boivina zatrzymany na parkanach Murraya.

Blomqvist nie trafia w bramkę po akcji prawą stroną.

Monto mierzył w kontrze... strzelił nad bramką.

Hitosato podawał do Olssona, ten oddał strzał po najeździe z lewej strony, ale Fucik odbija krążek.

Zagotowało się pod naszą bramką, ale już 5 na 5.

Trener Płachta żywo zareagował na decyzję sędziów i miał o nią sporo pretensji.

Kara dla GieKSy. Sześciu na lodzie. Usiądzie Brandon Magee.

Jeziorski z backhandu tyłem do pleców, centymetry obok słupka naszej bramki.

Bizacki próbował objechać Murraya, niewiele mu zabrakło do szczęścia.

Już gramy 5 na 5.

Strzały Fraszki i Pasiuta, po drugim Fucik mrozi.

Kara dla Boivina. Pierwszy raz w tym meczu zagramy jednego więcej.

Wjechaliśmy dobrze w tercję rywala, ale sędziowie dopatrzyli się spalonego.

Dynamiczna akcja Pulkkinena, Fucik zatrzymuje jego strzał.

Bomba z niebieskiej Wanackiego, mrozi Fucik.

Podbity strzał rywala przy ataku lewą stroną.

Sędziowie nie uznali bramki gospodarzom.

Sędziowie obejrzą tę bramkę jeszcze raz.

Dupuy strzela do pustej bramki, ale sędzia nie uznaje bramki, bo przeszkadzano Murrayowi.

Ale błąd Fucika przy wyprowadzaniu krążka! Mógł wykorzystać Lehtonen, ale nie trafił w bramkę.

Wracamy na drugą tercję. Przez 1:58 gramy w osłabieniu.

Przed końcem tercji kara dla Rompkowskiego.

Doskonała dyspozycja Fucika, który odbija kolejne dobre strzały katowiczan.

Strzał Prokurata odbity, próbowaliśmy dobić, ale bezskutecznie. Powalczymy na buliku w tercji tyszan.

Strzał Jeziorskiego z lewej strony nad poprzeczką bramki Murraya.

Dobra reakcja naszej defensywy na podanie przed bramkę Murraya.

Teraz moment spędzony w tercji GieKSy, ale tyszanom nie udało się wypracować zagrożenia.

Fucik odbija kolejne strzały GieKSy.

Pasiut! Minimalnie nad poprzeczką.

Kontra tyszan, ratuje nas złe podanie.

Magee nie trafił w krążek po podaniu zza bramki, teraz dużo szczęścia gospodarzy.

Podbity strzał Olssona.

Szturc zabawił się z obrońcą, ale jego strzał na nasze szczęście nieskuteczny.

Dupuy wyjechał z kontrą 3 na 2, nie zdecydował się na podanie, a jego strzał zatrzymał się na obrońcy.

Fucik łapie strzał Blomqvista. Dobry początek GieKSy.

Olsson oko w oko z Fucikiem, po raz kolejny górą bramkarz tyszan.

Fucik łapie strzał Monto.

Świetna indywidualna akcja Fraszki. Wyprowadził uderzenie, ale bramkarz gospodarzy na posterunku.

Smal z backhandu obok słupka bramki tyszan.

Fraszko świetnie wyjechał do podania Pasiuta. Fucik zatrzymuje jego strzał z backhandu.

Kara dla Hitosato, zagramy w osłabieniu.

Pasiut dostał podanie przed Fucika, ale jechał tyłem do bramki i nie opanował krążka.

Dwie próby z niebieskiej tyszan zatrzymują się na parkanach Murraya.

Hitosato przed szansą, trafia w Fucika.

• Obie ekipy na lodzie. Za moment rozpoczynamy mecz.

• O godz. 18:00 GKS Katowice rozpocznie swój drugi mecz w sezonie 2022/23 Polskiej Hokej Ligi. Naszym rywalem będzie GKS Tychy, który lideruje tabeli po dobrym starcie rozgrywek. Transmisja spotkania na POLSKIHOKEJ.TV.