• Olsson (14)
  • Fraszko (3)

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin (Kowalówka R.) - Pangelov, Erofeev, Szczechura, Cichy, Padakin - Jakobsons, Dyukov, Laakso, Dziubiński, Da Costa - Bezuska, Noworyta P., Deniskin, Krzemień, Kowalówka S. - Noworyta M., Paszek, Soltys, Wanat, Ahopelto

GKS Katowice: Murray (Miarka) - Rompkowski, Kolusz, Fraszko, Pasiut, Magee - Mikkola, Wanacki, Blomqvist, Smal, Monto - Kruczek, Wajda, Prokurat, Lehtonen, Pulkkinen - Musioł, Maciaś, Bepierszcz, Olsson, Hitosato.

We wtorek 27 września GieKSa odrabiała zaległości. W ramach 2. kolejki PHL zagraliśmy spotkanie z wicemistrzem Polski - Re-Plast Unią Oświęcim. Dla części hokeistów trenera Jacka Płachty był to powrót na lodowisko, gdzie zdobyli ostatnie mistrzostwo. Mieliśmy jednak świadomość klasy rywala, który wygrał wszystkie dotychczasowe mecze w sezonie 2022/23 i przed własną publicznością chciał potwierdzić wysoką dyspozycję. Jednak mecz zaczął się lepiej dla GieKSy. Po karze dla Krystiana Dziubińskiego świetnie zagrał Bartosz Fraszko, który znalazł miejsce przed Linusem Lindunem i precyzyjnie przymierzył otwierającej wynik. Spora kontrowersja miała miejsce w 13. minucie, gdy wydawało się, że Patryk Wajda tak niefortunnie podawał krążek, że ten wpadł do naszej bramki. Jednak sędziowie po krótkiej dyskusji uznali, że wcześniej było uwolnienie, na co wyraźnym niezadowoleniem zareagowali kibice w Oświęcimiu.

Katowiczanie wykorzystali nerwowy moment na swoją korzyść. Hampus Olsson znalazł się z krążkiem w dogodnej pozycji do strzału i znalazł miejsce obok parkanów Linduna podwyższając prowadzenie GKS-u. W międzyczasie szybkimi akcjami próbowała zagrozić nam Unia, ale dobrze reagował zarówno John Murray, jak i cała defensywa GKS-u. Dobra gra w defensywie przełożyła się na dobrą okazję w ataku. W 19. minucie Brandon Magee przekieorwał uderzenie Jakuba Wanackiego i było już 3:0 dla Mistrzów Polski. Z takim wynikiem zjechaliśmy na przerwę. Goście mogli się spodziewać silnego naporu oświęcimian od startu kolejnej części. Jednak bliżej czwartego gola byli katowiczanie. W 27. minucie znakomitą kontra zakończona strzałem Matiasa Lehtonena zatrzymała się na Lundinie, który w tej odsłonie spisywał się bez zarzutów.

Bramkarz Unii zatrzymał jeszcze bardzo dobre okazje Fraszko, Lehtonena i Blomqvista. W międzyczasie GieKSę uratowała poprzeczkę po przekieorwaniu strzału w kontrze przez Alexandra Szczechurę. Koniec końców w drugiej tercji wynik nie uległ zmianie, więc na trzecią wracaliśmy z trzybramkowym prowadzeniem. Te w 41. minucie uroslo do czterech bramek, gdy Shigeki Hitosato zjechał do środka i pięknym strzałem pokonał Lundina. Chwilę później sytuacja dla Unii zrobiła się jeszcze trudniejsza, gdy karę 5 minut za faul na Igorze Smalu otrzymał Andryi Denyskin. Tej szansy graczom z Katowic nie udało się wykorzystać. W 50. minucie to my graliśmy jednego mniej po przewinieniu Joony Monto, ale skutecznie oddalaliśmy wszelkie zagrożenie. Tuż przed końcem gola dla Unii strzelił Michael Cichy, co oznaczało, że Murrayowi nie udało się zachować czystego konta.

Koniec meczu. GieKSa zabiera z Oświęcimia pełną pulę!

Blomqvist w samotnej szarży strzela obok słupka.

Niestety John Murray nie zachowa czystego konta. Gola strzela Cichy.

Kontra 3 na 1 GKS-u, defensor wyczekał jednak Fraszko, który długo przygotowywał się do strzału.

Unia nie rezygnuje, cały czas testują czujność naszego bramkarza.

Murray łapie strzał Laaksona.

Akcja Pasiuta i Magee, ale nie udało się wyprowadzić strzału.

W trakcie pierwszych sekund kary było groźnie, potem GieKSa kontrolowała i gramy w pełnych zestawieniach.

Kara dla Monto, Fin nie protestował. Unia zagra w przewadze.

Pasiut oko w oko z bramkarzem. Miał obok siebie obrońcę, ale strzał ostatecznie obok bramki.

Blomqvist bliski przekierowania... gramy 5 na 5.

Pasiut szukał Fraszki przed bramką, niewiele zabrakło, by ten po dołożeniu kija skierował krążek do bramki.

Gospodarze domagali się kary dla Pulkkinena za przewracanie rywala, ale sędziowie nie dopatrzyli się przekroczenia przepisów.

GKS cały czas w tercji Unii.

Kara dla Denyskina za faul na Smalu. Ten chwilę leżał na lodzie, ale na szczęście zjechał o własnych siłach. Zagramy w przewadze aż przez 5 minut.

Złamał do środka i pięknie uderzył obok Lundina i GieKSa prowadzi już 4:0!

Ależ to zrobił HITOSATO!

Murray łapie strzał Dyukova z niebieskiej.

Zaczynamy trzecią tercję!

Cichy zapomniał krążka przed strzałem, na nasze szczęście.

Dobre minuty GKS-u. Kontra zakończona strzałem Blomqvista, ale w tej tercji Lundin spisuje się bez zarzutów.

Olsson w pojedynku z Lundinem, szukał miejsca między parkanami, ale bramkarz dobrze zamknął tuż przed strzałem.

Ostatnie fragmenty bardzo dynamiczne, obie ekipy próbują szybko rozgrywać swoje akcje.

Ratuje nas poprzeczka po przekierowaniu strzału w kontrze.

Olsson przed bramkę. Tam był Pulkkinen, ale nie zdołał zamknąć podania kolegi strzałem.

Lehtonen sam na sam, ale górą w tym starciu Lundin, który zatrzymał łapaczką.

W odpowiedzi Frazszko z backhandu, krążek odbija Lundin.

Szczechura oko w oko z Murrayem po dobrym podaniu kolegi. Znów górą bramkarz GKS-u.

Dwa groźne strzały gospodarzy, oba jednak zatrzymały się na parkanach naszego bramkarza.

Dwie bardzo dobre interwencje Wajdy! Nasz obrońca wykazał się wielką klasą najpierw zatrzymując Cichego, a potem Szczechurę.

Zatrzymujemy kontrę 3 na 2.

Mogło być 4:0 po świetnej kontrze katowiczan. Jeszcze lepiej jednak zachował się Lundin zatrzymując mocny strzał Lehtonena.

Przez moment nasza obrona nie wiedziała, gdzie jest krążek po podaniu spod band, dlatego Murray, który go dostrzegł, postanowił zamrozić.

Lundin zatrzymuje strzał Fraszki w kontrze.

Magee za bramki do Pasiuta, ten dobrze jednak blokowany prze dwóch defensorów.

Blisko Smal po najeździe z lewej strony!

Dobre podanie Kruczka do Blomqvista, ale ten nie wiedział, jak się złożyć do strzału.

Dwie znakomite interwencje Murraya w przeciągu sekund. Najpierw zatrzymał strzał parkanem, a potem zabrał rywalowi krążek z kija.

Bomba Mikkoli nad poprzeczką.

Wracamy na drugą tercję, do boju GKS!

Groźnie przed bramką Murraya po dobrym podaniu jednego z graczy Unii, ale dobrze interweniujemy.

TRZECIA! Skutecznie strzał Wanackiego przekierował Magee.

Magee najeżdżał z prawej strony. Oddał strzał, ale dobrze zareagował Lundin.

Znów próbował Olsson, ale krążek podbity przy strzale.

Unia w naszej tercji, ale udaje nam się oddalić zagrożenie.

Tymczasem GieKSa podwyższa! Olsson na 2:0!

Wcześniej było uwolnienie, dlatego gol nie został przez sędziów uznany.

Bardzo niefortunna interwencja Wajdy. Krążek wpada do naszej bramki. Ale... po dyskusji sędziów bramka nie została uznana.

Padakin uderza na bramkę, ale Murray bez problemów odbija parkanami. Potem indywidualnie Szczechura, lecz krążek prosto w naszego bramkarza. Zaczniemy z bulika.

W odpowiedzi strzał Pasiuta obok słupka po dobrym podaniu kolegi.

Kontra Unii, strzał Laasko tuż sprzed Murraya, ale trafia w parkany.

Cichy nie trafił w dobrze podawany krążek.

Zagroził Krzemień, potem podanie zza naszej bramki i strzał rywala tuż obok słupka.

Blisko Olsson! Fantastycznie łapie krążek Lundin.

Parkanami odbity sytuacyjny strzał Pulkkinena.

Strzał Lehtonena w kontrze, ale nad bramką.

GOL! Piękny strzał Bartosza Fraszki!

Na ławkę kar zjedzie Dziubiński. Zagramy dwie minuty w przewadze.

Odłożona kara dla Unii, próbujemy rozegrać.

Podbity strzał Padakina.

Najpierw strzał w parkany Murraya, potem kontra GKS-u, ale bez strzału na bramkę.

• Obie ekipy na lodzie, za moment rozpoczynamy.

• W Oświęcimiu GKS Katowice odrabia zaległości. W ramach 2. kolejki zmierzymy się z wicemistrzem Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00, a transmisja jak zawsze za pośrednictwem POLSKIHOKEJ.TV.