(1:1, 0:1, 0:1)

• Fraszko (59)
  • Simek (28)
  • Pasiut (10)

GKS Tychy: Fucik (Lewartowski) - Pociecha, Kaskinen, Sedivy, Komorski, Szturc - Ciura, Bizacki, Juhola, Galant, Jeziorski - Younan, Nilsson, Mroczkowski, Boivin, Dupuy - Ubowski, Bagin, Gościński, Starzyński, Marzec.

GKS Katowice: Murray (Miarka) - Rompkowski, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko - Kolusz, Wajda, Simek, Monto, Magee - Varttinen, Wanacki, Lehtonen, Pulkkinen, Olsson - Mrugała, Musioł, Hitosato, Smal, Krężołek.

Pierwszy mecz finałów Polskiej Hokej Ligi zwiastował olbrzymie emocje. Zespoły z Katowic i Tychów przystępowały do spotkań o złoto mistrzostw Polski po wyczerpujących siedmiomeczowych bataliach, ale nikt nie zamierzał zwalniać przez to tempa. Trener Jacek Płachta oddelegował do gry możliwe najlepsze zestawienie, licząc na poprawę niekorzystnego bilansu z tyszanami w tym sezonie i dobre rozpoczęcie batalii finałowej.

Tak jak można było się spodziewać, katowiczanie i tyszanie zachowywali dużą dyscyplinę w obronie i nie pozwalali na dużą liczbę strzałów na swoje bramki. Częściej oglądaliśmy udane próby zablokowania strzałów niż widowiskowe, celne uderzenia. Na pierwszą bramkę finałów musieliśmy czekać na 10. minuty, kiedy to Grzegorz Pasiut wykorzystał podanie Mateusza Bepierszcza z prawej strony i pewnie uderzył obok interweniującego Tomasa Fucika. Nie nacieszyliśmy się prowadzeniej długo, bo już 5 minut później Bartłomiej Jeziorski sprytnie skierował krążek do naszej bramki tuż pod parkanami Johna Murray'a. Do końca tercji nie padło więcej bramek, choć obie drużyny nieco się otworzyły i agresywniej nacierały na tercję przeciwnika.

Obie ekipy miały na start drugiej tercji okres gry w przewadze, ale zabrakło konkretów. Najlepsza okazja dla rywali pojawiła się w 24. minucie podczas gry w równowadze. Na szczęście dla katowiczan John Murray wygrał pojedynek jeden na jeden z Gościńskim. Odpowiedź GieKSy nadeszła w 28. minucie w okresie kary dla Komorskiego. Juraj Simek znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, dobijając gumę po próbie Aleksiego Varttinena i wróciliśmy na prowadzenie! Po tym golu mecz nieco się otworzył, a tyski zespół ruszył do zdecydowanych ataków w celu wyrównania. Jednak to nasza drużyna zanotowała więcej celnych strzałów, wygrywała częściej wznowienia i zasłużenie zjeżdżała z lodu po drugiej tercji z prowadzeniem 2:1.

Gospodarze ruszyli mocno od startu trzeciej tercji; pierwsze minuty tej części meczu to szalone akcje z obu stron, nękanie obrony GieKSy przez rywala i strzał Pulkkinena, który odbił się od słupka i ostatecznie nie wpadł do tyskiej bramki. Zdołaliśmy się wybronić po karze dla Kolusza i nadal stwarzaliśmy groźniejsze sytuacje bramkowe niż przeciwnicy. Sygnał ostrzegawczy ze strony tyszan nastąpił w 51. minucie po solowej akcji Dupuya, który miał pustą bramkę po minięciu Murray'a z lewej strony. Ta akcja kosztowała nas karę dla Patryka Wajdy i dwie minuty nerwowości w naszej tercji. Ostatecznie utrzymaliśmy korzystny wynik dzięki wzorowej pracy w obronie, zamknęliśmy mecz bramką Fraszki do pustej bramki i zaczęliśmy finały ligi od wygranej!

Koniec! Wygrywamy!

Fraszko po błędzie obrony!

Ależ kocioł pod bramką GieKSy!

Czas dla tyszan, którzy zagrają bez bramkarza.

Jeziorski spalił akcję, gwizdy na trybunach.

Nie pozwalamy na dobitkę akcji Jeziorskiego.

Lehtonen trzyma krążek pod bandą, zabiera rywalom cenne sekundy.

Znów oddech ulgi z naszej strony po objechaniu bramki GieKSy przez Jeziorskiego.

Szpagat Murray'a po strzale Ciury po długim słupku.

Wchodzimy w kluczową część meczu, gospodarze naciskają na naszą obronę.

Olsson twardo zareagował na zaczepkę rywala pod bramką tyszan.

Jeziorski na nasze szczęścia spóźnił się z dostawieniem łopatki kija. Gramy po pięciu.

Blokujemy strzał Dupuya po podaniu Szturca.

Murray łapaczką odbija uderzenie Nilssona.

Dupuy minął szybko Murray'a w akcji z lewej strony. Nie trafił w bramkę, ale będzie kara dla GieKSy, konkretnie Patryka Wajdy.

Niewykorzystana przewaga GieKSy.

Uderzenie Ciury nie było wyzwaniem dla Murray'a.

Strata w tercji neutralnej i Kaskinen próbował uderzenia z dalszej odległości.

Magee zmusił Pociechę do błędu, zawodnik tyszan na ławce kar.

Strata rywali, ale Younan blokuje łyżwą strzał Joony Monto.

Kruczek zatrzymał atak Gościńskiego. Gramy po pięciu.

Sedivy uderzał, ile miał siły, ale tyszanie cały czas zmagają się ze skutecznością.

Fantastyczna obrona Murray'a po strzale Dupuy'a. Zagramy w osłabieniu po karze dla Kolusza.

Wideoweryfikacja nie przyniosła nam trafienia.

Przyspieszyli gospodarze, którzy oddali w ciągu kilkunastu sekund dwa niebezpieczne strzały.

Pulkkinen podniósł ręce w górę, ale guma trafia w słupek!

Murray staje na wysokości zadania! Bizacki nie wykorzystał okazji.

Zaktywizowali się tyszanie, akcja zakończona powaleniem na lód Wajdy, który oberwał krążkiem.

Ostatnie 20 minut.

Wygrywamy drugą tercję!

GKS Katowice rozgrywał krążek po całej szerokości tercji rywala, strzał Fraszki zatrzymał się na bramkarzu.

Fucik zachował czujność przy szybkim strzale Pasiuta po przejęciu krążka.

Wanacki ciałem zatrzymał uderzenie Szymona Marca.

Younan i Starzyński sprawili, że trybuny w Tychach ożywiły się. Ale na szczęście nie było gola.

Blokujemy strzał Bizackiego, pojechał z kontrą Fraszko, ale nie miał zbyt dużo do powiedzenia przy dwóch obrońcach.

Z akcji pozornie bezpiecznej wyszło uderzenie Wanackiego, które ledwo zostało wybronione.

Gdyby krążek dostał się do wyjeżdżającego koło lewego słupka Olssona, mogło by 3:1.

Kibice tyszan spodziewali się gola, ale efektem była tylko poruszona bramka Murray'a.

Mecz się otworzył. Fraszko odpowiada dynamicznie na wcześniejszą szybką akcję tyszan.

Simek dobija uderzenie Varttinena!

Krótkie spięcie Komorskiego z Pasiutem po faulu tego drugiego. Znów gramy 5 na 4.

Nacierają gospodarze, Galant z Pociechą pracowali na trafienie blisko naszego pola bramkowego.

Murray wygrywa ważny pojedynek z Gościńskim, który dostał podanie przez całe lodowisko.

Gramy już w pełnych składach.

Lehtonen dwa razy wykazał się w obronie.

Trójkowa kontra gospodarzy i Dupuy mija się z bramką.

Niepotrzebna strata, po której Pasiut przewraca Jeziorskiego i ląduje w boksie kar.

Długie rozgrywanie akcji w tercji GKS-u Tychy, strzał Fraszki obroniony.

Pierwsza kara w tym meczu, Komorski ukarany.

Koniec tercji. Na koniec nieudane trącenie gumy przez Boivina.

Olsson zgrywał dobrze do Pulkkinena, zabrakło trochę dokładności.

Zamieszanie pod bramką Fucika po najeździe Bepierszcza.

Lepszy okres gry tyszan. Marzec strzelał na nasza bramkę po krótkim rajdzie.

Krążek wślizgnął się pod parkanami Murray'a, remis po trafieniu Jeziorskiego.

Uderzenie Nilssona po dynamicznej akcji gospodarzy wyraźnie obok bramki.

Kaskinen chciał zaskoczyć nas uderzeniem z nadgarstka z okolic lewego bulika.

Jeziorski nie poprawił uderzenia Galanta.

Ostatnie minuty należą do nas, Simek uderzał groźnie na bramkę Fucika.

PASIUT otwiera wynik spotkania! Kapitan GieKSy wykorzystał podanie od Bepierszcza.

Pulkkinen nie wykorzystał okazji na dobitkę strzału, dobra odpowiedź GieKSy.

Mroczkowski nie zaskoczył Murray'a, ale tyszanie mogli dobić gumę do pustej bramki.

Odpowiadamy na strzał Szturca akcją Bepierszcza i Rompkowskiego.

Wystrzeliliśmy krążek z naszej tercji po akcji Galanta.

Wajda wyłuskał krążek Ciurze.

Obie ekipy dobrze ustawione w obronie, przed chwilą Fucik obronił akcję Pasiuta.

Z kolei obrona GKS-u zatrzymała aktywnego Juholę.

Zablokowany strzał Brandona Magee.

Zaczynamy mecz!

• Witamy przed pierwszym meczem finałowym PHL GKS Tychy - GKS Katowice. Spotkanie będzie transmitowane w stacji TVP Sport. Przypominamy, że na mecze finału nr 3 i 4, rozgrywane w Katowicach, wszystkie bilety zostały wyprzedane.