Igor Smal: To była szkoła życia

11.06.2022 18:19

- W naszej grupie było czuć, że razem patrzymy w kierunku bardzo ambitnego celu i do niego dążymy - mówił o mistrzowskim sezonie GieKSy napastnik Igor Smal

Jak wyglądają twoje przygotowania do kolejnego sezonu PHL?

Jestem aktualnie w Trójmieście i tu przygotowuję się od drugiego tygodnia maja do sezonu pod okiem trenera personalnego. Przez pierwsze trzy tygodnie trwało wprowadzenie do większego wysiłku, a teraz ćwiczę pięć razy w tygodniu, z czego cztery na siłowni i aktualnie jestem na etapie mocniejszego przygotowania kondycyjnego.

Po tak radosnym, ale jednocześnie wyczerpującym sezonie potrzebowałeś dłuższego odpoczynku.

Zgadza się, to był dla mnie bardzo intensywny sezon, obciążający zwłaszcza pod względem mentalnym. Już gra w półfinale było wielkim wydarzeniem i wiązała się ze sporym stresem, potem była walka o złoto. Po zakończeniu rozgrywek wypoczywałem aktywnie, często wychodziłem pograć w piłkę nożną i koszykówkę. Konkretne przygotowania pod nowy sezon zacząłem, tak jak wspomniałem, w maju.

Co najbardziej zapamiętasz z ostatniej, złotej ligowej kampanii?

Miniony sezon zapamiętam nie tylko ze względu na pierwsze mistrzostwo Polski, ale także na wielką szkołę życia, jaką odebrałem – tego hokejowego, jak i poza nim. Miałem okazję pracować z wieloma doświadczonymi zawodnikami. W naszej grupie było czuć, że razem patrzymy w kierunku bardzo ambitnego celu i do niego dążymy. Mimo lekkiego potknięcia w Pucharze Polski staliśmy się jeszcze mocniejszą grupą, co pozwoliło nam koniec końców sięgnąć po upragniony tytuł mistrzowski. Tamten sezon był wielkim przeżyciem i zapamiętam go do końca życia.

Miałeś okazję trenować i grać z zawodnikami z ogromnym doświadczeniem ligowym i reprezentacyjnym. Wskazałbyś któregoś z nich jako swojego mentora?

Od każdego zawodnika, który był w naszej szatni, uczyłem się profesjonalnego podejścia do wykonywanych obowiązków. Dotyczyło to względów sportowych ale również zachowania poza lodem. Było to dużym motywatorem do codziennej pracy nad sobą. 

Zapewne pamiętasz mecz z JKH GKS-em Jastrzębie z października 2021 roku i moment, w którym wszyscy kibice w „Satelicie” skandowali twoje nazwisko po zwycięskim starciu...

Na lodzie mam swój charakter i nie odpuszczam. Nawet jeżeli mi nie idzie, staram się nadrabiać zaciekłością i determinacją. Mecz z jastrzębianami był meczem walki. Starłem się z Vitalijem Pavlovsem, który bronił kolegi z zespołu, a ja nie mogłem odpuścić w takiej sytuacji. Skoro chciał się bić, spotkał się z moją reakcją i jestem pewien, że była ona wtedy słuszna.

Jesteś podekscytowany perspektywą gry dla GieKSy w kolejnym sezonie?

Jak najbardziej, jestem bardzo zadowolony z tego, że będę tu dalej występował. Czekają nas występy w Lidze Mistrzów z mocnymi drużynami. Będzie to świetna sportowa przygoda i lekcja.

Miałeś swoje typy przed losowaniem grup CHL?

W zgodzie z moimi oczekiwaniami trafiliśmy na mocne zespoły. Chciałem trafić na drużynę ze Szwecji ze względu na to, że przez kilka lat mieszkałem i występowałem w tym kraju i to się ziściło. Zagramy z obrońcą złota CHL, co jest tym bardziej ekscytujące.

Jakie są twoje cele na kolejny rok? Zapowiada się czas pełen wyzwań.

Będziemy jak zawsze grać o najwyższe cele a wymagania będą coraz większe. Jak się popularnie mówi, łatwiej zdobyć tytuł mistrzowski niż go bronić i jesteśmy tego świadomi, ale będziemy mierzyć wysoko i walczyć o trofea. Jeżeli chodzi o mnie, chciałbym po prostu się rozwijać, wskoczyć na wyższy poziom gry i podtrzymać tempo rozwoju sportowego, jako że jestem w miejscu, gdzie mogę podnosić swoje umiejętności.

Co chciałbyś przekazać naszym kibicom?

Bardzo dziękuję im za poprzedni sezon i wspieranie nas w drodze do wielkiego sukcesu. GKS czekał na mistrzostwo Polski aż 52 lata. Kiedy dołączyłem do drużyny i zobaczyłem, jakich mamy w niej zawodników, bardzo mnie to podbudowało, bo wiedziałem, że stać na na wiele. Życzę sobie, nam i całej społeczności kibiców GKS-u takiego samego sezonu jak poprzedni!

Tagi:
Igor Smal
Klub współfinansowany z budżetu miasta Katowice
Partner Złoty
Partner Srebrny
Partner motoryzacyjny
Partner techniczny
Partnerzy