(2:0, 0:2, 2:0)

PGE Orlik Opole

GKS Katowice: Kostur (Grajewski) - Barlock, Porejs, Biały, Sawicki, Korzestański - Musioł, Krawczyk, Troshin, Sikora, Śliwiński - Rąpała, Olearczyk, Strzyżowski, Majoch, Lorek oraz Bogdziul, Bielec, Nahunko, Jaworski.

PGE Orlik Opole: Murray (Nobis) - Sordon, Bychawski, Szydło, Cichy, Szczechura - Paryzek, Smith, Kostecki, Brown, Toulmin - Kostek, Sznotala, Guzik, Stopiński F., Ceslik oraz Stopiński M., Gawlik, Gorzycki.

W meczu 16. kolejki Polskiej Hokej Ligi KH GKS Katowice wygrał z PGE Orlikiem Opole 4:2 (2:0, 0:2, 2:0). To trzecia wygrana katowiczan z rzędu.

Orlik miał kim straszyć w dzisiejszym meczu. Drużyna z Opola zajmuje wysokie, piąte miejsce w tabeli i walczy nie tylko o miejsce w play-offach. W swoich szeregach posiada kilku ciekawych, zagranicznych hokeistów z liderem klasyfikacji kanadyjskiej Polskiej Hokej Ligi na czele - Michaelem Cichym, który w tym sezonie na swym koncie zgromadził 12 bramek i 12 asyst.

GKS miał ciężki początek meczu. Złapał już w pierwszych minutach dwie kary i musiał przetrwać grad strzałów drużyny Orlika. Swoich prób nie wykorzystali jednak Bradley Smith, Jared Brown i Alex Szczechura, którym zabrakło precyzji w wykańczaniu strzałów z bliskiej odległości. GieKSa grała także zdyscyplinowany hokej w defensywie i wychodziła z opresji gry w osłabieniu obronną ręką.

Po chwilowej dominacji gości katowiczanie śmielej ruszyli do ataku. Efektem były dwie bramki przed syreną kończącą pierwszą odsłonę. Prowadzenie Trójkolorowym dał w 12. minucie Marek Strzyżowski, który po próbie Radosława Sawickiego wykorzystał błąd Johna Murray’a i umieścił „gumę” w siatce. Prowadzenie podwyższył natomiast Dawid Musioł, wykańczając z najbliższej odległości przy lewym słupku akcję Macieja Bielca i GKS niespodziewanie górował nad opolanami.

Orlik nie zamierzał jednak poddać się. Tuż po wznowieniu gry w drugiej tercji doprowadził do wyrównania po strzale z dystansu  Alexa Szczechury i GieKSa musiała mieć się na baczności. Niestety dla katowiczan przewaga opolan w drugiej tercji rosła i wyrównującą bramkę zdobył precyzyjnym i mocnym strzałem między parkanami Bartłomiej Bychawski. GKS musiał pracować na prowadzenie od nowa, a „setki” zmarnowali Majoch i Biały. Wielka szkoda takich szans.

W trzeciej tercji gra była bardzo otwarta i oglądaliśmy akcję za akcję. GieKSa mogła prowadzić, ale Majoch i Biały pudłowali. GieKSę natomiast po akcji Kacpra Guzika uratowała poprzeczka. Ostatecznie to jednak GKS po raz trzeci wyszedł na prowadzenie, gdy „guma” po atomowej próbie Musioła z dystansu odbiła się od bandy, a zaskoczenie rywali wykorzystał z trzech metrów Radosław Sawicki.

W 52. minucie w Satelicie znów panował szał radości, bo sytuację sam na sam wykorzystał Daniel Bogdziul i GieKSa była jedną łyżwą przy komplecie punktów. Orlik także miał swoje sytuacje, Michael Cichy nie wykorzystał po faulu na sobie karnego w 55. minucie. Zwyciężył jednak skuteczniejszy i lepszy w obronie hokej GKS-u. W kolejnym meczu KH GKS zagra na wyjeździe z Nestą Mires Toruń. Początek meczu w piątek, 28 października o godzinie 18:30.

Koniec meczu.

Gramy, GKS zaciekle się broni i dowiezie to do końca!

Czas dla trenera Płachty.

GKS walczy i oddala zagrożenie od własnej bramki.

Guzik ponownie w boksie kar.

Strzał Cichego w środek między parkanami broni Kostur z GieKSy!

Rzut karny dla Orlika po faulu na Cichym.

Guzik wędruje na ławkę kar.

Olearczyk idealnie do Bogdziula, a ten nie myli się w sytuacji sam na sam!

• 51:49 min

Czwarty gol GieKSy!

Sawicki z GieKSy sam na sam z bramkarzem, broni parkanem Murray!

Kara dla Strzyżowskiego.

Musioł uderza z dystansu, krążek spada pod nogi Sawickiego, który nie myli się i daje prowadzenie ekipie z Satelity!

• 47:18 min

Gol dla GKS-u.

Strata Strzyżowskiego, kontra Guzika zakończona strzałem w poprzeczkę bramki GieKSy.

GKS ma naprawdę sporo groźnych strzałów, brakuje szczęścia.

Śliwiński dobijał z bliska, w parkany Murray'a z Orlika.

Brown z Orlika wędruje na ławkę kar.

Początek trzeciej tercji dla GieKSy. Golkiper gości musiał interweniować po akcjach Majocha i Białego.

Zaczynamy trzecią tercję.

Koniec 2. tercji.

GKS poprosił jeszcze o weryfikację wideo sędziego, jednak bramki wciąż nie ma.

Biały z metra nie trafia do bramki!!!

Rąpała z GieKSy wybija krążek z linii bramkowej! Dużo szczęścia.

Niewiarygodne! Dwa strzały z najbliższej odległości GKS-u broni Murray! Szkoda akcji Majocha!

Kara dla Orlika za sześciu zawodników z pola na lodzie.

Bychawski strzela z daleszej odległości i krążek wpada pod parkanami golkipera GKS-u.

• 31:08 min

Orlik wyrównuje!

Brown z dobitki nie trafia z ostrego kąta do pustej bramki! Szczęście GieKSy.

Obie ekipy grają już w pełnym zestawieniu. Szkoda okazji GKS-u.

Kontra 4/2 GKS-u, Nahunko nie trafił w wyśmienitej okazji!

Szczechura wędruje też na ławkę kar za rzucenie zawodnika GKS-u na bandę.

Kara dla GKS-u - a konkretnie Strzyżowskiego.

Spotkanie może podobać się. Zacięta walka o każdy krążek i metr tafli.

Lorek i Majoch nie trafiają z najbliższej odległości dla GieKSy! Murray popisał się dobrymi interwencjami.

GieKSa teraz przycisnęła rywali, nie chce doprowadzić do sytuacji, w której goście złapią wiatr w żagle i zdobędą wyrównującą bramkę.

Uderzenie Majocha z GKS-u przeleciało metr nad bramką.

Płaski strzał Białego z GieKSy przy lewym słupku z 4-5 metrów obroniony.

Krawczyk uderza spod niebieskiej linii, dobitka Strzyżowskiego niecelna.

Szczechura uderza z dystansu, a Toulmin sprytnie zasłonił Kosturowi widok i krążek wpadł do bramki.

• 20:53 min

Gol dla Orlika.

Kara dla Śliwińskiego za grę wysoko uniesionym kijem.

Zaczynamy drugą odsłonę!

Koniec 1. tercji.

GKS imponuje skutecznością, dzielnie broni się nawet grając w osłabieniu. Na razie prezentuje dobry hokej.

Ładny strzał spod niebieskiej linii Porejsa z GieKSy, wyłapał to Murray.

Musioł pakuje krążek do pustej bramki po akcji Bielca. GKS wreszcie wykorzystuje grę w przewadze!

• 16:28 min

Drugi gol dla GieKSy!

Kara dla Sznotały z Orlika.

Strzał Sawickiego z dwóch metrów zatrzymany! GKS gra odważniej w ofensywie.

Dobra interwencja Kostura z GieKSy po próbie z bliska Kosteckiego.

Orlik teraz cofnął się, katowiczanie pokazują grę z zębem!

Ładna akcja katowiczan - Biały do Nahunki, a ten umieszcza krążek w łapawicy bramkarza.

Ciekawy obrót spraw. GKS dotąd przyczajony w defensywie zadał mocny cios i objął prowadzenie.

Strzał Sawickiego zatrzymany przez Murray'a, ale dobitka Strzyżowskiego z najbliższej odległości już bezbłędna.

• 11:03 min

Gol dla GKS-u!

Bomba Śliwińskiego, rykoszet i krążek uderza w pleksę. Szkoda okazji GieKSy.

Orlik na razie groźniejszy, minimalnie przestrzelił z prawej strony Szczechura. W odpowiedzi ładna, indywidualna akcja Strzyżowskiego, w ostatniej chwili powstrzymany przez obronę opolan.

Odpowiada uderzeniem Strzyżowski z GKS-u na prawym skrzydle, ale niecelnie.

Strzał Paryzka zablokowany, GKS już w pełnym składzie.

GieKSa uwija się w obronie jak w ukropie. Na razie dobrze sobie radzi i wyrzuca krążek z własnej tercji obronnej.

Kara tym razem dla Strzyżowskiego z GieKSy.

GieKSa obroniła się przed stratą bramki w osłabieniu. Strzały Szczechury, Browna i Smitha niecelne, katowiczanie mieli szczęście.

Kara dla Białego z GKS-u za nieprzepisowe przytrzymanie rywala.

Potężny strzał Smitha z Orlika wylądował na pleksie, goście mocno ruszyli na GKS.

Pierwsza tercja wystartowała!

• Liczymy, że GieKSa podbudowana ostatnimi zwycięstwami dzisiaj także powalczy z wyżej notowanymi rywalami. Trójkolorowy zespół jest już coraz lepiej zgrany i popełnia mniej błędów.

• W następnym meczu katowiczanie zmierzą się na wyjeździe z Nestą Mires Toruń. Początek w piątek 28 października o 18:30.

• Opolanie mają w swoich szeregach lidera klasyfikacji kanadyjskiej. Michael Cichy ma na koncie 12 bramek i 12 asyst.

• Zajmujący ósmą lokatę katowiczanie tracą do siódmej Unii (23 pkt.) 10 "oczek".

• GieKSa podbudowana ostatnimi wygranymi z Polonią Bytom i Unią Oświęcim.

• Drużyna z Opola to piąty zespół w ligowej stawce. Zgromadziła dotąd w 13 meczach 25 punktów.

• Witamy z Satelity, gdzie GieKSa zagra dzisiaj z Orlikiem o 18:30.